Rukometašice Podravke Vegete su u Koprivnici odigrale 2. kolo grupne faze Europske lige protiv Debrecena i upisale svoj drugi poraz rezultatom 20:26, poluvrijeme 7:11

Odlično su otvorile podravkašice koje su već u prvih pet minuta pokazale sjajan angažman u obrani u odnosu na ono što je viđeno u Norveškoj no napadački nisu to iskoristile pa su dva puta propustile otići do 2:0. Umjesto toga, probudile su se Mađarice i nakon 5 minuta zabile svoj prvi pogodak kada je na semaforu stajalo tek 1:1. Uslijedio je sjajan niz mađarske ekipe do 8. minute koja se odlijepila na +3. Bez obzira na nesreću u napadu u sljedećim minutama, podravkašice su držale svoj kontinuitet dobre obrane pa je nakon 12 minuta igre bilo 2:4 jer ponovno je mađarska ekipa bila u problemu s realizacijom na dobro postavljenu Podravkinu obranu. U 15 minuta Podravka je dobila pet pogodaka, ali je zabila je tri. Probleme u domaćim redovima ponovno su radile tehničke pogreške kojih je do 17. minute bilo 5. Nakon 20 minuta susreta rezultat je bio 5:8 i nastavile su odabranice Željka Babića loviti priključak.  Bile su domaće igračice ponovno u prilici da se priključe na -2 i smanje zaostatak, ali uslijedio je i drugi promašeni sedmerac. Doskočila je potom mađarskom napadu vratarka Tucaković, obranila zicer s krila i precizna je bila nakon toga Pandža za 6:8. Došla je mađarska ekipa i do +4, ali borile su se odabranice Željka Babića za svaku loptu, unijele im nervozu i ponovno došle u šansu za priključak na samo pogodak zaostatka, u tom je razdoblju mađarska ekipa napravila dosta tehničkih pogrešaka, ali u novoj se šansi nesretno odbio dobro poznat šut s poda kapetanice Larisse Kalaus i umjesto da se Podravka priključi na -1, Debrecen povećava svoju prednost do +3. Minutu prije kraja prvog dijela, zabile su gošće još jedan i uslijedio je još jedan promašaj sa sedam metara za ekipu Podravke koja je na poluvrijeme otišla sa zaostatkom od četiri pogotka i rezultatom 7:11.

U drugom su poluvremenu jurišale Mađarice i vrlo brzo otišle na +6, a potom i sedam golova prednosti. Držale su tu prednost prvih 10 minuta drugog dijela. Podravka je jako malo toga rješavala u napadu, ali i dalje je to dobro izgledalo u obrani. Onda, ponovno buđenje naše ekipe, a dala je tu mali vjetar u leđa i vratarka Tucaković  vjetar u leđa svojim odličnim reakcijama. U 43.minuti je bilo 12:17. Bila bi to možda i nešto napetija utakmica da je Podravka zabila sve dosuđene sedmerce, a promašile su ih ukupno 5 od dosuđenih 9 u cijeloj utakmici. Uspjele su rukometašice Podravke do kraja djelomično zaustaviti nalet mađarske ekipe i smanjile zaostatak do -5 te je na kraju gostujuća ekipa slavila rezultatom 20:26, a bodovi odlaze u Debrecen.

Larissa Kalaus slavi pogodak//foto: Ivan Brkić

Evo što su trener Željko Babić i igračica Larissa Kalaus komentirali nakon utakmice.

Znale smo da ćemo danas imati vrlo tešku utakmicu i zbog toga smo znale kakvu ulogu svaka od nas ima u obrani. Za to smo potrošile puno energije, a onda smo imale i nekih taktičkih problema i u nekim nam je trenucima nedostajala koncentracija u napadu. Jedan od ciljeva za danas bio je poboljšati stvari u obrani i fokus je bio na tome. Mislim da smo sve dobro odradile u obrani i čestitam mojoj ekipi na borbi jer smo znali da danas ovdje imamo sjajnog protivnika i da će biti teško. Ostaje žal zbog poraza, ali možemo biti zadovoljne jer smo popravile našu igru u odnosu na ono što smo pokazale u Norveškoj.

Trener Željko Babić//foto: Ivan Brkić

Svoj komentar nakon utakmice rekao je trener Željko Babić.

Tužan sam jer smo izgubili, ali pokazali smo nevjerojatan karakter, borbenost i timski duh. Igrali smo na rubu naših granica, ali te fine stvari koje ima Europa, mi to još nemamo. Treba nam više rutine, više teških utakmica, iskustva. U konačnici, danas smo promašili pet sedmeraca. Jako je teško igrati protiv protivnika koji je izvrstan i da si priuštiš da promašiš pet sedmeraca. Svejedno čestitam curama jer su danas pokazale karakter i između ostalog, dobili smo osam golova pod pasivnim napadom. Doveli smo ih puno puta u hendikep situacije, ali smo i tada primili golove. To je ta rutina, iskustvo i ja sam vidio danas kvalitetniju igru nego u Norveškoj i naravno da u tom dijelu mogu biti zadovoljan jer ćemo mi puno naučiti iz ove utakmice i naravno nastaviti trenirati i to popravljati kroz Europsku ligu – rekao je trener Željko Babić.

PODRAVKA VEGETA – DEBRECEN 20:26 (7:11)
KOPRIVNICA – ŠSD ‘Josip Samaržija – Bepo’. Gledatelja 1900. Suci: Christian i David Hannes Njemačka). Delegat EHF-a: Vladimir Jović (Bosna i Hercegovina).
PODRAVKA VEGETA: Tucaković (6), Bešen (3); Zadravec 1, Turk 1, Stelmakh 2, Popović, Guskić 2(2), Franušić 1, L. Kalaus 3(1), Šenvald 3(1), D. Kalaus, Mrđen, Vuljak, Barišić 2, Šimara 2, Pandža 3. TRENER: Željko Babić.
DEBRECEN: Giegerich (0+2), Gabriel (3+2); Hamori 2, Füzi-Tovizi 1, Bordas 1, M. Vamos, Csernyánszki 1, Töpfner 7(5), P. Vamos 2, Planeta 2, Kacsor 5, Petrus 4, Szabo 1, Costa. TRENER: Zoltan Szilagyi.
SEDMERCI: Podravka Vegeta 9(4), Debrecen 5(5).
ISKLJUČENJA: Podravka Vegeta 4 min. (L. Kalaus, D. Kalaus), Debrecen 4 min. (Hamori, P. Vamos).

Foto: Ivan Brkić