Rukometašice Podravka Vegete su se nakon dvije sezone pauze vratile u najelitnije europsko natjecanje, a na domaćem terenu u dvorani Josip Samaržija-Bepo danas su ugostile ekipu Krim Mercator Ljubljana. U napetoj utakmici koja je bila prožeta neizvjesnošću u dramatičnoj je završnici slavio iskusniji Krim Mercator, rezultatom 23:24, poluvrijeme 9:12.

Baš kao što su to ukazivale i pripremne utakmice unatoč razlici u kvaliteti Podravkašice su od početka pokazale da će ovo biti čvrsta utakmica. Vidjela se nervoza, ali vodila se borba, gol za gol što je dvoranu učinilo i živom i užarenom. Nakon 15 minuta uz čvrste obrane obje ekipe na semaforu je bilo 5:5.  U tom je trenutku ekipu svojom igrom i pogocima predvodila neustrašiva Katarina Pandža. Trener Ivica Obrvan reagirao je na prvih +2 za Krim i pozvao minutu odmora, bilo je 6:8. Vodstvo su Krimovke i udvostručile u nastavku, ali bila je to tek polovica susreta. Pripomogli su tom rezultatu i nerealizirani sedmerci pa su naše djevojke  na odmor otišle sa zaostatkom od tri pogotka i rezultatom 9:12 no ne i bez nade.

Neustrašiva Katarina Pandža zabila je 7 pogodaka//foto: Ivan Brkić

I drugo poluvrijeme ponovno kritično sa sedmercima, izborile su ih djevojke podosta, ali ne dolazimo do gola. Spretno je Josipi Mamić obranila Maja Vojnović već na startu drugog dijela, a bio je to već peti u utakmici. Otišle su nam Krimovke ponovno na +4 i držale su to u nastavku. Uslijedio je sjajan niz, buđenje podravkašica i u desetoj minuti drugog poluvremena prepolovile su zaostatak te je kod rezultata 14:16, trener Adžić pozvao minutu odmora. Nije urodilo plodom za njegovu ekipu, a podravkašice su nastavile tutnjati u dobrom ritmu. Čak i uz promašene sedmerce koji su se nastavili gomilati, došle su podravkašice do izjednačenja 17:17, točno sredinom drugog dijela. A evo i vodstva, donijela ga je Šimara, na prazan gol za minimalno, ali itekako vrijedno vodstvo koje su naše rukometašice već u sljedeća dva napada još povećale. Deset minuta prije kraja imamo prvih +3 u današnjem susretu, a rezultat je bio 21:18. Nervoza je rasla, podravkašice su se borile za svaku loptu, ali nije moglo bez drame i Krimovke su se priključile na pogodak zaostatka u zadnjim minutama. Izjednačile su u 25. minuti, gošće, ali nastavile su lavovsku borbu podravkašice. U zadnjoj minuti na semaforu je 23:24, minimalna prednost za Krim i napad u rukama domaće ekipe, odabranica Ivice Obrvana. Iznudile su podravkašice sedmerac, ali i taj osmi, posljednji ostao je nerealiziran. Utakmica je završila rezultatom 23:24, a podravkašice su nakon utakmice bile tužne i razočarane. Sigurno je da su s ovom željom, borbom i igrom, zaslužile taj bod. Dodajmo još na kraju kako su danas najefikasnije bile Katarina Pandža sa sedam pogodaka za Podravku i Grace Zaadi te Tamara Mavsar s po pet pogodaka za Krim.

Emocije na kraju susreta s Krimom//foto: Ivan Brkić

U sljedećem kolu na rasporedu je utakmica s Ferencvarošom no prije toga potpuni fokus na srijedu kada podravkašice na domaćem terenu dočekuju Lokomotivu Zagreb u 1. kolu 1.HRL za žene. Ulaz u dvoranu je slobodan, a utakmica je na rasporedu u srijedu 11.9. u 19.00 sati.

Ivica Obrvan//foto: RK Podravka

Gubilo se i pobjeđivalo dosta ovakvih utakmica pa se čovjek navikne ako imate određen broj godina i staža. Ja bi čestitao ekipi Krima na zasluženoj pobjedi, premda mislim da bi nekako realno bilo, prema raspletu događanja, vodstvo njihovo, stizanje naše pa vodstvo naše, najviše fer bilo da smo uzeli bod. Djevojke bi tako bile nagrađene za svoju srčanu, borbenu i kvalitetnu igru, pogotovo u drugom poluvremenu. Ne događa se često da se promaši ovoliko sedmeraca. Kad to sve uzmete u obzir onda je stvarno dobro da smo bili u poziciji da hvatamo rezultat iz prvog poluvremena. Govorili smo u svlačionici da smo u grču, da nemamo protok, da smo sporo napadali. U situacijama 1 na 1, igračica pored nije imala potrebu spajati ni pomagati. Otvorili smo drugo poluvrijeme upravo suprotno onome što je trebalo promijeniti u prvom i djevojke su bile nagrađene s preokretom i vodstvom. Kad igrate ovakvu bitnu utakmicu onda je i za shvatiti da se događaju neki promašaji, greške i krive procjene. Šteta, mislim da je ova ekipa večeras zaslužila više od poraza od jedan razlike. Porazi se ne slave i ne čestitaju, ali neka nam budu putokaz u ovih 13 utakmica koje slijede. Limitirali smo Krim u nekim detaljima i dobro smo ih proučili i mi njih i oni nas, ali kvaliteta imena je bila na njihovoj strani. Sport je još jednom pokazao da je sve moguće. Moramo se dobro odmoriti, pogotovo one igračice koje su iznijele veliku minutažu jer nas već u srijedu čeka vrlo važna utakmica, s Lokomotivom – rekao je trener Ivica Obrvan.

Lucija Bešen//foto: Ivan Brkić

Čestitam svojoj ekipi na borbenosti. Ovo je bila prva utakmica za nas u Ligi prvakinja u ovom sastavu. Neke cure igraju po prvi puta Ligu prvakinja i sigurno je postojala doza pritiska, što se i osjetilo u prvom poluvremenu. Mislim da smo se u drugom poluvremenu opustile i igrale našu igru. Htjela bih spomenuti i penale jer rezultat bi vjerojatno bio drugačiji da je realizacija bila bolja. Nadam se da će biti bolje drugi put. Osjetili smo teren i nadam se da ćemo u idućim utakmicama popravljati pogreške koje smo imale danas i pokazivati našu bolju igru – rekla je Lucija Bešen.

PODRAVKA VEGETA – KRIM MERCATOR 23:24 (9:12)
PODRAVKA VEGETA: Tucaković (2), Crnjak, Bešen (8); Vuković, K. Pandža 7(2), Popović, Birtić 1, Ćurić, Pletikosić 2, Brkić, Šenvald 3, Vuljak, Šimara 5, A. Pandža 1(1), Prkačin 1, Mamić 3.
TRENER: Ivica Obrvan.
KRIM MERCATOR: Vojnović (6+3), Pandžić (1+2); Radičević 3, Stanko 2, Gros 2, Zaadi Deuna 5, Mavsar 5, Abina 2, N’Diaye, Gurierrez 2, Varagić 1, Horaček 1(1), Ngombele, Brnović, Grbić 1, Egger.
TRENER: Dragan Adžić.