Kadetkinje-ilustracijaPobjedom od 21:24 (14:12) hrvatske kadetkinja plaasirale su se u četvrzavšrnicu Svjetskog prvenstva što se igra u Slovačkoj.

No, kad je u 5. minuti Brazil u utakmici 1/8 finala SP kadetkinja vodio kontra Hrvatske sa 3:0, a kasnije povećavao razliku i do 6:3, 7:4, 10:5 i 13:7 u 22. minuti, iskreno rečeno – pomalo smo otpisivali naše kadetkinja. Ali sklone mini-trilerima i ovoga puta nisu razočarale: dva Japundža i po gol Karlovčan Pletikosić, Mrazović i Pavlović dovele su poluvrijeme u izglednih 14:12, doduše za Brazil, ali hrvatska je reprezentacija počela djelovati sigurnije, poboljšana je obrana, a i Bešen je bila znatno sigurnija na golu od Ečimović.

U 33. minuti vodstvo Brazila smanjeno jena 14:13, u 36. minuti na 15:14, 38-oj 16:15 i konačnu u 40. minuti Mrazović izjednačuje na 16:16, a Japundža minutu poslije dovodi Hrvatsku u prvo vodstvo na utakmici, slijedilo je izjednačenje Brazila, pa gol Mrđen za 17:18, opet izjednačenje, gol Japundže, pa izjednačenje na 19:19, a u 49. minuti Brazil dolazi u vodstvo od 20:19. Slijedi kratka kriza; Brazilka brane sedmerac, a naše promašuju i zicer i osam minuta prije kraja 21:19 je za Brazil.

I to, što se tiče Brazila bilo sve – od 52. minute nije zabio ni gol. Hrvaska je do kraja u osam minuta napravila 5-0, četiri puta Japundža, jedanput Mikolić.

– Utakmicu smo otvorile dosta nervozno, ništa nije išlo u našu korist niti onako kako smo se dogovorili. Prelaskom iz 6-0 u 5-1 obranu preokrenuli smo rezultat u našu korist. Bilo je ponovno dosta promašenih zicera i moramo raditi na tome da ih smanjimo. Uz dobru obranu priključila nam se i golmanica, a klupa nas je bodrila. Ta eutrofija i zajedništvo koje imamo, to nam je na kraju donijelo pobjedu– rekla je nakon slavlja nad Brazilom kapetanica kadetkinja Ivona Mrđen

Ako je izbornik Jerković najavio da bi bio uspjeh ući u četvrtzavršnicu (a jest), na osnovi današnje igre, hrabrosti i vjere u sebe same, ove djevojke mogu i više od zadanog uspjeha. Nema predaje. Idemo dalje, živci će se oporaviti za gledanje novog trilera i veselje na kraju, ma s kim igrali.

A to će već sutra u četvrtak 28. srpnja u 20,45 biti Danska, koja je nakon produžetaka minimalno svladala Rumunjsku 30:29 (11:14).

BRAZIL – HRVATSKA 21:24 (14:12)

BRATISLAVA – Ondrej Nepela Ar ena. Gledatelja: Suci: Bartosz Leszcynski I Marcin Piechota (obojica Poljska).

BRAZIL: Souza (-+1/4), Arruda (9+1/31); Faure, A. Santos, Oliveira 6(2), Mendes, Correia 3, Albuquerque 1, Lemos 1, Curi, Nogueira 3, Baptista, M. E. Santos 2(2), Silva 1, Felix 4. IZBORNICA: Cristiano Silva.

HRVATSKA: Bešen (8+1/16), Šafar (-), Ečimović (2+1/18); Japundža 10(6), Karlovčan 2, Franušić, Mikolić 1, Pletikosić 3(1), Kalčić, Mrđen 3, Papac, Jurlin, Dobrić, Horvat, Pavlović 1, Mrazović 4. IZBORNIK: Ivan Jerković.

SEDMERCI: Brazil 6(4), Hrvatska (7).

ISKLJUČENJA: Brazil 8 minuta (Nogueira 2+2, A. Santos, Silva), Hrvatska 8 minuta (Japundža, Pletikosić, Mrđen, Mrazović).