U Beču je jučer održan ždrijeb 3. pretkola kvalifikacija za Europsku ligu za žene čije će se utakmice odigravati prva dva vikenda u prosincu (3. /4. Te 10./11. prosinca 2022. godine). Bit će to uvertira grupnoj fazi koja će se odigravati od početka siječnju 2023. godine. U drugom pretkolu svoju ulaznicu za treće pretkolo nisu osigurale dvije hrvatske ekipe Bjelovar i Dalmatinka iz Ploča, a Podravka Vegeta je sada jedini hrvatski predstavnik u trećem pretkolu kvalifikacija. Svoju ulaznicu za grupnu fazu morat će osigurati u ogledu s aktualnim poljskim prvakinjama Zaglebie iz Lubina koje jurišaju prema svom trećem prvenstvenom naslovu zaredom te su u prvih pet kola poljske Superlige zasjele na prvo mjesto prvenstvene ljestvice s odličnom gol razlikom.
S druge strane Podravka Vegeta s čak 26 naslova u prvenstvu, 24 u Kupu, jednim u Ligi prvakinja i jednim u Superkupu trenutno broji sedam aktivnih reprezentativki ,te se sa novom vizijom i strategijom gradi jedna nova europska priča uz domaće snage. Povjerenje je dano treneru i rukometnom stručnjaku Željku Babiću i njegovom mladom timu u kojem već neko vrijeme marljivo, strpljivo i s entuzijazmom rade treneri Antonio Pranjić i Nikola Golub, dok je za pomoć s vratarkama stigao Ivan Stevanović. U medicinskom su timu vrijedne ruke fizioterapeuta Bojana Savića i Asje Cestar. Sa tako znatno pomlađenom ekipom, koju tek čekaju velika europska iskustva, tražit će se put u grupnu fazu Europske lige.

Suparnice iz Lubina su u prošloj sezoni igrale Europsku ligu te su iz drugog kvalifikacijskog pretkola pobjedama protiv Brühla 35:19 i 33:24 osigurale nastavak u 3. pretkolu kvalifikacija gdje su savladali Zvezdu 33:29 i 35:26 te došli do grupne faze. U grupnoj su fazi u prošloj sezoni dobili zahtjevnu skupinu, rumunjski Minaur Baia Mare, njemački Bietigheim i francuski Les Neptunes de Nantes te jednom pobjedom i jednim remijem zauzele posljednje mjesto u grupi s tri boda. Tri igračice iz ove ekipe su i članice poljske reprezentacije i to Emilia Galinska lijeva vanjska igračica koja je u prošloj sezoni Europske lige za ovu ekipu postigla 36 pogodaka. Nakon nje vrijedi istaknuti i desno krilo Adriannu Gornu, igračica koja je postigla 52 pogotka. Treba svakako spomenuti i iskusnu 34-godišnju vratarku Moniku Maliczkiewicz koja je nastupila na Europskom prvenstvu u Španjolskoj gdje je Poljska zauzela 15. mjesto. Od strankinja, kojih u ovom klubu kao ni u Podravki Vegeti, baš i nema, vrijedi spomenuti brazilsku reprezentativku Machado Matielli Patriciu srednju vanjsku igračicu i kreatoricu igre koja je sudjelovala na Olimpijskim igrama 2020. godine u Tokyu, a u prošloj sezoni je postigla 26 pogodaka za ovu ekipu u Europskoj ligi.
Ekipa je ovo koju se ne može podcijeniti i koja u posljednjim sezonama pokazuje izniman potencijal i rast, stoga se može reći da podravkašice moraju dati svoj maksimum da izbore sljedeću fazu. Ekipa će zasigurno već uskoro krenuti s pripremama za susrete 3. pretkola, a trener Željko Babić je za klupske stranice podijelio svoje dojmove.

Altletski jako dobra ekipa, izvrsna tranzicija, jako dobri individualci osobito s udarcima izvana. Ono što sam uspio vidjeti je slabija defenzivna igra. To su prvakinje Poljske s jakim usponom, dosta ulažu u klub, trenerica je dugo tamo te su dobro upoznati s konceptom. To je jedna stabilna ekipa. Ono što me veseli kao trenera, a i naše cure je da znamo da imamo vrijednost, karakter i da smo hrabri te očekujemo te utakmice koje će pokazati na kojoj smo razini i koliki su uopće naši dometi. Mi rastemo, imamo svoje kvalitete, ali i poštujemo naše protivnice i sigurno ćemo se dobro pripremiti. Jedva čekam taj dan i da odemo u Poljsku i pokažemo sve naše kvalitete koje imamo – rekao je trener Željko Babić nakon ždrijeba.

Jučerašnji ždrijeb je komentirala i Ivona Mrđen koja je provela sezonu u poljskom Jaroslawu te je itekako upoznata s poljskom Superligom.

Izvukli smo Lubin koja je jedna od jačih ekipa u drugom potu. Osvojili su poljsku Superligu već drugu sezonu i iako prošle sezone nisu uzele kup uvijek su favoriti u svakom ogledu. Rijetko gube, a u prošloj su sezoni pružile i dobar otpor u Europi što pokazuje da mogu. Odlično su pokriveni na svim pozicijama i imaju mix iskusnih i mlađih igračica te ih je dosta i u reprezentaciji Poljske. Ekipa jako vrijedna pažnje i dobre pripreme-zaključila je Ivona Mrđen. 

Prvu utakmicu Podravka Vegeta igra u gostima 3./4. prosinca dok će se europski rukomet u Koprivnicu vratiti 10./11. prosinca 2022. godine kada Lubin stiže u Koprivnicu.

Evo i rasporeda ostalih izvučenih parova.