Rukometašice Podravke Vegete su odigrale prvu kvalifikacijsku utakmicu protiv poljskog MKS Zaglebia iz Lubina, a vrlo napeta utakmica završila je sjanim, aktivnim rezultatom 24:24. U prilično ispunjenoj dvorani, lubinske rukometne arene atmosfera je bila odlična, od same ulazne ceremonije pa do kraja utakmice. Obje ekipe su od prvih minuta pokazale borbenost, jake obrane na jednoj i drugoj strani, dobri odgovori vratarki pa je nakon pet minuta susreta rezultat bio tek 2:1 za domaćina. Nakon 10 minuta susreta rezultat je 3:2, a poljske igračice bile su nemilosrdne prema našim djevojkama pa smo gledali prilično intenzivne i agresivne kontakte. Nakon toga odlazi domaća ekipa na 5:2, ali razigrale su podravkašice do Šimare na krilo koja vraća kontrolu uz dva pogotka zaredom i naša je ekipa ponovno priključena, rezultat je nakon 14 minuta bio 5:4. Treba pohvaliti i jako dobar dan vratarke Bešen koja je pripomogla ovom priključku, a nakon toga iz kontre pogađa Barišić za 5:5. Podravkašice su u ovom trenutku napravile dobar niz i pokazale da ipak neće tako lako dopustiti poljskoj ekipi da se rezultatski odcijepi. Ono u čemu su danas uistinu bile dobre, poljske igračice, bilo je iznuđivanje sedmeraca pa su u prvih 20 minuta velik broj pogodaka ostvarile sa sedam metara. U nastavku je dominantnija domaća ekipa koja je izlascima na devet metara radila puno problema napadu podravkašica. Dobile su tako priliku da se ponovno odcijepe na +4, rezultat je bio 11:7 nakon 26 minuta susreta. Minutu prije kraja prvog dijela, ponovno Šimara precizna za priključak na samo dva pogotka zaostatka, bilo je 11:9, ali brzo su to riješile, taman prije isteka vremena domaće igračice te naša ekipa na odmor odlazi s tri pogotka zaostatka i rezultatom 12:9.

Trener Željko Babić sjajno odvodio svoju prvu europsku utakmicu//foto: Ivan Brkić

U drugom poluvremenu i dalje kontrolu drže domaće igračice, od samog početka, vjetar u leđa daje im i njihova golmanica i odlaze na +5 nakon 6 minuta igre, rezultat je bio 15:10. Trener podravkašica Željko Babić pozvao je minutu odmora kako bi smirio igračice koje su u prvih šest minuta drugog dijela postigle tek jedan pogodak i to sa sedam metara. Probudilo je to podravkašice, precizna je ponovno dva puta zaredom Šimara, a onda i Bešen odlično reagira i daje svojoj ekipi šansu za novi priključak. Nakon 9 minuta drugog dijela, utihnule su podravkašice raspoloženu dvoranu i ponovno došle na dva pogotka zaostatka, rezultat je bio 15:13. U 43. minuti ponovno su podravkašice stigle na samo pogodak zaostatka, rezultat je bio 17:16. Nakon 45 minuta, izvlače podravkašice maksimum i probijaju sve svoje granice i dolaze do novog izjednačenja, 19:19. Sljedeće tri minute nema pogotka i podravkašice dolaze u priliku za prvo vodstvo u današnjoj utakmici, ali nespretno ju propuštamo što su Poljakinje iskusno kaznile i zabile za 20:19. U nastavku tijesna borba, ali jaku obranu igrale su podravkašice, a dodajmo tu i efikasnost u napadu i odlične reakcije naše vratarke Bešen. Devet minuta do kraja ponovno izjednačenje 22:22 i nova šansa za vodstvo, ali odlično reagira Maliczkiewicz i uzvraćaju kao i prvi puta novim vodstvom 23:22. Ali, nedaju se podravkašice i povele su u 25. minuti 24:23 što je uzdrmalo klupu domaće ekipe te je trenerica pozvala minutu odmora, a dolazi naša ekipa i u šansu za +2, ali zaustavlja to domaća ekipa. Do kraja prava drama, obranili smo se i na kraju došli u priliku za minimalno vodstvo 20 sekundi do kraja no rezultat ostaje 24:24. Aktivan u potpunosti nakon ovako teškog gostovanja i definitivno daje priliku za optimizam jer su cure odigrale tešku utakmicu sa sjajnom i iskusnom ekipom, ali pokazale su karakter i smirenje te strpljivost do kraja te itekako mogu biti zadovoljne ostvarenim rezultatom.

Nakon utakmice na konferenciju za medije su se odazvali trener Željko Babić i igračica Ema Guskić.

Trener Željko Babić//foto: Ivan Brkić

Prije svega želim se zahvaliti domaćinu, bilo nam je lijepo igrati u vašem gradu, u velikoj dvorani ispred navijača. Jedna prava europska utakmica i mi smo se jako ugodno osjećali i zahvaljujem se na tome. Igrali smo slabije u prvom poluvremenu i vidio se pritisak, ali sva sreća da su cure pokazale nevjerojatan karakter, nevjerojatnu emociju i želju za pobjedom. No ja bi zaključio kako je neriješen rezultat, za mene danas kao trenera jer smo gubili tijekom gotovo cijele utakmice, za mene jako pozitivan rezultat – rekao je trener Željko Babić.

Ema Guskić//foto: Ivan Brkić

Ema Guskić je pohvalila atmosferu u dvorani i dodala.

Jako teška utakmica kao što smo i očekivali, ali moram biti ponosna na svoju ekipu i čestitati jer smo gubili 5-6 razlike i na kraju se vratili – rekla je Ema Guskić nakon utakmice. 

Dodajmo i da je u današnjoj utakmici MVP-om turnira proglašena naša Larissa Kalaus koja je na ponos i primjer cijeloj ekipi te joj na tome čestitamo.

Larissa Kalaus, MVP utakmice//foto: Ivan Brkić

U petak u 18.00 sati na domaćem terenu podravkašice igraju uzvratnu utakmicu s ovom ekipom i trebamo vašu podršku, dragi navijači, zato budite uz nas i budite nam osmi igrač na terenu.

ZAGLEBIE LUBIN – PODRAVKA VEGETA 24:24 (12:9) LUBIN – Hala Widowiskowo Sportowa. Gledatelja 2100. Suci: Emil i Ernest Aghakishi (Azerbajdžan).

ZAGLEBIE LUBIN: Waz, Zima (7), Maliczkiewicz (2); Labuda 1, Pankowska, Kocinska, Sustkova, Gorna 4, Drabik 6, Galinska 5, Michalak 1, Bujnohova, Kochaniak-Sala 6, Machado Matielli 1, Milojević. TRENERICA: Božena Karkut.

PODRAVKA VEGETA: Tucaković, Bešen (15); Zadravec, Turk, Vuković, Stelmakh, Popović, Guskić 6, L. Kalaus 1, Šenvald 1, D. Kalaus 2, Mrđen, Vuljak, Barišić 3, Šimara 6, Pandža 5. TRENER: Željko Babić.

Foto: Ivan Brkić