Rukometašice Podravke Vegete imale su kratku pauzu za božićne blagdane, a nakon toga su se u prošlom tjednu ponovno posvetile treninzima i pripremi za europske izazove u siječnju te su nakon dvodnevne pauze s treninzima nastavile i danas. Sutra ih očekuje pripremna utakmica u Ljubljani protiv ekipe Krim Mercatora što će ujedno biti i posljednja pripremna utakmica uoči početka europskog rukometnog putovanja u ovoj sezoni.
Prvi od europskih susreta zakazan je za vikend nakon blagdana Tri kralja, a u petak će se ujedno rukometašice Podravke i otputiti prema Norveškoj. Povod je odigravanje utakmice 1. kola grupne faze Europske lige koja je na rasporedu u nedjelju 8. siječnja s početkom u 18.00 sati u norveškoj Soli. Utakmica će se prenositi na Arena sport televiziji.
Podsjetimo, podravkašice je ždrijeb smjestio u grupu C s jednom danskom, jednom norveškom i jednom mađarskom ekipom (DVSC Schaeffler, Nykøbing Falster Håndbold i Sola HK). Lakog protivnika nema i od 16 ekipa koje su osigurale prolazak u grupnu fazu nije uopće bilo upitno da će baš svaka od četiri skupine biti zahtjevna jer se radi o iskusnim ekipama koje igraju u jakim ligama te svoju igru grade već dugi niz godina, baš kao i Podravka Vegeta koja ima kontinuitet u europskim natjecanjima no svoju budućnost od ove sezone gradi uz pretežno mlade snage i novog trenera Željka Babića. Tu je i njegov stručni stožer u kojem su i dalje pomoćni trener Antonio Pranjić te kondicijski trener Nikola Golub kao i fizoterapeuti Asja Cestar i Bojan Savić. S dvije od tri ekipe se Podravka Vegeta već susretala i u prijašnjim sezonama i to s danskim Nykøbing Falsterom te s mađarskim DVSC Schaefflerom.
Ipak prvi na redu je susret s norveškom Solom s kojom se dosad nisu imale prilike susresti i to na gostujućem terenu uz prilično izazovno putovanje. Bit će to put od Zagreba do Kopehangena avionom, potom iz Kopenhagena do Bergena ponovno avionom, a nakon toga trajektom do Sole. Podravka Vegeta je početkom sezone podmladila svoju ekipu pa se sada u sastavu nalaze uglavnom domaće igračice s nešto manje iskustva u igranju europskih utakmica no ima tu i nekoliko iskusnih imena od kojih su neke vlasnice i bronce s Europskog prvenstva.  Napravile su već u ovom trenutku dosta i prolaskom u grupnu fazu na penale dokazale da karakter i želja mogu biti pokretači dobre energije i dobrih rezultata. Europa nije bila imperativ, ali postojala je želja za dokazivanjem te su igračice i stožer u tome uspjeli. Sljedeći je zadatak uz savladavanje europskih izazova, opravdati ulogu favorita u derbiju koji je nespretno izgubljen u jesenskom dijelu sezone. Ovaj se važan derbi igrao nakon dvije kvalifikacijske utakmice koje su Podravki Vegeti osigurale nastavak europskih klupskih natjecanja. Prilika za popravak je na rasporedu u travnju, dotad će jake europske utakmice biti dobra priprema i još bolja podloga za taj važan uzvratni susret. Isto tako podravkašice će se brzo vratiti i prvenstvenim susretima koje također uz europske utakmice imaju prioritet, što znači da se igračice vraćaju ritmu srijeda-subota, odnosno srijeda-nedjelja.
U redovima podravkašica uglavnom su mlade igračice s prosjekom godina 23.5. S druge strane velike nade i želje za stjecanjem europskih iskustava ima i norveška ekipa kako je prošlog tjedna priopćeno u predstavljanju ove ekipe na stranici (eurohandball.com) Prošle sezone, norveški klub je prošao do četvrtfinala i to neporažen, ali ih je rumunjski Baia Mare izbacio u četvrtfinalu.
Podravka Vegeta će pak po prvi puta nastupiti na ovom natjecanju koje je iz nekadašnjeg EHF kupa dobilo novu formu i ime, Europska liga. U ovoj sezoni je tako Podravka Vegeta ostvarila veliki uspjeh i uspjela proći u grupnu fazu i to preko favorizirane ekipe poljskog Lubina. Najprije su u gostima ostvarili aktivan neriješen rezultat, a na domaćem terenu su nakon još jednog remija na penale izbacili poljski Lubin. Ove su utakmice od velikog značenja za Podravku Vegetu jer je kontinutet nastupa u europskim natjecanjima važan za razvoj igračica, a posebno onih mladih kojih u ovom trenutku u sastavu prve ekipe ima najviše. O nadolazećim izazovima više su rekli trener Željko Babić i kapetanica Larissa Kalaus.
Trener Željko Babić//foto: Ivan Brkić
“Zadovoljni smo i sretni što smo se kvalificirali u grupnu fazu, a ovih šest utakmica puno će nam značiti za razvoj naše igre. Moramo razvijati individualne vještine, ali i igru našeg tima. Imamo mladu ekipu s velikom energijom i veselimo se ovim utakmicama. Dat ćemo sve od sebe u svakoj utakmici protiv sjajnih ekipa – rekao je trener Željko Babić.
Larissa Kalaus//foto:Ivan Brkić

I kapetanica Larissa Kalaus sličnog je razmišljanja kao i trener Željko Babić.

“Ekipa je najsretnija kada može igrati europske utakmice. Našu ekipu čine hrvatske igračice koje su mlade i ostvaruju prve minute na europskoj rukometnoj sceni. Očekujemo sjajne i teške utakmice i sretne smo što nastavljamo s europskim natjecanjima – rekla je Larissa Kalaus. 

Kako vidi ekipe iz skupine C pojasnila je također kapetanica Larissa Kalaus i istaknula tko je po trenutnom stanju mogući favorit.
“Imamo jake protivnike u skupini C – Sola iz Norveške, Danski Nykøbing i mađarski Schaeffler. U ovom trenutku teško je predvidjeti koja ekipa može biti favorit, ali malu prednost u skupini C možemo dati Nykøbingu za grupnu fazu. Ako biramo između svih 16 klubova istaknula bih dansku ekipu Ikast, koja drži prvo mjesto u domaćem prvenstvu i mogla bi biti jedan od potencijalnih kandidata koji će podići ovosezonski naslov u Europskoj ligi”, rekla je Larissa Kalaus.
Bez obzira na to ekipa će dati sve od sebe da osigura prolazak u daljnju fazu, a da će put do toga biti težak sasvim je jasno s obzirom da su i skandinavske i mađarska ekipa prilično moćni protivnici i te utakmice nikako neće biti lake no podravkašice će protiv svake ekipe nastojati pružiti maksimalan otpor uz već dobru obranu koja ih krasi, a sigurno je kako će nakon pripreme koju su prošle dosad i koja ih čeka do petka i u napadu imati što pokazati. Potvrdile su svoju kvalitetu i u prijateljskoj utakmici sa Siofokom uoči susreta s poljskim prvakinjama, a nakon toga i prolaskom u grupnu fazu Europske lige. Veseli i činjenica da je već neko vrijeme u redovnim treninzima i Lea Franušić, a hoće li upisati svoj prvi nastup nakon ozljede u prvoj europskoj utakmici bit će poznatije nakon konferencije za medije koja će se održati u četvrtak.
Lea Franušić// foto:Ivan Brkić

U prošloj je sezoni 11 djevojaka napustilo klub, a osam ih se priključilo redovima najtrofejnijeg ženskog rukometnog kluba i to uglavnom domaće igračice. U klubu se od stranih igračica zadržala kružna napačica Stelmakh, a iz Hypa odnosno Austrije je stigla Ana Pandža.

Dolasci i odlasci: 

Dolasci: Ema Guskić (ŽRK Bjelovar), Hannah Vuljak (Zrinski Čakovec), Katja Vuković(ŽRK Dugo Selo), Dora Kalaus (Lokomotiva Zagreb), Lucija Bešen (Lokomotiva Zagreb), Ana Pandža (Hypo Niederösterreich), Andrea Šimara (Lokomotiva Zagreb), Ivona Mrđen (JKS Jaroslaw)

Odlasci: Dijana Mugoša (SCM Craiova), Andrea Pavković (SC witasek Ferlach), Gabriela Gudelj (Split 2010), Bianca Maria Bazaliu (Gloria Bistrita), Bojana Milić (HC Mioveni), Yuliya Dumanska (Gloria Bistrita), Selena Milošević (ŽRK Zrinski Čakovec), Ana Buljan (prestala), Dejana Milosavljević(Siofok KC), Korina Karlovčan (prestala), Dziyana Ilyina (Gloria Buzau).

Prošla postignuća:
EHF European League Women:
Sudjelovanje (uključujući sezonu 2022/23 ): 1

EHF Champions League:
Pobjednice (1): 1995/96
Sudionice finala (1): 1994/95
Polufinalisti (1): 1997/98

Ostalo:
Champions Trophy: Pobjednice: 1995/96
Cup Winners’ Cup: Sudionice finala: 2004/05; Polufinale: 2007/08
EHF Cup: Sudionice finala: 2000/01, 2005/06

Hrvatsko prvenstvo: 26 naslova (1993-2003, 2005-13, 2015-19, 2021)
Croatian Cup: 24 naslova (1993-2004, 2006, 2008-13, 2015-17, 2019, 2022)

Neke zanimljivosti uoči ovog susreta donosimo i o norveškom klubu s kojim će se Podravka Vegeta susresti u nedjelju Sola HK.
Glavne činjenice
1) norveški klub nalazi se u skupini C s DVSC Schaeffler, Nykøbing Falster Håndbold i Rukometnim klubom Podravka Vegeta
2) Od kolovoza 2020. stručni stožer čine Steffen Stormo Stegavik (glavni trener) i Kjetil Aanestad (pomoćni trener)
3) U EHF Europskoj ligi za žene u sezoni 2021./22. Sola je po prvi put stigla do četvrtfinala
4) Sola je u ovoj sezoni, pobijedila Rocasa Gran Canariu ukupnim rezultatom 66:57 u 3. kolu kvalifikacija za plasman u skupinu
5)Drugu godinu zaredom, Sola HK dio je grupne faze EHF Europske lige za žene među 16 ekipa
6)Prošle sezone, klub je imao sjajan niz u grupnoj fazi, gdje su ostali neporaženi u svojih šest utakmica u skupini A. Iako su do četvrtfinala bili neporaženi, rumunjski Baia Mare izbacio ih je u četvrtfinalu i okončao njihove europske snove.
Za prvog trenera Sole HK, Steffena Storma Stegavika, još jedno sudjelovanje u grupnoj fazi EHF Europske lige pozitivan je korak za klub.
Radujemo se ponovnom plasmanu u grupnu fazu Europske lige. Na prvi pogled na ekipe koje su se kvalificirale ove godine, to je viša razina nego lani. Za Sola HK je važno da igramo Europsku ligu. To omogućuje da naše dobre mlade igračice duže zadržimo u klubu. Sola želi biti klub u kojem naše igračice svake sezone dobivaju međunarodne utakmice, “ dodao je Stegavik za stranicu Eurohandball.com.
O motivaciji i očekivanjima je nekoliko riječi rekla i kapetanica Martine Wolff.
“Naša najveća motivacija za ovu sezonu u EHF Europskoj ligi je to što ćemo drugu sezonu zaredom sudjelovati u grupnoj fazi. Ekipa će dobiti priliku steći više iskustva ove sezone, a imamo puno teških i uzbudljivih utakmica. Jako se veselimo početku ovogodišnje međunarodne sezone, rekla je Wolff.
Nekoliko timova je već istaknulo ovogodišnje favorite, između ostalog i Rukometni klub Podravka, a to je Ikast Håndbold iz Danske. Martine Wolff također vidi dansku ekipu kao favorita, ali se nada da njezin klub može ponovno doći do četvrtfinala.
“Ikast je favorit. Došli su do polufinala prošle godine u EHF Europskoj ligi. Ove sezone su na vrhu danske lige, i ispred Odense Håndbolda i Team Esbjerga. Želimo ponoviti ono što smo uspjeli učiniti prošle sezone. Bilo bi fantastično ponovno doći do četvrtfinala. Želimo se boriti u svakoj utakmici i uzeti što više bodova – rekla je Wolff za eurohandball.com.
Sola HK
Sola ima mladu ekipu koja je, posebice posljednjih godina, ostavila pozitivan dojam kako u norveškoj ligi tako i kroz europsko natjecanje. Prosječna dob je tek 23 godine, a većina igračica dolazi iz domaće sredine, baš kao što je primjer i u redovima koprivničke ekipe samo je prosjek godina mrvicu veći. Posljednjih godina ovaj je klub pokazao da se s mladim igračima može sanjati o uspjesima pa su tako u norveškoj ligi u posljednje dvije sezone osvojili broncu. Pet je igračica napustilo klub u prošloj sezoni, a četiri su se priključile.
Dolasci i odlasci:

Konačan raspored ako neće biti još nekih izmjena je u nastavku:

NED 8.1.  u 18.00 sati

Sola – Podravka Vegeta

____________________

NED 15.01. u 16.00 sati

Podravka Vegeta – DVSC Schaeffler

____________________

NED 22.1. u 14.00 sati

Nykobing-Podravka Vegeta

____________________

NED 05.02. u 14.00 sati

Podravka Vegeta – Nykobing

 __________________

NED 12.02. u  14.00 sati

Podravka Vegeta – Sola

____________________

 NED 19.02. u 18.00 sati

DVSC Schaeffler-Podravka Vegeta

Foto: Ivan Brkić/trening