Nakon uvjerljive pobjede u najvećem derbiju hrvatskog ženskog rukometa, igračice Podravka Vegete danas su odigrale drugo kolo EHF Lige prvakinja.

Na gostovanju u ispunjenoj Erd Areni protiv aktualnih mađarskih prvakinja i osvajačica kupa, FTC-Rail Cargo Hungaria, upisale su poraz 33:24 (17:12).

Početno vodstvo na utakmici pripalo je našim rukometašicama kada u drugoj minuti zabija naša kružna napadačica Sara Šenvald. Mađarska ekipa brzo poravnava preko Orlane Kanor, nakon čega je uslijedila igra gol za gol. Lucija Bešen odmah je na početku ‘spustila roletu’ i upisala nekoliko važnih obrana te držala Mađarke na ‘distanci’. Njihova izrazito čvrsta obrana rezultirala je i prvim isključenjem na utakmici i to Antje Angele Malestin u osmoj minuti. Već u devetoj minuti Podravkašice imaju dva pogotka prednosti (3:5), da bi u 11. minuti imale i četiri (4:8) što pokazuje da je taktička priprema trenera Ivice Obrvana došla do izražaja. I najmanju grešku Mađarke su brzom tranzicijom pokušale iskoristiti te ubrzo smanjuju zaostatak (7:8 u 14. minuti), zbog čega trener Obrvan zove prvi time-out. Nošene navijanjem svoje publike, domaće rukometašice poravnavaju u 16. minuti (8:8), a najopasnije su bile sa vanjskih pozicija. Kobna je bila 19. minuta kada iz kontre zabija Greta Marton za prvo vodstvo (10:9). Uz nekoliko promašenih prilika i izgubljenih lopti, FTC sve lakše dolazi do golova pa je rezultat u 25. minuti 13:10. Krajem prvo dijela prednost je porasla pa je semafor na kraju prvih 30 minuta pokazivao 17:12.

Andrea Šimara u skoku (Foto: RK Podravka/L.Maruševec)

Nervozno otvaranje uz dosta izgubljenih lopti početkom drugog dijela bolje su iskoristile domaće rukometašice koje postižu pogodak preko Emily Bölk. Sara Šenvald dobro je zadržala koncentraciju i odmah smanjila zaostatak. Obrane su se igrale puno čvršće pa su u 10. minuti nastavka obje ekipe istovremeno imale igračicu manje na terenu. I dok je domaća ekipa prijetila sa šutom izvana, Matea Pletikosić i Katarina Pandža brzim prodorima uspijevale su probiti obranu te povezati tri pogotka (23:17 u 44. minuti). Mađarke nisu ostavljale previše prostora za pogreške, dok su gotovo svaku pogrešku naših rukometašica iskoristile. Podravkašice uspijevaju smanjiti zaostatak na -5, održavaju tu razliku neko vrijeme, no domaće rukometašice brzo povećavaju pa je pet minuta prije završetka utakmice bilo 30:23. Širina klupe i iskustvo pucački raspoložene ekipe pomogli su domaćem treneru te je utakmica završila 33:24.

Koprivnička ekipa u ovoj je utakmici pokazala kako može i u najelitnijem europskom natjecanju parirati jakim protivnicima. Najviše pogodaka zabile su Katarina Pandža (5) i Andrea Šimara (4). Sjajan dan na golu imala je Lucija Bešen koja je sakupila 12 obrana. Kod domaćih rukometašica po pet golova postigle su Orlane Kanor i Antje Angela Malestein.

Nakon utakmice održana je press konferencija na kojoj su svoje dojmove dali trener Ivica Obrvan i kružna napadačica Sara Šenvald.

– Čestitao bih ekipi FTC-a na pobjedi, koja je stvorila prednost s velikim brojem golova, a koja je za Podravka Vegetu bila nedohvatljiva. U drugom poluvremenu smo nastojali podići ritam, držali smo jednim dijelom tu razliku iz prvog poluvremena. Na kraju je fizička dominacija i dobra forma FTC-a došla do izražaja, oni su tu prednost udvostručili te zasluženo pobijedili. Ovo je jedno veliko iskustvo za nas u drugoj utakmici, nastavljamo dalje, već smo s glavom u sljedećoj utakmici, dok FTC-u želimo puno sreće u nastavku, zaključio je trener Ivica Obrvan.

Trener Ivica Obrvan na press konferenciji (Foto: RK Podravka/L.Maruševec)

Na pitanje koja je razlika između dva perioda, prvi u kojem je Podravka držala korak za domaćim rukometašica te drugi u kojem su uspjele stvoriti veću prednost, odgovorila je Sara Šenvald.

– Prije svega čestitala bih ekipi FTC-a. Jako smo dobro otvorili utakmicu u prvih 15 minuta, no možda je ta fizička sprema ono što je napravilo razliku. Iako smo izgubile, mislim da trebamo izvući nešto dobro iz ove utakmice i okrenuti se sljedećem vikendu i sljedećoj utakmici, rekla je naša kružna napadačica.

Igračica Sara Šenvald na press konferenciji (Foto: RK Podravka/L. Maruševec)

Za djevojke nema puno odmora zato jer već u utorak, 17. rujna u 18:00, na domaćem terenu ugošćuju ekipu Bjelovara u sklopu 1.HRL za žene.

FTC-RAIL CARGO HUNGARIA – HC PODRAVKA VEGETA 33:24 (17:12)

FTC-RAIL CARGO HUNGARIA: Janurik (10), Böde-Bíró (0+1); Edwige 1, Dmitrieva 4, Hársfalvi 1, Bölk 2, Márton 4, Kanor 5, Tomori, Malestein 5(1), Simon 1, Klujber, Bordás, Maslova 3, Cvijić 1, Lekić 3.

TRENER: Allan Heine Pedersen.

HC PODRAVKA VEGETA: Tucaković (1+1), Bešen (12); Vuković, K. Pandža 5, Popović, Birtić 2, Kosovac, Ćurić, Pletikosić 3, Brkić 2, Šenvald 3, Vuljak 1, Šimara 4, A. Pandža, Prkačin 1, Mamić 3(1).

TRENER: Ivica Obrvan.