Norveška - HrvatskaU 2. kolu u B grupi na EP juniorki u Sloveniji Hrvatska je izgubila susret s Norveškom 20:25 (12:13). Većim dijelom bila je to utakmica ravnopravnih suparnika, ali i u prvom i u drugom poluvremenu oko 18. minute Norveška je došla do tri gola razlike, što je bilo naporno stizati. U drugom dijelu Norveška je sve riješila u zadnjih 15 minuta. Iz klupske perspektive treba istaknuti izrazito zadovoljstvo obraanama Podravkine nove vratarke Magdalene Ećimović, koja je, kao najbolja u hrvatskoj reprezentaciji, dobila i nagradu organizatora.

U drugoj utakmici B grupe Makedonija – Rusija 15:42 (9:20).

Poredak nakon 2. kola: 1. Rusija 4 (+35), 2. Hrvatska 2 (+16), 3. Norveška 2 (-3), 4. Makedonija 0 (-48).

UTAKMICA 2. KOLA B GRUPE EP JUNIORKI U SLOVENIJI

NORVEŠKA – HRVATSKA 25:20 (13:12)

CELJE – Dvorana Zlatorog. Gledatelja: 44. Suci: Daniel Freitas i Cesar Carvalho (obojica Portugal). EHF delegatkinja: Lada Trojková (Češka). EHF nadzornik: Urmo Sitsi (Estonija).

NORVEŠKA: Gronlund, Alvaren, Flagerheim; Olsen 4, Hovland, Bergum 2, Intelhus, Ellertsen 4, Huse 4, Strengenes 1, Lund 3, Hoel, Dahl, Reistad 5, Gabrielsen 2, Lundemo. IZBORNIK: Vigdis Holmeset.

HRVATSKA: Bešen, Ećimović (16); Japundža 6, Karlovčan 2, Kaselj, Žderić, Mrazović, Mikolić 4, Kalčić 2, Lukić, Mrđen 1, Kapetanović 3, Jurlin, Dobrić, Pavlović, Adamić 2. IZBORNIK: Ivan Jerković.

SEDMERCI: Norveška 1(2), Hrvatska 5(5).

ISKLJUČENJA: Norveška 6 minuta (Bergum 2+2, Strengenes 2), Hrvatska 6 minuta (Kalčić, Mrđen, Adamić).

IGRAČICA UTAKMICE: Line Ellertsen (Norveška).

PRENOSIMO IZVJEŠTAJ HRS-a:

Hrvatska ženska juniorska reprezentacija nije uspjela doći do svoje druge pobjede na Europskom prvenstvu u Sloveniji. U drugom kolu skupine B poražene su od Norveške rezultatom 25:20 (13:12). Prvo poluvrijeme bilo je izuzetno izjednačeno, ali nakon 15 minuta nastavka igra Hrvatske se raspala što je dovelo Norvešku do visoke pobjede.

Hrvatska je povela s 1:0, ali nakon dva uzastopna pogotka Norvežanki morala je stalno loviti pogodak zaostatka, pa se igralo gol za gol. Obrana je dobro izgledala, no, u napadu je nedostajalo ideja. Odlično je branila Magdalena Ećimović koja je čuvala svoju ekipu od većeg rezultatskog minusa.

No, u 20. minuti Norvežanke se s tri uzastopna pogotka odvajaju na 8:5 što je natjeralo izbornika Ivana Jerkovića da pozove minutu odmora. To je bila odlična odluka, jer su nakon pet minuta hrvatske juniorke preko Katje Mikolić došle do izjednačenja na 9:9. Norveška je u posljednjih pet minuta u dva navrata povela s dva razlike, ali su na odmor otišle sa samo jednim pogotkom prednosti, jer je Leonarda Kapetanović sa sirenom pogodila za smanjenje na 13:12.

Nastavak je Norveška otvorila pogotkom što je stavilo Hrvatsku u poziciju da mora loviti dva pogotka zaostatka. Juniorkama je trebalo deset minuta da to učine. Za 15:15 pogodak je iz sedmerca postigla Tena Japundža. No, nakon toga je uslijedio pad u igri, uzrokovan prije svega serijom tehničkih grešaka.

Norvežanke su zbog toga postigle tri uzastopna pogotka i povele s 18:15. Od većeg rezultatskog deficita Hrvatsku je spašavala raspoložena Ećimović koja je skidala zicere. Međutim, već nakon četiri minute Norveška je pobjegla na +3, a u 50. minuti podigle su prednost na četiri pogotka (20:16). Pozvao je tada hrvatski izbornik minutu odmora, ali to nije previše promijenilo igru njegove ekipe.

Norvežanke su ušle u seriju od pet pogodaka koja im je donijela prednost od osam razlike pet minuta prije kraja. Tada je bilo jasno da hrvatske rukometašice to neće moći nadoknaditi te da će upisati prvi poraz na Europskom prvenstvu.

Najefikasnija u redovima Hrvatske bila je Tena Japundža koja je postigla šest pogodaka. Slijedi ju Leonarda Kapetanović koja je na svoj konto upisala četiri pogotka. Magdalena Ećimović skupila je ukupno 16 obrana. Kod Norveške se istaknula Henny Ella Reistad s pet pogodaka.

Hrvatska posljednji susret skupine B igra u nedjelju s Rusijom od 17 sati. Za Hrvatsku je to odlučujući susret u kojem je pobjeda obavezna za plasman u drugi krug natjecanja.