Hrvatska ženska seniorska reprezentacija poražena je u finalu Mediteranskih igara u Oranu od Španjolske 25:29. To je drugo srebro u povijesti za našu reprezentaciju. Uz to, još imaju jedno zlato i dvije brončane medalje.

Španjolska je sjajno otvorila susret. Nakon nepunih 6. minuta igre vodile su 0:4. A kad je tako, onda je to teško stizati čak i za kompletnu Hrvatsku, a ne ovu pomlađenu ekipu pa još osiromašenu ozljedama Lucije Bešen i Andree Šimare tijekom turnira.

Ali predaje nije bilo. Malo po malo, naše rukometašice su stigle na minus jedan (5:6) u 11. minuti. Bila je to ujedno i najveća serija od tri pogotka zaredom naših u prvih 30. minuta. Španjolska je odgovorila još jače i snažnije. Njihov niz se zaustavio na četiri pogotka zaredom pa su u 18. minuti imale dvostruku prednost (6:12).

Najveća prednost „furije“ bila je plus šest, sedam minuta prije predaha. Ipak, naše rukometašice su do odlaska u svlačionicu to malo smanjile i s minus četiri (13:17) ostavile otvorena vrata i nadu za drugi dio.

I doista, treća četvrtina susreta bila je najbolja. Hrvatska je serijom 6:3 uspjela doći na minimalni zaostatak za Španjolkama (20:19). Nažalost, dalje nisu mogle. Španjolska je ponovno pronašla nove adute na klupi, a kod Hrvatske se osjetio silan umor zbog skučene rotacije i ulasku u posljednjih deset minuta zaostatak je ponovno bio veliki plus četiri.

Do kraja se igralo pogodak za pogodak, pri čemu je Španjolska mudro čuvala svoju razliku i na kraju zasluženo slavila 25:29. S 9 pogodaka iz 19 pokušaja najbolja u našim redovima Katarina Pavlović.Četiri pogotka dala je Stela Posavec. Kod Španjolki najefikasnija kapetanica Carmen Campos Costa s 9 pogodaka. Tri manje dala je Eather Arrojeira.

“Utakmica finala sa Španjolskom je počela lošije po nas, u prvih par minuta primili smo tri, četiri gola tako da smo odmah bili prisiljeni zvati time-out. Odigrali smo jednu hrabru utakmicu, jednu dobru utakmicu koju su na kraju odlučili detalji, vezani prije svega uz fizičku pripremu. Ne treba zaboraviti da je Španjolska imala 18 dana priprema za ove Mediteranske igre, a mi smo imali samo pet dana priprema, i dobro, u nekim detaljima to je i presudilo. Mogu samo reći da sam izuzetno ponosan na ove cure, na sve ono što su podnijele u ovih 20 dana, od Preloga pa preko Alžira, onog prvog dijela pa sad i sela te utakmica. Mi ni najmanjih problema s njima nismo imali, ponašale su se onako kako se trebaju ponašati igračice koje zastupaju Hrvatsku. Dale su sve od sebe i postigli su ono što je malo tko očekivao. Došli smo do finala i u tom finalu se definitvno nismo osramotili. Odigrali smo jako, jako dobru utakmicu. Tih par profulanih šuteva i tehničkih greškica su nas doveli u situaciju da izgubimo, to ništa ne znači. Mi smo na ovom turniru pokazali da Hrvatska ima budućnost, da Hrvatska ima srce, da je ovo ipak većina igračica koje uobičajeno nemaju šansu igrati za Hrvatsku, ali svaka od njih je pokazala srce i ogromnu želju da u budućnosti bude dio onoga što se zove hrvatska reprezentacija“, poručio je izbornik Nenad Šoštarić.

“Ponosna sam na svoju ekipu, dale smo sve od sebe, svoj maksimum. Stvarno, bile smo borbene od prve do zadnje miute, htjele smo to zlato, željele smo, ali mislim da je Španjolska za nijansu bila bolja od nas i čestitam im na tome, ali čestitam i svojim curama na borbenosti htijenju“, istaknula je reprezentativka Ema Guskić.

U susretu za broncu Srbija je pobijedila Portugal 26:22.

MI ORAN 2022: FINALE
HRVATSKA – ŠPANJOLSKA 25:29
MI ORAN 2022: 3./4. MJESTO
SRBIJA – PORTUGAL 26:22