Rukometašice Podravke Vegete su na domaćem terenu odigrale 5. kolo Europske lige s norveškom Solom koja je završila s osam pogodaka u korist norveške ekipe, rezultat je bio 23:31. Ono što je dalo veliku nadu bila je igra u prvom poluvremenu kojom su podravkašice osigurale prednost od dva pogotka i na odmor otišle uz rezultat 12:10. 

Bila je to prva utakmica koju je nakon poraza od Dugog Sela, kako je i najavljeno vodio trener Antonio Pranjić, a podravkašice su dobro parirale u prvom dijelu no pogodaka je bilo malo. Nakon pet minuta igre u maloj je prednosti bila Sola, rezultat je bio 1:2. Potom dolaze i do 1:3, jer gađale su naše djevojke norvešku vratarku i teško dolazile do pogotka. Spriječila je Tucaković veće odvajanje i skinula zicer u 7. minuti  kada ostaje 1:3. Nakon devet minuta Podravka je zabila samo jedan pogodak i to iz sedmerca, a drugi je nešto prije isteka 9. minute zabila Barišić, ponovno sa sedam metara. Krenulo je i u Podravkinim redovima, izjednačuje Podravka u 11. minuti bilo je 3:3, a otvorila se šansa i za vodstvo. Za nekoliko loših minuta iskupile su se Norvežanke koje zabijaju za 3:4, ali izjednačuje ponovno Podravka i bilo je 4:4 nakon 13 minuta igre. Nakon 15 minuta bilo je 5:5 i podrška s tribina nije izostala, a u egalu su djevojke nastavile i dalje, u 18. minuti je bilo 6:6. Otišle su na 6:8 Norvežanke, ali priključuju se podravkašice i ponovno je 8:8 nakon 22 minute igre. Pet minuta prije kraja prvog dijela Norvežake su ponovno na +2, ali izjednačuje Podravka Vegeta na 10:10 i trener Pranjić zove minutu odmora tri minute prije kraja prvog dijela. Okrenule su podravkašice, precizna je bila Barišić najprije iz igre pa sa sedam metara za 12:10 što je ujedno i bio rezultat poluvremena. Prvi puta je Podravka od početka grupne faze Europske lige imala vodstvo na poluvremenu što je s pravom dalo nadu da podravkašice dođu i do prve europske pobjede.

I u nastavku utakmice drže podravkašice kontrolu iako su odmah u prvim sekundama, dobile brzi pogodak, a onda su uslijedile i tehničke greške dvije zaredom, koraci i probijanje, rezultat je tada bio 13:12. Sjajnu je reakciju ponovno dala Tucaković i opet je Podravka na +2. U 36. minuti je bilo 14:12. Ipak, izjednačile su u 37. minuti Norvežanke, bilo je 14:14, a potom evo i vodstva za gošće, ali ispravlja to Šimara za rezultat 15:15. Bilo je vidljivo u drugom poluvremenu da ipak nešto veću kontrolu ima Sola jer nakon poluvremena, Podravka je zabila 3, a Sola 6 pogodaka. Trener Pranjić je kod rezultata 15:16 pozvao minutu odmora, a podravkašice su trebale vratiti svoju prednost i tu je poguranac dala Dora Kalaus za 17:17. Uslijedilo je još jedno isključenje u redovima Podravke i dosuđen je sedmerac za Solu, koja je ponovno imala minimalnu prednost 17:18.  Do sredine drugog dijela, točnije 45. minute rezultat je bio u egalu, ali povela je ponovno Sola podigla na dva, potom i na tri pogotka. 10 minuta prije kraja Norvežanke su došle do prvih +4 u današnjoj utakmici, a potom i +5. Kod rezultata 19:24 trener Antonio Pranjić je pozvao minutu odmora, ali nije to puno pomoglo jer došle su gošće i do +7, pa su se posljednje minute susreta koji je pružao puno optimizma zbog većeg broja grešaka svele na stizanje rezultata koji nakon odličnih 45 minuta nije bio onakav kakav smo priželjkivali. Utakmica je završila rezultatom 23:31, a Sola si je ovom pobjedom gotovo osigurala ulaznicu za daljnju fazu Europske lige. 

Tina Barišić danas je zabila 10 pogodaka i bila je stopostotna na sedmercima//foto: Ivan Brkić

Nakon onoga što nam se dogodilo u srijedu emocionalno smo u padu. Htjele smo zbog sebe i zbog trenera, podići igru i možda smo i igrale najbolje dosad, ali očito da nam se događa uvijek isto, a to su greške. Mi kad krenemo tonuti, tonemo do kraja. Do 45. minute je bilo odlično i krenulo nizbrdo, a tako je i završilo – rekla je Tina Barišić te dodala kako vjeruje da do kraja sezone ekipa može podići igru što će u svakom slučaju biti potrebno za niz utakmica koje ih očekuju kao i derbi s Lokomotivom. 

Trener Antonio Pranjić // foto: Ivan Brkić

Možemo biti zadovoljni prvim poluvremenom. Tražio sam da im ne otvaramo prostor za pivota jer one to odlično iskorištavaju. Mislim da smo to dobro pokrivali, a isto tako smo prema dogovoru funkcionirali u napadu. U drugom poluvremenu je uslijedio taj pad u igri koji ćemo analizirati iako već sad imam neko svoje viđenje zašto bi to moglo biti. U narednom razdoblju moramo raditi na tome da kad nam se pruži prilika da dođemo do bodova da tu priliku iskoristimo. Danas to nismo učinili i nismo završnicu odigrali kako treba, ali želimo to u budućnosti popraviti – rekao je trener Antonio Pranjić. 

Pojasnio je trener Pranjić i izmjene u taktici. 

Odlučili smo se za što manje rotacija obrana-napad jer smo tako u gostima dobili dosta lakih golova, točno na tom mjestu gdje smo se mijenjali. Danas smo se odlučili za to i vjerujem da je dobro funkcioniralo do trenutka kada smo ušli u završnicu gdje je opet izgledalo kao da smo se ugasili. Nije bila upitna želja, volja nije htijenje cura, borile su se, ali žao mi je što nismo to izvukli do kraja pa da svi skupa budemo zadovoljni. 

U ovoj utakmici Podravka je zabila i sve sedmerce čija realizacija nije bila na najboljoj razini u posljednjim utakmicama. Danas je to izgledalo jako dobro.

Tina i Larissa su danas bile odlične i one jesu odlični izvođači sedmeraca, ali moramo znati da se i kod sedmeraca golmane nešto pita. Jako je važno i da izvođači budu raspoloženi i nastojao sam dati samopouzdanje i danas je to bilo dobro, a nadam se da će biti u ubuduće – rekao je trener Antonio Pranjić. 

PODRAVKA VEGETA – SOLA 23:31 (12:10)

KOPRIVNICA – ŠSD ‘Josip Samaržija – Bepo’. Gledatelja 1.400. Suci: Titouan Picard i Pierre Vauchez (Francuska). Delegatkinja: Ilona Tordai (Mađarska).
PODRAVKA VEGETA: Tucaković (5), Bešen (1); Zadravec, Turk, Vuković, Stelmakh 1, Popović, Guskić 1, Franušić 1, L. Kalaus 2(1), Šenvald 1, D. Kalaus 3, Mrđen, Barišić 10(8), Šimara 3, Pandža 1. TRENER: Antonio Pranjić.
SOLA: Froland, Duijndam (14); Berland 1, Eiken, Wolff 1, Haugseng 1, Kristiansen 6(5), Wiik 4, Magnussen 5, Knutsen 4, Rushfeldt 7, Barka, Qorraj, Gravdal 1(1), Holgersen 1. TRENER: Steffen Stormo Stegavik.
SEDMERCI: Podravka Vegeta 9(9), Sola 6(6).
ISKLJUČENJA: Podravka Vegeta 8 min. (L. Kalaus 2+2, D. Kalaus, Guskić), Sola 6 min. (Barka 2+2, Knutsen).

Foto: Ivan Brkić