Hrvatske juniorke na EP u CeljuHrvatske juniorke nisu uspjele ostvariti plasman među prvih osam reprezentacija na Europskom prvenstvu što se održava u Sloveniji, u Celju. Danas su izgubile susret s Rusijom 20:30 (8:13) i tako s dva boda osiguralea 3. mjesto u B grupi, gdje je Rusija prva, a Norveška će osvojiti 2. mjesto.

Formirane su nove grupe razigravanja za plasman od 9. do 16. mjesta Hrvatska je u grupi 1 s Rumunjskom, Švedskom i Makedonijom. S Makedonijom se računa pobjeda iz B grupe (35:14), s Rmunjkom se igra 1. kolovoza u 15 sati, a sa Švedskom 2. kolovoza također u 15 sati.

UTAKMICA 3. KOLA B GRUPE EP JUNIORKI U SLOVENIJI

RUSIJA – HRVATSKA 30:20 (13:8)

CELJE – Dvorana Zlatorog. Gledatelja: 150. Sutkinje: Jelena Vujačić i Anđelina Kazanegra (obje Crna Gora). EHF delegatkinja: Carmen Manchado Lopez (Španjolska). EHF nadzornica: Rosica Dinkova (Bugarska).

RUSIJA: Duvakina, Tihanova; Davidenko 2 Alirzaeva, Zelenkova, Šapošnikova 6, Tazenova 2, Koroleva 3, Kremneva, Iureva, Izmailova 1, Mihajličenko 1, Skorobogatčenko 7, Dudina 6, Illarionova, Šerbak 2. IZBORNIK: Vlačeslav Kirilenko.

HRVATSKA: Bešen, Ećimović; Japundža, Karlovčan, Kaselj 1, Žderić 2, Mrazović, Mikolić 5, Kalčić 5, Lukić 3, Mrđen, Kapetanović 2, Jurlin, Dobrić, Pavlović, Adamić 1. IZBORNIK: Ivan Jerković.

SEDMERCI: Rusija 4(4), Hrvatska 2(6).

ISKLJUČENJA: Rusija 12 minuta (Alirzaeva i Skorobogatčenko 2+2, Zelenkova, i Šerbak po 2), Hrvatska 6 minuta (Adamić 2+2, Mikolić 2).

IGRAČICA UTAKMICE: Marija Dudina (Rusija).

IZVJEŠTAJ HRS-a:

Hrvatske juniorke u posljednjoj utakmici skupine B na Europskom prvenstvu u Sloveniji susrele su se s jakom Rusijom. Protivnice su čvrstom obranom i brzim napadima povele već i Hrvatska koliko god je pokušavala više nije mogla sustići. Pred hrvatskim rukometašicama sada su utakmice za razigravanje od 9. do 16. mjesta.

Ruskinje su krenule jako i s prvom postavom, ali izabranice Ivana Jerkovića dobro su otvorile susret te uz potporu Magdalene Ećimović na golu držale egal (4:4). Imala je Hrvatska i dvije prilike za vodstvo, ali ih nije iskoristila što Rusija kažnjava s dva brza pogotka i u 10. minuti postavlja 5:3. Nakon pogotka Paule Adamić u 11. minuti krenula je nervoza u hrvatskim redovima i napad nikako nije mogao postići gol.

Pozvao je izbornik i minutu odmora, ali bez rješenja. Hrvatska nije gol zabila punih 12 minuta, a za to vrijeme Ruskinje su punile našu mrežu. Post od pogodaka prekida Katja Mikolić u 23. za 5:12, a čini se da je to bilo i buđenje za suigračice. Naime, ponovno se razbranila među vratnicama Ećimović, a napad je lakše stizao do golova i doveo Hrvatsku na samo minus četiri (8:12), no na odmor je Rusija ipak otišla s +5.

U drugom dijelu nije bilo nikakvih većih promjena u omjeru snaga na terenu. Ruskinje su nakon 25. minute dodatno podebljale vodstvo na +7 (19:12). Iako s naše djevojke su 5-1 obranom pokušavale poremetiti ruske planove i što više smanjiti zaostatak, realizacija nije popratila njihove naume. Uspješne su pred kraj bile Dora Lukić i Leonarda Kapetanović, ali ne dovoljno da bi se nešto promijenilo na semaforu. U posljednjih 10 minuta ušle su s minusom od devet pogodaka (16:26) da bi na kraju unatoč svim naporima Rusija slavila 30:20.

Najefikasnija kod Hrvatske bila je Antonela Kalčić sa šest pogodaka, a četiri je zabila Katja Mikolić. Rusiju je do pobjede vodila Antonina Skorobogačenko sa sedam golova, dok su jedan manje dodale Ana Špašinkova i Maria Dudina.

– Pokušali smo dati što veći otpor Ruskinjama, ali nije išlo. Promašili smo četiri sedmerca i nekoliko izglednih situacija do kojih smo teško došli. Igrali smo bez krila dok se Lukić nije pojavila. Šteta što smo promašili te zicere, jer bi utakmica sigurno bila tjesnija Činjenica je da je Rusija prvak svijeta i da je glavni favorit ovog prvenstva. Zadovoljan sam samo jednim dijelom utakmice – bile su riječi zbornika Ivana Jerkovića nakon utakmice.