Ivana Jelčić odlična u Danskoj // Foto Mirko Lukavski, Glas Podravine, KoprivnicaIzvrsno su odigrale hrvatske rukometašice u 6. kvalifikacijskoj grupi za odlazak na EP u Nizozemsku. U 4. kolu u danskom Randersu svladale su repreznetaciju Danske 27:31 (12:20).

Objavljujemo izvještaj sa službene stranice HRS-a, autora Zorana Vujića.

Već se ranije pretpostavljalo da su Danska i Hrvatska favoriti u 6.kvalifikacijskoj skupini. Hrvatska je prvom pobjedom nad Danskom u posljednjih šest godina potvrdila dosadašnji stopostotni učinak u kvalifikacijama za EP. Nakon Slovačke i Italije pale su i najveće suparnice i Hrvatska je potvrdila odlazak na Europsko prvenstvo koje će se od 2. do 16. prosinca ove godine igrati u Nizozemskoj.

Izbornik je u Danskoj na teren poslao sedmorku Jelčić, Zebić, Gaće, Ježić, Penezić, Tatari i Horvat. Hrvatska je odlično napadački otvorila susret, Penezić i Gaće (dva puta) realizirale su prva tri napada, ali vrlo dobro su u napadu igrale i Dankinje, koje su također bile uspješne u prva dva napada. Kada je Penezić presjekla jedan napad, a Tatari realizirala kontru, u 5. minuti prvi puta smo imali plus dva, 4:2. Šteta što je Maja Zebić u izglednoj šansi pokušala lobom svladati dansku vratarku, ali Penezić je već u idućoj minuti zabila za vodstvo 5:2.
Uspjele su domaće smanjiti tu prednost, ali raspoložena Penezić ponovno diže na plus tri.
Odlično su naše djevojke igrale i u obrani, tako da je danski izbornik u 9. minuti pri rezultatu 8:3 za Hrvatsku već pozvao minutu odmora. Izgleda da je to znatno pomoglo domaćoj reprezentaciji koja je s dva uzastopna pogotka smanjila na 8:5. No, odmah je uzvratila Lidija Horvat i prednost je u 13. minuti i dalje bila četri razlike. U 13. minuti isključena je Penezić, ali niti to nije smetalo odličnoj hrvatskoj reprezentaciji koja je pogocima Tatari i Zebić (s igračicom manje) povela 11:6.
Sve je ”štimalo” u igri hrvatske reprezentacije, od čvrste obrane 6-0, preko sigurne Jelčić, do raspoloženog napada u kojem je prednjačila Andrea Penezić, s pet golova u samo dvadeset minuta. Sve to dovelo je do nevjerojatnih 16:7 na kraju prve trećine susreta. Bilo je to i najboljih dvadestak minuta Hrvatske u posljednjih dosta godina, pogotovo ako znamo kvalitetu suparnica.
Dankinje su se malo razbudile u posljednjih desetak minuta 1. poluvremena i nakon što je izašla Tatari, a mali predah u igri uzela Penezić, uspjele su postići nekoliko pogodaka, ali naše djevojke vrlo brzo su nastavile sa super efikasnom i uvjerljivom igrom i do poluvremena održalee vrlo visokih osam razlike, 20:12.
Bilo je to poluvrijeme iz snova, u kojem je hrvatska reprezentacija imala realizaciju iznad osamdeset posto, Penezić sa šest golova najbolji strijelac, ali dobru pratnju imala je u trostrukim strijelcima, Tatari, Gaće, Zebić i Ježić. Dankinje, osvajačice odličja s najvećih svjetskih natjecanja, u tih prvih 30 minuta bile su potpuno nemoćne.
U nastavak je krenula ista hrvatska sedmorka, ali izgleda da su se naše djevojke malo umorile u prvom dijelu, tako da su Dankinje u šest minuta zabile šest golova. Hrvatska nije uspjevala postići pogodak iz igre, jedino je Zebić poentirala iz sedmerca. Vrlo agresivna danska obrana donijela im je smanjenje na četiri razlike, u 38. minuti bilo je 21:17 za Hrvatsku.
Nakon sedmerca nad Ježić, Maja Zebić zabila je za novih pet razlike, 22:17.
Zabrinjavajuće je bilo to što je Hrvatska svoj prvi pogodak iz igre (Ježić) postigla tek nakon 11 minuta igre. Uslijedilo je nekoliko minuta ”run and gun” igre s puno obostranih grešaka i konačno je Anita Gaće svojim četvrtim golom u 45. minuti dignula na koliko toliko umirujućih 25:19. Uspjele su domaće igračice zaustaviti Penezić, koja u prvih 15 minuta nastavka nije postigla niti jedan pogodak, a nikako nismo dočekali Horvat i njezine golove s desne strane. U nemogućnosti šuta izvana Gaće i Tatari odigrale su ”cepelin” s igračicom manje i to je sigurno donijelo dodatno zamopouzdanje igračicama Vladimira Canjuge.
Razigrala se kapetanica Tatari i svojim šestim pogotkom držala našu reprezentaciju u igri, budući da su Dankinje malo pomalo svaki naš promašaj ili pogrešku pretvarale u kontranapade i u 52. minuti zaprijetile približivši se na samo minus četiri. Sva sreća da je odmah dobro reagirala Franić i vratila Hrvatsku na pet razlike, 29:24.
Danska je u posljednjih pet minuta ušla s igrom čovjek na čovjeka, odnosno presingom po cijeloj polovici terena. Šteta što je Zebić promašila zicer, lakše bi se disalo sa šest razlike u samoj završnici. Norsgaard je nakon sedmerca i isključenja Tatari zabila za 29:25, ali onda je Andrea Penezić svojim prvim golom u nastavku zabila za novih plus pet. Suci Poljaci su nakon Tatari isključili Gaće i Lovrić, što su Dankinje iskoristilie za smanjenje na tri razlike.
U posljednje tri minute Hrvatska je ušla sa samo tri igračice, ali vrlo brzo vratila se Tatari, a odmah zatim i Gaće. Nismo zabili, ali, što je puno važnije, nismo niti primili pogodak, tako da se u posljednju minutu ušlo s tri razlike, 30:27.
Gaće i Tatari još su jednom u posljednjim sekundama reprizirale ”cepelin” za vodstvo od četiri razlike, 31:27. Bio je to i konačni rezultat za još jednu veliku pobjedu i veliko slavlje hrvatskih igračica
Zaista sam sretan i ponosan da smo i u Danskoj pokazali odličnu igru i pobijedili. Sigurno je da je s ove dvije pobjede poraslo i samopouzdanje i sada moramo paziti da djevojke previše ”ne polete” i pripremiti se za Španjolsku, gdje nas očekuju kvalifikacije za Olimpijske igre. Još jednom čestitam svim djevojkama, jer, pobijediti Dansku na njihovom terenu, gdje one vrlo rijetko gube, velika je stvar – bio je presretan izbornik Vladimir Canjuga.

Iako je u ovako velikoj i vrijednoj pobjedi teško izdvojiti nekoga posebno, reći ćemo samo da je Ivana Jelčić obranila 11 udaraca, Andrea Penezić postigla je sedam golova, jedan manje zabila je kapetanica Tatari, Katarina Ježić i Maja Zebić dodale su po četiri.
Tako je Hrvatska u samo nekoliko dana dva puta pobijedila četvrtu svjetsku i europsku reprezentaciju i s puno samopouzdanja očekuje olimpijske kvalifikacije u Španjolskoj.

UTAKMICA 4. KOLA KVALIFIKACIJA ZA EP RUKOMETAŠICA

DANSKA – HRVATSKA 27:31 (12:20)

RANDERS – Skyline-Elro Arena. Gledatelja 2200. Suci: Marek Baranowski i Bogdan Lemanowicz (oba Poljska). EHF delegat: Olafur Haraldsson (Island).

DANSKA: Mortensen (7-0), Pedersen (3+-); Melgaard, Ostergaard 2, Jensen, Thorsgaard 2, Fisker 2, Krogshede, Bille 1, Burgaard 3, L. Jorgensen 1, Kristiansen 1, Nordgaard 8(5), Spellerberg 2. S. Jorgensen, Trolsen 5, IZBORNIK: Jan Pytnick.

HRVATSKA: Grubišić (-+0), Jelčić (11+0); Tatari 7, Šerić 1, Gaće 4, Arslanagić, Pušić-Koroljević, Horvat 2, Franić 1, Penezić 7, Lovrić, Zebić 5(2), Jovetić, Džono, Ježić 4, Bašić. IZBORNIK: Vladimir Canjuga.

SEDMERCI: Danska 5(5), Hrvatska 2(2).

ISKLJUČENJA: Danska 8 minuta (L. Jorgensen, Larsen, Ostergaard, Burgaard), Hrvatska 16 minuta (Penezić, Zebić, Ježić, Tatari, Gaće, Džono).