Foto www.ihf.infoPrvu i vjerojatno najvažniju utakmicu u kvalifikacijama za Olimpijske igre hrvatske je rukometne ženska reprezentacija izgubila od Nizozemske 28:29 (12:14) i sada se nalazi u situaciju da za kakve-takve izglede za prolaz mora tražiti u dvije pobjede: nad Argentinom i domaćinom Španjolskom.

Iako se ne može reći da je sve izgubljeno, činjenica je da se s Nizozemkama očekivala pobjeda, a na utakmici Hrvatska se tek približavala u rezultatu.

Vanjske igračice Penezić, a osobito Horvat bile su slabe, Penezić je tek u 2. poluvremenu počela pucati. Ježić (u napadu) na pivotu sigurno je sjajna perspektiva, ali nije ona kriva što je ubačena u vatru u tako zahtjevnoj utakmici i što je učinila niz grešaka i promašaja i što je izmjenama obrana-napad usporavana igra reprezentacije. Što se golmanica tiče, mi znamo da je napouzdanija hrvatska golmanica Jelčić, da Grubišić oscilira i pada otkad u Krimu nema trenera golmanica Pušnika, a da sve skupa primaju previše golova iz vana.

Bilo je i dobrih stvari: oba krila Gaće i Zebić, koja je hrabro pucala sedmerca i nije promašila ni jedan od devet dosuđenih za Hrvatsku, dobro je igrala Tatari, a korisna je bila u 2. poluvremenu Franić, koja je odmijenila neučinkovitu Horvat. Svoju manju minutažu iskoristile su Arslanagić i Šerić s po golom.

Foto www.ihf.infoNo, čuda se događaju. Prilika ovog skupa rukometnih djelatnika i igračica (bila) je rijetka. Olimpijada se proglašava snom svih sportaša. Ovo je bilo prerano buđenje. Možda će se mirnije spavati nakon nedjelje. Računica kazuje da bi sada dobro došla pobjeda Nizozemske i Hrvatske nad Španjolskom i Argentinom. To bi bio siguran prolaz. Ali: i Argentina se pita…

Međutim, u drugoj utakmici 1. kola Španjolska je pobijedila Argentinu 31:15 (15:9)…

KVALIFIKACIJE ZA OLIMPIJSKE IGRE, TURNIR II, 1. KOLO

HRVATSKA – NIZOZEMSKA 28:29 (12:14)

GUADALAJARA – Palacio Multiusos de Guadalajara. Gledatelja: 300. Sutkinje: Charlotte Bonaventura i Julie Bonaventura (Francuska). Delegat IHF-a: Leon Kalin (Slovenija).

HRVATSKA: Grubišić (3+0), Žderić (2+0), Jelčić (5+0); Tatari 6, Jovetić, Šerić 1, Gaće 3, Arslanagić 1, Pušić-Koroljević, Horvat, Franić 2, Penezić 4, Ježić, Lovrić, Zebić 11(9), Milanović Litre. IZBORNIK: Vladimir Canjuga.

NIZOZEMSKA: Van der Wal (10+0), Van Dorst (1+0); Kramer, Van der Heijden 5, Bont 4, Abbingh 10(5), Hilster 5, Snelder 1, Lamein 1(1), Broch, Karsten, Groot 2, Van der Wissel 1, Smeets, Malestein, Polman. IZBORNIK: Henk Groener.

SEDMERCI: Hrvatska 9(9), Nizozemska 7(6).

ISKLJUČENJA: Hrvatska 6 minuta (Franić, Penezić, Tatari), Nizozemska 10 minuta (Snelder 2+2, Groot, Van der Heijden, Karsten po 2).

UČINAK I MINUTAŽA HRVATSKIH IGRAČICA

Golmanice minutaža i učinak: Grubišić 3/13 (23,13 minuta), Žderić 2/12 (15,31), Jelčić 5/14 (21,17).

Igračice golovi/udarci i minutaža

Tatari 6/6 (53,01 minute), Jovetić -, Šerić 1/1 (13,56), Gaće 3/5 (60,00), Arslanagić 1/2 (4,33), Pušić-Koroljević -, Horvat 0/3 (25,40), Franić 2/3 (39,16), Penezić 4/10 (52,58), Ježić 0/4 (27,57), Lovrić 0/1 (7,02), Zebić 11/13 (60,00), Milanović Litre 0/1 (15,37).