Hrvatska ženska mlađa juniorska rukometna reprezentacija pobijedila je Japan 30:29 nakon sedmeraca i tako osvojila sedmo mjesto na Svjetskom prvenstvu u Kini. To je najbolji plasman naših mladih rukometašica u povijesti, a ovo im je bio šesti nastup na svjetskim smotrama.

Kao što se moglo i očekivati, bio je to vrlo zahtjevan, težak, iscrpljujući  susret. Bila je to osma utakmica u samo 11 dana i znalo se unaprijed, što bude više svježine igračica s klupe koje su manje igrale, bit će veća prilika za pobjedu.

Hrvatska je odlično otvorila susret. U 10. minuti imale su hrvatske igračice tri pogotka razlike (6:3). Ali su onda upale u krizu i Japanke su serijom 1:7 sve okrenule na svoju stranu te povele (7:10). Bilo je to točno u 20. minuti. Do kraja prvoga dijela vodila se dosta ravnopravna bitka, ali je Japan ipak pokazao malo više mirnoće u ključnim trenucima i na predah odnio dva pogotka razlike (12:14).

I čuvale su Japanke tu prednost,  u jednom trenutku imale i pet pogodaka viška, i činilo se da grabe ka pobjedi. Na isteku treće četvrtine bilo je 18:22. Tada su naše rukometašice uspjele povezati četiri pogotka u nizu i sve vratiti na početak (22:22). U posljednjih devet minuta igralo se praktički pogodak za pogodak, da bi Hrvatska s dva pogotka za redom u zadnje tri minute stigla do izjednačenja 26:26 i odvela utakmicu u neizvjesnost sedmeraca.

Tu je Hrvatska pokazala više sigurnosti. Naše su promašile jedan, a Japanke dva sedmerca pa je s konačnih 30:29 slavila naša izabrana vrsta. Sa šest pogodaka najbolja u našim redovima bila je Katja Vuković. Pet je dala Veronika Babara. Četiri puta među strijelce upisale su se Ivana Fratnik, Ante Čičak i Lucija Renić. Kod Japana po osam pogodaka Yume Matsumoto i Mami Nakamura.

Hrvatska je u osam utakmica u Kini ostvarila pet pobjeda, jedan remi i doživjela dva poraza. Tako je na kraju osvojila sedmo mjesto što je za jedno mjesto bolje od dosadašnjeg najboljeg učinka naših mladih rukometašica, a to je bilo osmo mjesto 2016. godine. Ivana Fratnik i Katja Vuković dale su po 43 pogotka i nalaze se u vrhu ljestvice najboljih strijelaca prvenstva.

Čestitke našoj reprezentaciji na ostvarenom povijesnom uspjehu, veseli činjenica da naša mladost ovako predstavlja našu zemlju na jednoj velikoj smotri.

U18 IHF SP: RAZIGRAVANJE ZA 7./8.MJESTO

HRVATSKA – JAPAN 30:29 (nakon 7 m) (26:26)