Rukometašice Podravka Vegete su danas odigrale utakmicu prvog kola grupne faze Europske lige protiv norveške Sole i upisale poraz 35:29, poluvrijeme 23:14. Još u petak su koprivničke rukometašice otputovale najudaljenijem, od tri protivnika grupe C, norveškoj Soli, a uoči utakmice priželjkivao se dobar angažman, disciplina u napadu i čvrsta obrana no danas su odabranice u tome samo djelomično i to u drugom poluvremenu koje su i dobile rezultatom 13:15 i prvih 15 minuta susreta kada su ipak uspijevale kontrolirati rezultat. Bilo je to nedovoljno za iznenađenje u Norveškoj. Utakmica se igrala u jednoj od norveških dvorana, Stavanger Idrettshall, a utakmicu je pratilo oko 1500 domaćih navijača.

Utakmica nije otvorena u smjeru koji je ekipa priželjkivala ete je domaćin bolje otvorio utakmicu, a promašeni sedmerac osigurao im je 2:0 no u 3. minuti Podravkin prvi zabija Dora Kalaus. Nakon 4 minute susreta bilo je 3:2 i uslijedila je obrana Lucije Bešen te napad za izjednačenje. Umjesto izjednačenja, domaća ekipa krade loptu i odlaze ponovno na +2. Uzvratila je Zadravec u sljedećem napadu i nakon 6 minuta rezultat je 4:3. U nastavku susreta, dominantnija je domaća ekipa, ulaze u pozitivan niz i nakon 8 minuta susreta dolaze do prvih +3, bilo je 7:4.  Unatoč zaostatku, još su se držale podravkašice. Iznudila je sedmerac Sara Šenvald koji je donio još jedan pogodak Podravka Vegeti i priliku za priključak na pogodak zaostatka. Dosuđeno je probijanje Šimari koja je trčala u kontru i umjesto priključka, podravkašice su ponovno zaostajale tri pogotka, rezultat je bio 8:5. Vraća ponovno nadu Šimara i zabija za 8:6. Nakon 15 minuta susreta, dolaze podravkašice do prilike za izjednačenje, rezultat je bio 9:8, a odlično je u tome pomogla i vratarka Bešen. Domaća je ekipa u nastavku susreta bila puno bolja i iskoristila je sve pogreške naše ekipe te su do 20. minute otišle na +4, rezultat je bio 14:10. Trener Željko Babić pozvao je minutu odmora. Izgledalo je da je minuta odmora urodila plodom, zabila je Podravka dva brza pogotka no nakon toga odlazi Sola na +6, a trener Željko Babić zove i drugu minutu odmora prije kraja prvog dijela. Nije to uspjelo zaustaviti dobar ritam koji je uhvatila domaća ekipa, koja na kraju zasluženo na odmor odlazi uz prednost od 9 pogodaka i rezultat 23:14.

Željko Babić//Photo: Kenneth McDowell

Na poluvremenu se trener odlučio izrotirati igračice, ušle su Mrđen, Vuljak i Popović, ali promjena u prvih 5 minuta prvog dijela nije bilo, imale su rukometašice Sole sigurnih +10, rezultat je bio 27:17. Ponovno su uslijedile rotacije, igralo se s dva pivota, a agresivnost u obrani je napravila pomake u kontekstu realizacije domaćih igračica kojima je efikasnost padala. Rezultat je u drugom poluvremenu išao u korist podravkašica koje su zabijale više pogodaka, radile dobar posao u obrani, a tu je pomogla i Tucaković koja brani zicere. U posljednjih 15 minuta zaostatak se održavao na 7-8 pogodaka. Smirenost do kraja osigurao je pogodak Turk iz kontre u posljednjoj sekundi te je utakmica završila rezultatom 35:29 u korist norveške ekipe. Prvi mogući bodovi za Podravku na startu Europske lige ostaju u Norveškoj. 

Nakon utakmice svoje su izjave dali trener Željko Babić i igračica Andrea Šimara. 

Znale smo od početka kakav rukomet igraju, pogotovo norveški rukomet koji je među boljima u svijetu. Bila je teška utakmica, prvo poluvrijeme smo odigrale lošije u obrani pa iz toga nismo vukli polukontru i kontru, a drugo poluvrijeme smo skupile glave, dale sve od sebe no na kraju ipak nije išlo pa je takav i rezultat no nadamo se boljim igrama u sljedećim kolima – rekla je Šimara koja je bila druga najbolja strijelkinja u današnjoj utakmici. 

Trener Željko Babić nije mogao biti zadovoljan porazom no bio je zadovoljan onime što je njegova ekipa pokazala u drugom poluvremenu. 

Mi smo odigrali dva različita poluvremena. Osjećao se pritisak i pokazali smo veliko poštovanje prema Norvežankama. Ono što inače radimo odlično, a to je defenzivna igra danas nismo napravili. Nakon te loše igre u obrani mi više nismo mogli imati kvalitetnu tranziciju. Tražili smo brza rješenja u napadu da ih stignemo i upali smo u klopku te smo prvo poluvrijeme završili s 13 tehničkih pogrešaka i bez faula. U drugom poluvremenu pokazali smo drugo lice i da Podravka ima snagu i kvalitetu da igra, ali pod nekim drugim uvjetima, a pod tim mislim da mora biti kontrolirana igra i u napadu i obrani. Ne smijemo žuriti i ne smijemo biti orijentirani samo na trčanje. Moramo biti svaki puta jako angažirani u obrani i strpljivi u napadu. Završili smo utakmicu, razlika je podnošljiva te moramo biti optimisti u nastavku, učiti i gledati što možemo popraviti. Taj prostor za napredak sigurno imamo te ćemo ovo natjecanje sigurno iskoristiti za to – rekao je trener Željko Babić nakon utakmice.

U 2. kolu Podravka Vegeta u nedjelju, 15. siječnja u Koprivnici u 16 sati dočekuje Debrecen. 

SOLA – PODRAVKA VEGETA 35:29 (23:14)STAVANGER – Stavanger Idrettshall. Gledatelja 1123. Suci: Ruud i Paul Geraets (Nizozemska).
SOLA: Froland, Duijndam 1 / ; Berland Husebo 6, Eiken Ravndal 1, Gudmestad, Wolff, Haugseng 1, Kristiansen Tveiten 2, Wiik Seierstad 1, Magnussen 4, Knutsen 4, Sigtrudur Nilsen, Rushfeldt Deila 5, Novak 7, Qorraj 1, Holgersen Danielsen 2.
TRENER: Steffen Stegavik.
PODRAVKA VEGETA: Tucaković(6), Bešen(6); Zadravec 2, Turk 2, Stelmakh 4, Popović, Guskić 3, Franušić, L. Kalaus 1, Šenvald 1, D. Kalaus 3, Mrđen, Vuljak 1, Barišić, Šimara 5, Pandža 7.
TRENER: Željko Babić.
SEDMERCI: Sola 2(2), Podravka Vegeta 5(3).
ISKLJUČENJA: Sola 4 min, Podravka Vegeta 8 min.

SKUPINA C

1. Sola 1 1 0 0 35 : 29 6 2
2. Debrecen 1 1 0 0 28 : 27 1 2
3. Nykøbing 1 0 0 1 27 : 28 -1 0
4. Podravka 1 0 0 1 29 : 35 -6 0

Photo: Kenneth McDowell// Molimo medije da fotografije ne koriste na svojim stranicama zbog prava autora. Online mediji, mogu napraviti poveznicu izravno na našu web stranicu.