Podravka Vegeta je pobijedila Lokomotivu i osvojila 26. hrvatski kup za žene. Upisale su naše sjajne djevojke pobjedu protiv Lokomotive 33:29 i obranile naslov u Kupu te u ovoj sezoni dva velika trofeja stižu u Koprivnicu. Bio je to pravi derbi u kojem je mogla uživati publika, ali i navijači ispred malih ekrana. Iako ovakav rezultat stvara ekipa kroz cijelu sezonu danas se svojom efikasnošću posebno istaknula Josipa Mamić s veličanstvenih 13 pogodaka, a devet izuzetno vrijednih dodala je i Katarina Pandža koja je svoju odličnu sezonu završila s dvije titule i nagradom za MVP završnice hrvatskog kupa za žene.

Rukometašice Podravke Vegete odigrale su svoje 30. finale u SD Žatika u Poreču u kojoj se već petu godinu zaredom održava Festival rukometa, jedna od najvećih manifestacija hrvatskog rukometa na kojoj se okupljaju najbolje ženske i muške rukometne ekipe. Paralelno se održavaju i državne završnice za mlađe uzraste i Seminar trenera tako da Poreč u ovo vrijeme već tradicionalno postaje i vrlo atraktivna rukometna oaza u kojoj se razmjenjuju iskustva, obnavljaju stara i stvaraju nova prijateljstva za neke buduće rukometne izazove. Ovdje sve doslovno pršti od fantastične sportske energije i neiscrpnih rukomentih priča koje inspiriraju one najmlađe koji će tek postati rukometne zvijezde.

, Podravka Vegeta vs Lokomotiva Zagreb, Finale Kupa Hrvatske za žene, Poreč, Croatia, 17.05.2024., Mandatory Credit © Uros Hocevar / kolektiff

Uvijek atraktivan derbi i danas je donio mnogo napetosti, od prve minute i moglo bi se reći da se cijelo prvo poluvrijeme igralo u egalu. Povela je Lokomotiva dva razlike pa su se podravkašice vratile i uzvratile jednakim vodstvom, ali nije se moglo razaznati gdje će prevagnuti današnji derbi, barem se to nije moglo vidjeti u prvom poluvremenu.  Gledali smo dvije ekipe koje uvijek daju svoj maksimum u ovakvim utakmicama, koje su određena nagrada za dugu sezonu i borba za ovaj trofej je uvijek atraktivna za rukometnu publiku. Nije ni čudo da je uvijek ovako s obzirom da su se mimo prvenstva u kojem se svake godine susretnu dva puta, ove dvije ekipe u finalu Kupa susrele 17. puta. Naše su cure na odmor otišle s jednim pogotkom prednosti i rezultatom 13:14.

Eksplodirale su podravkašice drugo poluvrijeme pa su se s tri vezana pogotka, predvođene raspoloženom Josipom Mamić u samo dvije minute susrete odvojile na 4 pogotka prednosti, ujedno i najveću razliku od samog početka susreta, pa je u 32. minuti bilo 13:17. Dominacija podravkašica se nastavila i iako je pokušavala nešto Lokomotiva, ušle su podravkašice u sjajnu seriju i imale čak osam pogodaka prednosti. Do 40. minute fantastična Josipa Mamić zabila je već deset pogodaka, a Katarina Pandža 6.

Trener Ivica Obrvan mogao je u drugom poluvremenu itekako biti ponosan na svoje cure jer su kao ekipa demonstrirale svoju moć i od jednog pogotka prednosti s poluvremena u naletu emocija i želje otišle do velike prednosti i mogle mirnije krenuti prema svom cilju. U 20 minuta drugog poluvremena podravkašice su zabile pogodaka kao cijelo prvo poluvrijeme i jasno pokazale da trofej u Kupu žele u svojoj vitrini.

Posljednjih deset minuta jasno se vidjelo da će podravkašice slaviti svoj 26. trofej i na najljepši način završiti ovu besprijekornu sezonu. Pokušale su to pomutiti hrabre i uporne igračice Lokomotive i nisu se predavale te su s tri vezana pogotka smanjile zaostatak s osam na pet pogodaka. Opet se začinio ovaj derbi u samoj završnici no zabile su podravkašice ponovno i četiri minuta prije kraja opet bile šest pogodaka u plusu. Do kraja ipak uspijevaju još malo smanjiti igračice Lokomotive, ali nedovoljno za iznenađenje jer podravkašice su uvjerljivo pokazale da su u ovoj sezoni nedodirljive i da itekako imaju puno pravo za proslavu 26. naslova u hrvatskom Kupu za žene.

Podravkašice su pobijedile rezultatom 29:33. Bravo za naše cure, trenera Ivicu Obrvana i naš stručni stožer i jednu sjajnu sezonu na koju svi zajedno sada mogu biti ponosni u iščekivanju i planiranju one nove u kojoj nas čekaju nova uzbuđenja i rukometni izazovi kao i vječiti derbiji. Možemo samo biti zahvalni našem glavnom sponzoru Podravka Grupi te svim ostalim sponzorima koji su kroz sezonu bili uz nas i vjerno nas podržavali kao i našem gradu Koprivnici koji sport i rukomet uvijek ističe kao važan kotačić u našem kraju, našoj maloj Podravini. Nakon utakmice svoje su izjave dali trener Ivica Obrvan te igračica Josipa Mamić.

, Podravka Vegeta vs Lokomotiva Zagreb, Finale Kupa Hrvatske za žene, Poreč, Croatia, 17.05.2024., Mandatory Credit © Jozo Cabraja/ kolektiff

Ja bih čestitao djevojkama na sjajnoj sezoni. Dvije titule smo osvojili, jednu smo vratili nakon dvije godine posta. Odigrali smo sjajno Europu. Možemo biti svi jako zadovoljni. Večeras je bila tipična kup utakmica. Razlika u kvaliteti jest na našoj strani, ali ne toliko koliko misli javnost koja ne prati kontinuirano ženski rukomet. To se vidjelo po prvom poluvremenu gdje je Lokomotiva odigrala sjajno i bilo je u neriješenom rezultatu. Na našu sreću i kvalitetu početkom drugog poluvremena smo napravili veliku razliku koja je na kraju malo spuštena no na kraju zaslužena naša pobjeda i na kraju osvojen Kup. Bilo je teško zadnjih dana i trenirati i koncentrirati se s obzirom na ono što je iza nas. Sada slijedi pauza mjesec i pol dana pred početak sezone. Jedan dio reprezentativki će od 27. biti na okupu i još nekoliko dana raditi, a to će brzo proći pa ćemo se okrenuti novoj sezoni – rekao je trener Ivica Obrvan.

Čestitam ekipi Lokomotive na fer i korektnoj borbi, a nakon toga svojoj ekipi i svojem stožeru na top odrađenom poslu. Ono što smo sanjali od priprema u sedmom mjesecu sad se ispunilo. Napravili smo sve što je trener tražio i zasluženo slavili – rekla je Josipa Mamić koja je u današnjoj utakmici zabila 13 pogodaka.

Veseli i pojedinačna nagrada za našu Katarinu Pandžu koja je osvojila pojedinačnu nagradu za MVP Završnice hrvatskog kupa za žene. Našoj Katarini čestitamo na ovom uspjehu i znamo da je ovo definitivno nagrada ne samo za ovu završnicu nego i za cijelu sezonu u kojoj je uistinu davala svoj maksimum na terenu za ekipu.

Foto galerija: Jozo Čabraja kolektiff