Horvat je bila ''ubojita'' // Foto www.koprivnica.netPodravka Vegeta u drugoj prijateljskoj utakmici odigranoj u četvrtak u gimnazijskoj sportskoj dvorani u Koprivnici pobijedila je austrijske prvakinje Hypo Nö 30:28 (14:15) nakon 57 minuta i 45 sekundi, jer tada je trener Hypa Mađar Andras Nemeth nezadovoljan suđenjem, tj. drugim isključenjem Stefanie Kaiser povukao igračice s terena rekavši na engleskom Thank You i njemačkom unmöglich: hvala i nemoguće.

Kaiser obara Pongrac nogom // Foto www.koprivnica.netTo isto nije učinio trener Hrupec u 25. minuti kada je ta ista Stefanie Kasier dobila prvih dvije minute isključenja, a ružno i nekontrolirano s leđa podmetnula je nogu Ivi Pongrac koja se preokrenula u zraku i tresnula o pod. To je po svim kriterijima crveni karton, isključenje do kraja susreta i seljenje na tribinu.

Nakon srijede u četvrtak se pojavio još jedan koprivnički neiskusni sudački par i upropastio susret. No, podjednako su griješili na obje strane i trener Nemeth, kojeg izuzetno poštujemo, donio je ishitrenu odluku. Moglo se zaustaviti igru i porazgovarati i ranije. Ovako se sve prepustilo da ide kako voda teče, a činjenica je da su to debelo koristile igračice i treneri, pa su u dvorani svi postali suci, a s takvim pritiskom neiskusnom sudačkom paru još je bilo teže.

U ovoj priči o sucima, koje pretežito zaobilazimo u komentarima s utakmice, jer ne mislimo da je potrebna njihova sječa, ima nešto i na njima: imaju u Koprivnici europsku ekipu, a ni jedanput nisu sudili curama barem na treningu, da se nauče kako se igra u jakom europskom rukometu. Trećeligaški suci ne mogu uhvatiti ritam djevojaka iz čak tri svjetske reprezentacije skupljene u dva dana u koprivničkoj dvorani: austrijske, brazilske i hrvatske.

Čvrsta Podravkina obrana // Foto www.koprivnica.netNo, ako ne mogu oni, onda postoji i drugi način. U nogometu prijateljsku međunarodnu utakmicu moraju suditi međunarodni suci. U Beču su Hypu i Podravki sudili mađarski internacionalci, koji sude Ligu prvakinja.

Ishitrena odluka trenera i loš odabir sudaca ne bi smjeli biti prepreka daljnjoj suradnji dvaju klubova, jer: što su krive igračice da na kraju nije bilo ni međusobnog pozdrava?! Europski rukomet podrazumijeva i europsko ponašanje. Kako god završile Podravkine utakmice u inozemstvu, kako god ih suci zakidali, djevojke nakon utakmice pljeskom pozdravljaju gledatelje na sve četiri strane dvorane. I to je kultura i sportska kultura.

Nije ovo dijeljenje lekcija, nego opis stanja.

A o utakmici treba reći da Podravka Vegeta nije toliko griješila u 1. poluvremenu, imala bi već tada prednost pred Hypom. No, već u 2. minuti Tatari se našla na podu, jer je (nažalost ”tradicionalno”) opet dobila po nosu, i kasnije nije bila ”prava” za igru, griješila je, sve do drugog poluvremena, iako je dala četiri gola. Nije išlo ni Andrei Čović, koja je igrala cijelu utakmicu, a Vesna Milanović Litre je vježbala sa strane zbog ozljede ruke. Ni Gaće nije odigrala kako može u 1. poluvremenu, a nije ni Damnjanović bila previše raspoložena. Dosta je toga ”izvadila” Žderić (9 obrana), bila je ravnopravna s Barbarom Arenhart na drugoj strani. Jedino je Horvat, uz nekoliko grešaka, pokazala koja je njezina uloga: zaleti se, primi loptu, skoči i zabi gol. U 1. poluvremenu dala je tri, u drugom još toliko.

U 2. minuti Tatari je dobila udarac u lice // Foto www.koprivnica.netKod Hypa je Do Nascimento dva puta zabila s krila u prvom, dva puta u drugom, četiri puta iz sedmeraca, a neumoljiva je bila lijevo krilo Hypa Fernanda Da Silva s ukupno sedam golova.

U drugom poluvremenu najbolji dojam ostavila je Ivana Jelčičć na golu. Neke obrane bile su školski prikaz pravilnog postavljanja i reagiranja. Dobro, uvijek joj ”uteče” neki gol iz vana, ali obrana sedmerca i još šest lopti u igri koja je bila ravnopravna, a na suprotnoj strani Petra Blažek tek četiri obrane, donijela je prevagu. Od 51. minute razliku su nakon 25:25 stvarale Horvat (26:25), Pušić-Koroljević (27:26 lob s krila i 28:26 u 54. minuti iz kontre), Horvat u 55. minuti postavila je 29:26, a u 56. minuti Tatari je iz sjajno odigrane polukontre dala zadnji gol za Podravku Vegeti, dok je Cararro zabila zadnji gol za Hypo. Bilo je 30:28, Kaiser radi prekršaj, isključenje i trener Nemeth označuje kraj nastupa u Koprivnici.

I Cararro na podu // Foto www.koprivnica.netStručnjaci Podravke smatraju da je nervoza na klupi Hypa bila i stoga što je za Bečanke protivnik bio – prejak. Pad koncentracije i nedostatak snage cijena je slabe lige. To je problem Hypa, Krima, Budućnosti i Podravke. Zato su upućeni jedni na druge i odigravanje prijateljskih utakmica.

PRIJATELJSKA MEĐUNARODNA UTAKMICA

PODRAVKA VEGETA – HYPO NÖ 30:28 (14:15)

KOPRIVNICA – Gimnazijska sportska dvorana. Gledatelja: 50. Suci: Tomislav Vratić i Lorena Jurenec (oboje Koprivnica).

PODRAVKA VEGETA: Žderić (9+0), Jelčić (6+1), Kapitanović (-); Čović 3, Kožnjak 1, Pongrac 1, Šenvald, Petković, Gaće 4, Damnjanović 5(4), Milanović Litre, Dragišić, Havić, Tatari 6, Horvat 6, Pušić-Koroljević 4(1). TRENER: Neven Hrupec.

HYPO NÖ: Arenhart (8+1), Blažek (4+0); Do Nascimento 8(4), Rocha 1, Piedade, Rodrigues 4, N. Stumvoll 1, Pinhiero 2, S. Stmvoll 1, Da Silva 7, Soos 1, Cararro 1, Kaiser, Mauler, Temes 2, L. Nemeth. TRENER: Andras Nemeth.

SEDMERCI: Podravka Vegeta 6(5), Hypo Nö 5(4).

ISKLJUČENJA: Podravka Vegeta 8 minuta (Gaće 2+2, Tatari, Pušić-Koroljević po 2), Hypo Nö 12 minuta (Keiser 2+2, Do Nascimento, Pinhiero, Cararro, Temes po 2).

IGRAČICA UTAKMICE: Lidija Horvat (Podravka Vegeta).