Jelena i Miranda // Foto Ivo Čičin-MašanskerU zadnjem, 6. kolu, B grupe Lige prvakinja Podravka Vegeta u nedjelju 23. studenoga s početkom u 19 sati igra u Sportskom centru Morača u Podgorici s Budućnosti. Utakmica ne odlučuje o poretku, ali Budućnost želi nastaviti dobrim igrama tempirano na drugi krug i vjerojatno Final Four, dok se Podravka Vegeta ne želi opustiti, već odigrati Ligu prvakinja u skladu sa svojim mogućnostima, ali borbeno i nepopustljivo.
Za sugovornice samo odabrali kapetanicu Podravke Vegete Mirandu Tatari i desnu vanjsku igračicu Jelenu Živković.

– Čitale ste na internetu i u crnogorskom tisku izjave na presici Budućnosti uoči susreta s vama. Budućnost (trener Adžić, Cvijić, Žderić) vas hvali. Dali ste joj najviše golova u Ligi prvakinja (27), karakteriziraju vas kao ekipu koja ne popušta cijelim tokom utakmice, pa stoga i igraju često prijateljske i pripremne susrete upravo s Podravkom Vegetom. Poznajete se obostrano. Pa kakva će utakmica biti u nedjelju navečer?

MIRANDA TATARI // NORMALNO JE DA ŽELIMO POBJEDU

Miranda Tatari podsjetila je na činjenicu da je velika stvar što je Podravka Vegeta uopće u Ligi prvakinja.

– Nisam baš za davanje nekih prognoza. Nisam mislila o tome. Da, puno puta smo igrale jedne protiv drugih, imale zajedničke treninge. Dobro se znamo. A Budućnost prepoznaje što je kvalitetan rad, što je dobar rad i što je dobar rukomet. Bez obzira na naše rezultate u Ligi prvakinja, moram reći da mi je žao što neki ljudi imaju pogrešnu percepciju. Nije osvojen ni jedan bod, nije to zato što smo bili u nekoj skupini s Krimom, Hypom i ne znam s kim još, a ne podcjenjujem nikog, već zato što smo stvarno bili u jakoj skupini.

No, da se vratimo: je li netko vjerovao da ćemo proći kvalifikacije za Ligu prvakinja? Nije nitko, garantiram, i zato je čudno ili ne znam kako bih rekla, da ljudi toliko loše regairaju, ali što je tu je. Sutra je zadnja utakmica u Ligi prvakinja. Ne mogu reći da smo briljirali, ali mogu reći da smo kroz ovosezonsku Ligu prvakinja pokazali da smo odlična ekipa, dišemo sve kao jedna, da možemo odigrati briljantno, a isto tako da odigramo tako da idemo iz krajnosti u krajnost.

– Nažalost, ono briljatno se zaboravlja, kao i vrijednost samog ulaska u Ligu prvakinja kroz kvalifikacije i nastavak dugogodišnjeg, desetljetnog, boravka u Ligi prvakinja. Osvježimo pamćenje: gdje ste bile dobre?

– Sve je točno. Da se vratimo: utakmica s Budućnosti u Koprivnici. Poslije početnih 0:7 napravile smo takav povratak u utakmicu da se to rijetko događa. Pa onda briljantna utakmica s Vardarom u kojoj smo bili tako blizu da ih pobijedimo ili dođemo do boda. A zaslužili smo ga, ako ne i više. U tim utakmicama bili smo ”tu”, ali nemamo igračku širinu, nemamo četvrtog, petog, šestog vanjskog. Recimo, Vardar je stalno mijenjao, i u tim trenucima kada su nas pristigli oni su promijenili sve tri vanjske igračice, svježe. To je to, ali ipak je neko iskustvo više, a prvo iskustvo mladim curama koje prvi puta igraju Ligu prvakinja ili neke koje prvi puta imaju neku važnu ulogu u Ligi prvakinja.

Sutra ćemo se potruditi odigrati što ljepše i što bolje, prije svega zbog sebe, zbog kluba. Garantirati pobjedu? Svi znaju kakva je Budućnost i kako igra. Normalno je da želimo pobjedu, normalno da bismo se željele pobjedom oprostiti od ovogodišnje Lige prvakinja, ali dat ćemo sve od sebe, pa…

JELENA ŽIVKOVIĆ // MI NIKAD NE ODUSTAJEMO

Jelena Živković nastupala je za Budućnost može uspoređivati igru jedne i druge ekipe…

Jelena i Miranda // Foto Ivo Čičin-Mašansker

– Prije svega željela bih se nadovezati na ovo Mirandino. Nismo mi samo dobro igrale protiv Budućnosti i Vardara u Koprivnici. Mi smo jako dobro igrale i protiv Thüringera prvo poluvrijeme, ali nismo odustale ni drugo poluvrijeme, nego smo se uspjele vratiti, vraćale se i vraćale, samo što nije bilo dovoljno da im priđemo još malo bliže, da utakmica bude još malo zanimljivija. Ali – mi nismo odustale! Tko je gledao utakmicu, ili tko se malo više razumije u rukomet, vidio je da je bilo tako.

Uskočila je Miranda:

– Igračice Budućnosti su se žalile da su umorne, a igraju samo Ligu prvakinja…

Jelena se nadovezala:

– …a mi igramo srijedom i domaće prvenstvo. Ruku na srce početak nam je zaista bio težak, Lokomotiva, Sesvete, Zelina, sve jače ekipe.

Nešto smo tu natuknuli o nepravednosti domaćeg programa prema Lokomotivi i Podravki Vegeti. Podravka u 70 dana 22 utakmice! Jelena:

– A što se tiče Budućnosti, ona ima dobru atmosferu kad se igra u SC Morača, puna je dvorana. Mislim da ih taj adrenalin, i njihova žestina u obrani, sve to tako podigne da mislim da one igraju u svojoj dvorani na jednoj stepenici više nego vani. Više biju i dopušta im se više, mnogo više, ali – dobro. Kao što je trener Adžić rekao, njima ne odgovara naš napad. Oni igraju uvijek istu obranu, pa ne mogu komentirati hoće li s nama nešto mijenjati. Imaju dvije varijante koje igraju protiv svakoga. Znamo im sve akcije, ali mislim da nema potrebe da o tome govorimo, jer to već svi znaju. Kod nas bi jedino bilo potrebno da se malo više držimo dogovora: tko izlazi, kada izlazi, tih malih sitnica. Naravno da će biti grešaka, ali nastojat ćemo da ih svedemo na što manji broj, a onda se nećemo morati bojati hoće li one povesti 7:0 ili ne. Ili možda mi.

Što se tiče napada, ako smo mi ekipa koja je dala najviše golova i Budućnosti i Vardaru, smatram da smo nepredvidiva ekipa u napadu, vrlo nezahvalna za svakog protivnika. Svaka naša igračica ima neku drugačiju karakteristiku, svaka može pridonijeti na drugačiji način. Onda je to igra kao na početku protiv Vardara, ili drugo poluvrijeme Thüringera.

U REPREZENTACIJU BEZ SATA ODMORA

Nakon utakmice u SC Morača rukometašice se vraćaju. Milenković ostaje u Podgorici s reprezentacijom Crne Gore, Milenković i Triufunović idu put Beograda na okupljanje srpske reprezentacije, a Tatari, Elez i Džono će nakon 13-satnog putovanja autobusom morati odmah na okupljanje reprezentacije Hrvatske (slično je i s reprezentativkama iz Lokomotive). Ni pola dana odmora. Vodi li se uopće briga o rasporedu utakmica Lige prvakinja i zdravlju igračica? Dan odmora više ništa ne bi poremetio.

Reprezentacija jest svetinja, ali nju sačinjavaju živi ljudi. Čije zdravlje treba čuvati, kako u klubu tako i šire. (ičm)