Prije točno 65 godina u Koprivnici je odigrana prva rukometna utakmica sadašnjeg rukometnog kluba Podravka Vegeta. 4. prosinac službeno se smatra rođendanom najtrofejnijeg hrvatskog ženskog rukometnog kluba koji je u svojoj povijesti osvojio mnoštvo i mnoštvo trofeja.

Pod vodstvom nastavnika Vinka Zembera koprivničke gimnazijalke osnovale su Klub. Prvu utakmicu RK Podravka Vegeta, koja je tada nosila ime Ivo Marinković, odigrala je utakmicu protiv Grafičara iz Bjelovara koju su pobijedile rezultatom 7-4. rezultat je bio 7:4. Igrale su Barica Tkalčić, Ana Čižmešija 2, Ljiljana Mišić 3, Anka Kotarac, Anđelka Belec 2, Barica Erdec, Radmila Marković, Višnja Tot, Ruža Lukša, Dušanka Radmilović, Višnja Špoljar. Prva službena utakmica igrana je 1. travnja 1956. godine u Koprivnici protiv Slavije iz Čakovca.

Prva ekipa RK Podravka Vegete iz 1955. godine

Sadašnje ime Klub nosi od 1964. godine. Tada je Podravka postala glavni sponzor nakon kojeg Klub počinje napredovati u svim pogledima i uskoro ostvaruje prve uspjehe. Iste te godine RK Podravka Vegeta plasirala se u Prvu saveznu rukometnu ligu, a za njega su tad nastupale Višnja Andrejak, Jasna Barčanec, Anđelka Belec, Zrinka Biondić, Ivanka Čupović, Biserka Dasović, Ana Kraševac, Zlatica Lorber, Mira Lukša, Jelica Mužinić, Ružica Pobi, Ana Samaržija, Biserka Šestak, Zvonka Šestak, Slobodanka Škundrić, Ana Šprem, Biserka Tomašek, Jasna Vrhoci, Marija Zahar. Trener je bio profesor Josip Samaržija Bepo.

Prva sezona okončana je na petom mjestu, no sljedeće godine RK Podravka Vegeta postaje prvak Prve savezne rukometne lige. Iduće godine naslov je obranjen, a nijedna od 11 ekipa iz Prve lige nije uspjela doći do boda u Koprivnici koja je postala grad ‘juhe i rukometa’.

RK Podravka je u svojih 65 godine postojanja obilježila sportsku povijest Hrvatske. Dan danas neprikosnoveno najbolji ženski rukometni klub u Hrvatskoj prvi put je postao prvak države u sezoni 1992./93., baš nakon osamostaljenja. Iste godine osvojen je i Hrvatski kup.

Od 1992/93. uključujući sezonu 2018/19. Podravka je osvojila 25 naslova prvaka države i 23 Kupa Hrvatske. Klub neprestano sudjeluje u najvećim međunarodnim natjecanjima. Najznačajniji uspjeh Kluba osvajanje je naslova prvaka Europe 1995/96. i iste godine EHF Trofej Superkupa. U finalu Lige prvakinja igrala je 1994/95, u EHF kupu 2000/01. i 2005/06. te u Kupu pobjednika kupova 2004/05.

Osvajanje Lige prvakinja

RK Podravka trenutno ima šest ekipa. Podravka Vegeta natječe se u DELO EHF Ligi prvakinja, Regionalnoj ligi i domaćim natjecanjima dok pet ekipa iz omladinskog pogona nastupa u svojim domaćim ligama. Igračice Kluba članice su raznih reprezentacija, a velik broj njih doprinose rezultatima hrvatske ženske reprezentacije, u svim uzrastima.

Iako u ovoj, koronavirusom obilježenoj, sezoni gledateljima pristup na tribine nije omogućen, svi u Klubu dobro znaju da RK Podravka Vegetu prati najbolja rukometna publika. Pune tribine postale su običaj svake europske utakmice, običaj koji će se sigurno nastaviti kad se dopusti povratak navijača u gledališta. Skupina onih najvjernijih navijača prati Klub u svaki kutak Europe.

Sretan nam 65. rođendan!