Rukometašice Podravke Vegete su odigrale i svoju treću utakmicu u grupnoj fazi Europske lige, a danas je pobjeda pripala domaćinu iz Danske koji je ugrabio svoje prve bodove u ovom natjecanju i potvrdio ulogu favorita u današnjem ogledu. Utakmica je završila rezultatom 28:23, poluvrijeme 12:10.

Utakmicu su rukometašice Podravke otvorila vodstvom, a nakon toga igralo se gol za gol. Bila je to teška i borbena utakmica u kojoj se vidjela sva raskoš i obrambena snaga dviju ekipa. Nakon sedam minuta, krenuli su problem s realizacijom u Podravkinim redovima pa je domaća ekipa prvi put odlazi na +2, a potom i na +3 nakon 11 minuta igre. Za smanjenje vodstva domaćina Dora Kalaus je u nastavku iznudila sedmerac, ali nisu ga realizirale podravkašice i domaćin odlazi na +4, bilo je 8:4. Nakon 15 minuta igre ponovno su se približile podravkašice na dva pogotka zaostatka, a odmah nakon toga dobila je isključenje Šenvald. Promašaj danske ekipe s krila dobro je došao i podravkašice sjajnom akcijom, uz odličan pogodak kapetanice Kalaus dolaze do 9:8. Branila je nakon toga Bešen još jedan zicer i išle su podravkašice po izjednačenje no nisu uspjele. Umjesto toga zvao je trener domaće ekipe time out i povisile su svoje vodstvo Dankinje, ponovno na +2, a potom i +3. Ublažile su to podravkašice, popravile svoju igru do kraja prvog dijela i na odmor otišle s dva pogotka zaostatka i rezultatom 12:10.

Drugo poluvrijeme krenulo je loše za koprivničku ekipu, imale su igračicu manje, propustile realizirati u prvom napadu i dobile dva brza pogotka pa se domaća ekipa odvojila na +4. Kompletne su bile odabranice Željka Babića u nastavku, a uslijedilo je isključenje za igračicu Nykobinga koja je u pogodila u glavu vratarku Bešen. Priključile su se ponovno podravkašice na dva pogotka zaostatka, bila je tu presudna sjajna individualna rekacija Dore Kalaus koja nas je ponovno priključila. Bešen ponovno brani zicer i Turk zabija za novo priključenje na samo pogodak zaostatka, bilo je 14:13. Uslijedilo je isključenje za Larissu Kalaus što je ponovno poremetilo ritam igre koprivičkih rukometašica. Opet je domaća ekipa ušla u sjajan niz, iskoristila igračicu više i otišla na 17:13. U nastavku loše trenutke podravkašica dobro koristi domaća ekipa i prvi put u današnjoj utakmici odlazi na +5, bilo je 18:13. Nije se predala Podravka i ponovno smanjuju zaostatak nakon što je Larissa Kalaus bila precizna sa sedam metara, a nakon toga na prazan gol preko cijelog igrališta je zapucala Tina Barišić i pogodila, bila je tada Podravka u zaostatku 3 pogotka. Nakon 45 minuta, ponovno je Podravka u dobroj prilici za priključak, bilo je 19:17. U nastavku je domaća ekipa ponovno poduplala prednost do +4, ali pet minuta prije kraja Podravka je čak i na izmaku snaga stizala, ponovo se priključila na 2, a potom i na 1 pogodak. Zadnje dvije minute s dva brza pogotka vraća domaća ekipa prednost najprije do +3, a onda i +4. Iako je Podravka još imala priliku smanjiti zaostatak, posljednje minute nije dobro iskoristila te je u posljednjim sekundama još jedan gol zabila domaća ekipa i na kraju slavila 28:23.

Nakon utakmice proglašene su najbolje igračice iz obje ekipe pa je u Podravka Vegeti zasluženo proglašena Dora Kalaus, a iz redova domaćina Kristina Kristiansen. Nakon utakmice svoje su izjave dali trener Željko Babić i Dora Kalaus.

Vjerujem da je ovo bila najbolja naša utakmica, imali smo odličan angažman golmana koji znamo da mogu imati, obrana je funkcionirala odlično kad smo igrali 6 na 6. Nažalost, događali su nam se prebrzi golovi iz tranzicije zbog kojih smo u startu bili u nekom zaostatku i onda smo se vraćale, ali stalno je ponestajalo snage. Trebale smo u tim trenucima stati, ali mi smo pokušavale stići tih -1, -2 i previše smo žurile. Nažalost, utakmica se okrenula na njihovu stranu i ta igra 7 na 6 koja je uvijek rizik nam se ovoga puta nije isplatila. Imale smo odličnih utakmica s tom igrom, ali ova nije bila ta. Vidjelo se da smo se borile, svaka koliko je mogla no ni danas nije dovoljno. Vidi se da smo mlada ekipa i vjerujemo da će biti bolje – rekla je Dora Kalaus.

Dora je primila i nagradu za najbolju igračicu utakmice, a danas je uistinu bila veliki motor pokretač ekipe.

Sretna sam zbog nagrade jer svakom sportašu znači priznanje, ali ja bi bila puno sretnija da smo mi dobile ovu utakmicu ili došle do prvog boda jer mislim da smo to mogle. Osjećamo taj naš napredak, ali danas bi bila sretnija da nas je više povuklo i da smo mogli svi zajedno okrenuli utakmicu na našu stranu – rekla je Dora Kalaus.

Trener Željko Babić želio je da ekipa danas pokaže bolju igru u odnosu na dosadašnje i uspjele su u tome no ne i doći do prvih bodova u elitnom europskom natjecanju.

Bila je to borbena utakmica s obje strane i mi smo ju jako željeli pobijediti, ali u ključnim trenucima mi nismo dobro reagirali, napravili smo neke greške koje su nedopustive u ovoj razini Europske lige. Greške su to koje ne mogu proći na ovoj razini koja zahtijeva veću pažnju, bolju izvedbu. Danas se vidjelo da smo blizu, ali nedostaje nam rutine, teških utakmica i mislim da nije realna razlika ovih pet golova koliko je na kraju završilo. Imali smo naše prilike, a mi smo napravili greške za koje nas je protivnik kaznio. Sve ostalo je bilo na velikoj razini, ali sigurno je da ćemo biti još bolji na uzvratu u Koprivnici – rekao je trener Željko Babić.

U tjednu podravkašice putuju na gostovanje u Umag gdje ih očekuje prva prvenstvena utakmica nakon zimske stanke. Utakmica s Umagom igra se u srijedu u 18.00 sati u Umagu. U subotu pak u Koprivnici dočekuju Osijek, a termin utakmice objavit ćemo nakon potvrde.

Europska se liga nastavlja za dva tjedna, kad se Podravka i Nykobing sastaju u Koprivnici. Taj je susret na rasporedu 5. veljače u 14 sati.

NYKOBING – PODRAVKA VEGETA 28:23 (12:10)
NAESTVED
 – Arena Naestved. Gledatelja 1600. Suci: Rickard Cambro i Jasmin Kliko (Švedska). Delegat: Denis Reibel (Francuska).
NYKOBING: Egestorp (12), Greve; S. Nielsen 2, A. Nielsen 5, Jorgensen, Axner, Mikkelsen 2, Flader 5, Madsen 2, Svele 4, Halilcevic 1, Olsen, Sajka 1(1), Bardrum 2, Van der Vliet, Kristiansen 4. TRENER: Jakob Larsen.
PODRAVKA VEGETA: Tucaković, Bešen (11); Zadravec 1, Turk 1, Stelmakh 3, Popović, Guskić 1, Franušić, L. Kalaus 8(3), Šenvald 1, D. Kalaus 2, Mrđen, Vuljak, Barišić 2, Šimara 3, Pandža 1. TRENER: Željko Babić.
SEDMERCI: Nykobing 1(1), Podravka Vegeta 5(4).
ISKLJUČENJA: Nykobing 6 min. (Madsen 2+2, Van der Vliet), Podravka Vegeta 8 min. (L. Kalaus 2+2, Popović, Stelmakh).

Foto: NFH