Marta Žderić, prvo ime zagre bačkog susreta // foto arhivaU prvoj utakmici Lige za prvaka 1. HRL za žene, u kojoj sudjeluje šest ekipa, Podravka Vegeta pobijedila je u Zagrebu dvorani 2 Doma sportova domaću Lokomotivu 27:32 (12:16). Izvanredna je bila golmanica Podravke Vegete Marta Žderić, a Sanja Damnjanović sa 7 i Vesna Milanović Litre sa 6 golova bile su najefikasnije kod gošći. Prvi strijelac susreta je Lokomotivina Ivana Božović s 9 golova, druga je Kožnjak sa 5.

U drugoj utakmici Zelina je pobijedila Sesvete Agroproteinku 38:26 (18:13), a Utakmica Fantasyland Samobor – Trešnjevka odgođena je zbog nastupa Samoborki u Challenge kupu (pobijedile su večeras Zrinski s 29:25).

U prvih 8 minuta zagrebačke utakmice samo četiri gola, a u 10. minuti prvi puta je dva razlike za Podravku Vegetu: Damnjanović je postigla svoj drugi gol, prvi iz sedmerca, jedan je promašila. U 12. minuti je 6:2, Gaće je postigla svoj drugi gol. Golmanice Bukovina i Žderić do tada po dvije obrane.

U 14. minuti izjednačenje, 6:6, Poljak iz sedmerca, a ista igračica s iste pozicije u 16. minuti dovodi prvi puta Lokomotivu u vodstvo, no minutu kasnije Horvat postiže svoj prvi gol za izjednačenje na 7:7. Kožnjak u istoj minti ponovno dovodi domaće u vodstvo, 8:7 je za Lokomotivu, Damnjanović izjednačuje, a Milanović Litre svojim drugim golom ponovno dovodi Podravku Vegetu u vodstvo, a u 20. minuti zabija još jedan za 8:10.

Zadnjih osam minuta počinje sa četvrtim golom Damnjanović i drugim Pušić-Koroljević i vodstvom 9:12. Strijelci raspoloženi, golmanice različito: Bukovna 2+1 iz 14 udaraca, Žderić 5+1 iz 15 udaraca. U 25. minuti Milanović Litre postiže svoj četvrti gol za vodstvo od 13:9, sve bolja Žderić je već na osam obrana. Za 10:14 pobrinule su se Kožnjak s jedne i Kiridžić s druge strane. Na kraju je 1. poluvrijeme završilo vodstvom Podravke Vegete 12:16. Činilo se da je to dobar kapital za 2. poluvrijeme.

U prvih 10 minuta drugog poluvremena Lokomotiva se u dva navratra (17:18 i 18:19) približila na jedan razlike, ali s dva gola Kiridžić u 41. minuti bilo je 18:21, a efikasna Milanović Litre postigla je i svoj šesti gol, a Šon prvi, pa je u 43. minuti velikih pet razlike za gošće, 18:23. Na 13. minuta prije kraja vodstvo Koprivničanki bilo je 26:20, a u strijelce se upisala i novopečena reprezentativka Pongrac. Kožnjak je postigla i peti gol, Poljak iz sedmerca svoj treći i u 49. minuti je 26:22.

Svaka greška se kažnjavala, s tim da je Lokomotiva u 50 minuta imala10 tehničkih grešaka (do kraja utakmice 13), a Podravka Vegeta 7 (do kraja utakmice 9. Janković je u 51. minuti smanjila na za domaće podnošljivih 23:26, Pongrac je odmah vratila stvari ”u normalu”, golom za 23:27. I Gaće je raspoložena: njen četvrti gol i ponovno pet razlike, 23:28 je u 54. minuti. Lokomotiva ni u jednom trenutku nije stala. Najbolji strijelac (do tada sedam golova) Božović smanjila je na 24:28, a Milić u 55. minuti na 25:28. Šon svojim drugim golom, a Božović osmim postavljaju četiri minute prije kraja rezultat od 26:29, a Damnjanović minutu iza na 26:30 i u 58. minuti na 31:26 (ukupno sedam golova). Božović je nakon toga postigla 27:31 i prvi je strijelac utakmice s 9 golova. Konačni rezultat postavila je Andrea Čović: Lokomotiva – Podravka Vegeta 27:32 (12:16).

I novinari i službene osobe suglasni su da je najbolja igračica u ovoj utakmici bila reprezentativna vratarka Podravke Vegete Marta Žderić.

Bodovi osvojeni u Zagrebu su važni za ostvarenje konačnog cilja, osvajanja još jednog naslova državnih prvakinja. Iduću utakmicu Podravka Vegeta igra u Koprivnici u srijedu 27. ožujka s ekipom Sesvete Agroproteinka, a u petak 29. ožujka u utakmici Regionalne lige dočekuje europske prvakinje Budućnost iz Podgorice (Crna Gora). Od 18. do 23. ožujka reprezentacija se okuplja u Ivanić Gradu i odlazi na pripreme u Crnu Goru.

UTAKMICA 1. KOLA LIGE ZA PRVA 1. HRL ZA ŽENE

LOKOMOTIVA – PODRAVKA VEGETA 27:32 (12:16)

ZAGREB – Dvorana 2 Doma sportova. Gledatelja: 300. Suci: Matija Gubica (Petrijevci) i Boris Milošević (Osijek). Nadzornik HRS-a: Anto Josić (Zagreb).

LOKOMOTIVA: Razum (6+0), Bukovina (3+1); Smiljanić, Božović 9(4), Oštarjaš 1, Krsnik 1, Marković 1, Kožnjak 5, Janković 2, Bušić, Milić 1, Prevendar, Debelić 3, Poljak 3(2). TRENER: Nenad Šoštarić.

PODRAVKA VEGETA: Žderić (16+1), Jelčić (-+0), Kapitanović (-); A. Čović 1, Kiridžić 4, Ž. Čović, Pongrac 2, S. Šenvald, Šon 2, Gaće 4, Damnjanović 7(3), Milanović Litre 6, Dragišić, Vidak, Horvat 3, Pušić-Koroljević 3. TRENER: Neven Hrupec.

SEDMERCI: Lokomotiva 7(6), Podravka Vegeta 4(3).

ISKLJUČENJA: Lokomotiva 4 minute (Oštarjaš, Kožnjak) Podravka Vegeta 4 minute (Gaće, Milanović Litre).

IGRAČICA UTAKMICE: Marta Žderić (Podravka Vegeta).