Na svkoj slici odraz radostiDanas, u srijedu 11. svibnja, 15 je godina od istoga dana 1996. godine, kada je RK Podravka postala prvakom Europe, a isto godine i pobjednik europskog Superkupa. Ovo je mali podsjetnik na te dane.

Podravka je u Kupu prvakinja igrala davne sezone 1966/67. (Swift Roermund Nizozemska, Leipzig Njemačka). Tek 1991/92. nastupila je ponovno u Europi u Kupu kupova (Cyprus Colege, Femina Visé Belgija, Debrecen Mađarska), a također i 1992/93. (Oprema Kočevje Slovenija , Gellen b.b., Chimistul Vîlcea Rumunjska). Iduće sezone, 1993/94., nakon prvog osvajanja naslova prvakinja Hrvatske, igrala je u Kupu prvakinja (Piotrcowia Poljska, Rotor Volgograd Rusija) i ušla u Ligu prvakinja (Hypo Beč Austrija, Mar Valencia, Chimistul). Već u sezoni 1994/95. godine Koprivničanke su igrale u finalu. Najprije u Kupu prvakinja (Brühl St. Gallen Švicarska, Cassano Magnano Italija), potom u Ligi prvakinja (Ferencváros Budimpešta Mađarska, Walle Bremen), a u finalu s Hypom (17:14, 19:26).

U sezoni osvajanja naslova prvaka 1995/96. Podravka je najprije igrala u Kupu prvakinja (Brühl, Anagennisi Artas Grčka), potom u Ligi prvakinja (Walle Bremen, El Osito Eliana Valencia, Baekkelagets Oslo) te na kraju u dva finalna susreta s Hypom. U Beču je Hypo pobijedio 17:13, a Podravka u Koprivnici 25:20. U Superkupu iste godine u polufinalu Podravka je svladala Silcotub Zalau Rumunjska 31:22, a u finalu TV Lützellinden Giessen Njemačka 22:21.

Prenosimo dio teksta iz monografije Rukometni klub Podravka 1955-2000. izdane u povodu 45 godina kluba iz poglavlja Podravka u Europi.

Veselje prvakinja Europe 1996. godine
Emocije su nisu mogle zadržati, klupko pobjednica

NA KRAJU UTAKMICE SVI U JEDNOM ZAGRLJAJU
”Toliko emocija, toliko strepnje, toliko nade, uz samo jednu, ogromnu želju – pobjedu od pet pogodaka razlike. Utakmica za infarkt. Snažni Hypo odoljevao je svim naletima ”kokica”, štoviše velikim dijelom utakmice bio je ravnopravan suparnik. Na poluvremenu samo jedan pogodak razlike za Podravku. Ponovno velika zebnja svih u dvorani, a vjerojatno i milijunskog auditorija pred malim ekranima. Svi se pitaju može li Podravka smoći snage za još četiri pogotka razlike u ovom dijelu utakmice. Prema odnosu snaga u prvom poluvremenu, mnogima je to izgledalo neostvarivo. Pa ipak nitko se nije predavao, niti igračice, a niti najbolja publika na svijetu.

Nošene gromoglasnim bodrenjem igračice Podravke krenule su kao u transu u nezadrživ juriš prema vratima Hypa. Gošće su ”lomljene” iz minute u minutu. Publika je bila osmi, često i deveti igrač. Takvo navijanje rijetko se može vidjeti i doživjeti igdje u svijetu. Temperatura u dvorani bila je toliko visoka da se zbog koncentracije vlage parket brisao gotovo nakon svakog napada. A kada je Vlatka Mihoci dvije minute prije završetka utakmice postigla 25. pogodak za Podravku, nastala je prava erupcija oduševljenja, jer tim pogotkom ostvarena je potrebna razlika od 5 pogodaka. Sada je trebalo očuvati tu dragocjenu, toliko očekivanu prednost.

Te dvije minute prolazile su kao vječnost. Izmijenjeno je nekoliko bezuspješnih napada s jedne i druge strane. Petnaestak sekundi prije završetka Ljerka Krajnović, sjajno obranivši posljednju prigodu Hypa na utakmici, najavila je da urnebes na parketu i tribinama može započeti. Zvuk sirene, koja označava kraj utakmice, dočekali su svi u jednom velikom zagrljaju. Dvorana je ključala. Navijači na tribini gromoglasnim su skandiranjem svojim ljubimicama zahvaljivali na veličanstvenoj pobjedi. Na parketu veliko klupko isprepletenih, mokrih i iscrpljenih, ali presretnih, tijela igračica Podravke, novih prvakinja Europe”.

SLAVLJE U ŠTAGLJU I NA TRGU
Nakon dvorane veselje se preselilo na službenu večeru u Podravkinom Štaglju, a potom i na Zrinski trg, gdje je igračice i vodstvo kluba dočekalo nekoliko tisuća ljudi. Poslije se sve prelilo u kafiće i diskače, treštalo je to jutra.

SEZONA 1995/96.
RK Podravka prvak Hrvatske i osvajač Hrvatskog kupa, trener Josip Šojat, pomoćni trener prof. Ivan Pal. U finalu Lige prvakinja RK Podravka je pobijedila Hypo Nö i postala prvak Europe. Iste sezone osvojen je i europski Superkup.

Sastav: Valentina Cozma, Božica Gregurić, Samira Hasagić, Andreja Hrg, Dijana Ivandija, Kristina Jambrović, Tatjana Jukić, Ljerka Krajnović, Irina Maljko, Vlatka Mihoci, Renata Pavlačić, Snježana Petika, Željana Štević, Mariana Tîrca.