U porečkoj ljepotici, Dvorani Žatika odigrano je finale prije finala. U vječnom derbiju Podravke Vegete i zagrebačke Lokomotive danas su Koprivničanke upisale pobjedu 27:24 i plasirale se u finale hrvatskog ženskog Kupa te napravile korak naprijed prema 24. naslovu u kojem će s Bjelovarom koji je drugi finalist odigrati svoje 28. finale.

U prvom poluvremenu bilo je prilično napeto, vodila je na početku Lokomotiva u tri navrata no od sredine poluvremena, Podravka  je to vješto preokrenula u svoju korist te tri minute prije kraja prvog dijela hvataju prednost od dva pogotka. Bio je to i trenutak ponovnog buđenja za zagrebačku ekipu koja do kraja poluvremena ipak dovodi rezultat u egal te su rivali na poluvrijeme otišli s rezultatom 12:12.

Evidentno čvrsta obrana na jednoj i drugoj strani iz minute u minutu nam je servirala želju i borbu obje ekipe, a neizvjesnost iz prvog poluvremena još se neko vrijeme zadržala i u drugom. Bez obzira na to, Podravka je ipak malo više dirigirala igru u drugom dijelu, osjećala se sigurnost, timski rad ekipe i velika želja za pobjedom. Čuli su se povici, međusobno bodrenje igračica i svaka je izgubljena lopta ili promašeni gol bio poticaj ekipi da se još više bodre.

Vratarke su bile sjajne i na jednoj i na drugoj strani, ali posebne pohvale danas idu Yuliyi Dumanskoj za neke ključne trenutke u kojima je sjajno reagirala iako je i Antonia Tucaković sjajno otvorila utakmicu.

Prve četiri minute drugog dijela još se igralo gol za gol, a potom su raspoložene Barišić, Stelmakh i Franušić priredile niz koji je Podravku odveo do prednosti od tri pogotka, a povećavaju naše cure i do +4 u 41. minuti. Sa sedam metara precizno je to zapečatila Barišić. Svaka je lopta bila važna.

Jedno je sigurno Lea Franušić ovu utakmicu sigurno neće zaboraviti, a danas su njezina kvaliteta u obrani i napadu došli do izražaja te se može reći da je bila jedna od ključnih igračica u ovoj vrijednoj pobjedi.

Iako se činilo da će podravkašice današnji ogled mirno privesti kraju, uslijedilo je još malo drame te se Lokomotiva u nastavku priključila na pogodak zaostatka. Potom zabija Franušić i do kraja dominiraju podravkašice kako u napadu tako i u obrani te zasluženo slave rezultatom 27:24.  Lokomotiva se oprostila od ovogodišnjeg finala i obrane naslova u Kupu, a Podravka iščekuje finale s Bjelovarom koje je na rasporedu u subotu s početkom u 17.00 sati ponovno u dvorani Žatika. Prijenos će biti na 2. programu HRT-a. Ni danas nažalost nije prošlo bez ozljeda pa je tako u zadnjim minutama, palac ruke ozlijedila Korina Karlovčan. Koliko je ozljeda teška znat će se tek nakon detaljnih pretraga.

Poslije utakmice svoje izjave su dali trener Goran Mrđen i Lea Franušić.

Čestitam mojoj ekipi na pobjedi i onima koje su igrale i koje su bile na klupi, ali i tribinama. Bile su jedinstvene, proživljavale su svaki dobiveni, zabijeni gol, ali i svaku grešku i svaki dobar potez zajedno. To je za nas nakon onoga u Zagrebu zaista velika pobjeda. Imali smo puno problema, odlaske, dolaske, ozljede i imali su to i drugi, ali mi smo iz toga izvukli najviše što smo mogli. Drago mi je da smo dobili tu utakmicu. Uvijek su te utakmice nabijene emocijama. Možda i nije najljepši rukomet, ali puno emocija, duela i strasti što i krasi taj derbi – rekao je trener Goran Mrđen.

U subotu je finale koje će također biti zanimljivo. Bjelovar je treća ekipa lige odmah iza Podravke i sigurno je da će ući u utakmicu ozbiljno što i trener Goran Mrđen očekuje od svojih igračica.

Svi nam čestitaju kao da smo osvojili Kup, ali tu nisu u pravu. Ja sam s Podravkom na šestom Final Fouru od toga smo samo jedno finale igrali s Lokomotivom. Znam i stojim iza toga. Mi smo danas potrošili puno emocija, fizike i potrošili smo se bitno više u ovoj utakmici nego što se potrošio Bjelovar. Svaki put kada bi u polufinalu nominalno bio teži protivnik, finale je uvijek bilo teško. Dobili smo, ali bilo je teško. Pobijedili smo tako jednom Lokomotivu u polufinalu, a u finalu smo do zadnjih deset minuta sa Zametom igrali egal. Bila je i situacija kada smo Zamet dobili u polufinalu, kada su bili stvarno dobra ekipa, a u finalu smo s Trešnjevkom imali 11:11 na poluvremenu. Dan danas se toga sjećam. Sigurno je da nas finale tek čeka. To je Kup koji zbog toga svega ima svoje draži. Bjelovar je ekipa s kvalitetom, reprezentativkama, prava seniorska ekipa dobro pokrivena na svim pozicijama s bar dvije kvalitetne igračice. Moramo zaboraviti da će to biti lagano iako bi volio. Mi moramo biti na nivou od danas, odmoriti se i pripremiti se što bolje da uzmemo taj trofej – zaljučio je trener Goran Mrđen.

Sve su danas bile zvijezde i sjale su jedna za drugu, ali posebno se istaknula Lea Franušić koja je zabila sedam pogodaka uz veliki doprinos u obrani koju je odigrala s puno žara i emocija.

Čestitam curama od prve do zadnje i onima koje su bile na klupi i onima na tribinama, ali i onima koje su igrale. Borile smo se kao jedno, bacale smo se na glavu, čupale. Bile smo jedna velika ekipa i mislim da je to presudilo. Iako je po našem osjećaju jedan veliki teret pao s naših leđa, moramo se odmoriti, skupiti glave i ozbiljno shvatiti Bjelovar jer su dobra ekipa i sigurno će igrati motivirano kako to i priliči jednom finalu Kupa. Trebamo biti čvrste u obrani te brzom tranzicijom doći do lakih pogodaka i podići pehar – zaključila je vidno emotivna i nasmijana Lea.

PODRAVKA VEGETA – LOKOMOTIVA 27:24 (12:12)
POREČ – Dvorana Žatika. Gledatelja 300. Suci: Dalibor Jurinović i Marko Mrvica.
PODRAVKA VEGETA: Tucaković (7+1), Dumanska (4+1); Zadravec, Turk 1, Karlovčan 1, Milošević, Gudelj, Milosavljević 7(4), Megerle, Mugoša 3, Franušić 7, Šenvald 2, Stelmakh 3, Barišić 3, Pavković. TRENER: Goran Mrđen.
LOKOMOTIVA: Ivančok, Bešen (6+2); Burić, Fureš, Šimara 2, Posavec 4, Ćurić, Petika 4, Kalaus 2, Japundža 1, Lisjak 1, Dežić 5, Škarić, Malec, Prkačin 2, Mamić 3. TRENER: Nenad Šoštarić.
SEDMERCI: Podravka Vegeta 7(5), Lokomotiva 10(8).
ISKLJUČENJA: Podravka Vegeta 8 min. (Šenvald 2+2+2, Franušić), Lokomotiva 6 min. (Burić, Posavec, Kalaus).