Direktorica RK Podravke Vlatka Mihoci za Sportske novosti prokomentirala je odluke EHF-a te je predstavila daljnji plan rada. Autor teksta je Goran Čičin-Mašansker, a mi vam ga prenosimo u cijelosti.

 

PODRAVKA VEGETA Direktorica Vlatka Mihoci iznosi čuđenje i nezadovoljstvo odlukom o prekidu gotovo svih europskih klupskih natjecanja,
među njima i EHF kupa u kojem je koprivnička ekipa dobro kotirala i imala visoke ambicije

“Kao da nam je netko rekao da smo samo sanjali…”

Europska rukometna federacija (EHF) odlučila je ignorirati sva natjecanja osim Lige prvaka u muškoj i ženskoj konkurenciji. Podravka Vegeta igrala je izvrsnu sezonu, poslije dobrog dojma u Ligi prvaka stigla je do polufinala EHF kupa, ali je nakon najnovije odluke sve palo u vodu. Kao da ničeg nije ni bilo…

– Odluku EHF-a o poništavanju ovosezonskog natjecanja EHF kupa primili smo, najblaže rečeno, vrlo iznenađujuće. Pogotovo zato što smo nedavno imali upite iz iste organizacije bismo li bili spremni odigrati navedeno natjecanje na principu Final Foura, a po uzoru na Ligu prvakinja. Rekli smo da smo spremni i za to. Zašto se donijela odluka o tome da natjecanje Lige prvakinja dobije mogućnost svoje završnice ukoliko će uvjeti to dozvoljavati, a natjecanje EHF kupa se poništava, u ovome trenutku mnogima nije jasno, pa tako niti nama – rekla je Vlatka Mihoci, direktorica RK Podravke.

Umjesto lova na trostruku krunu, poništena sezona. Brojne su negativne reakcije u Koprivnici, među navijačima Podravke i ljubiteljima rukometa.

– Ne preostaje nam ništa drugo nego da to prihvatimo kao činjenicu s kojom se moramo suočiti i temeljem nje donositi određene mjere koja nam možda nisu bile u planu, a sad su neizbježne. Vjerujemo da su ljudi u krovnoj organizaciji bili svjesni svih mogućih posljedica kada su donosili takvu odluku. Poništavanjem ovosezonskog natjecanja pitamo se gdje smo bili – nigdje, što smo radili – ništa, a dosta truda, vremena i sredstava je uloženo u to sve skupa da bi odjednom netko rekao vi ste samo sanjali, probudite se iz tog lijepog sna.

Ne treba biti veliki znalac da bi se zaključilo da je EHF-u u interesu samo novac, a njega mu donose Liga prvaka i Liga prvakinja. Ispada da je sve drugo samo folklor…

– Da je bilo malo više mudrosti, vjerujemo kako se mogla donijeti odluka o odgađanju odigravanja navedenog natjecanja, kao i kod Lige prvakinja, pa bi barem imali kakvu takvu nadu i svi bi bili jednako tretirani. Kako sada objasniti svim našim igračicama, trenerima, sportskim djelatnicima, navijačima i sponzorima da oni nemaju pravo na sport, a neki drugi možda imaju. Vrlo teško…

Mnogi su klubovi posegnuli za smanjenjem plaća svojih igrača, čini se da će tim putem i Podravka Vegeta. Direktorica nije otkrila sve detalje, no jasno je da igračice neće moći dobiti pune iznose koje su im jamčili njihovi ugovori.

– U ovom trenutku važno je sačuvati opstojnost i perspektivu kluba te radna mjesta svih zaposlenika, a to za sobom povlači i određene odluke koje će utjecati na smanjenje troškova. Nije to nikakav izuzetak u odnosu na ostale klubove u rukometnom svijetu, jer manje-više svi klubovi to rade kako bi što je moguće lakše premostili ovaj period neigranja. Naravno, navedene mjere odnose se i na primanja igračica jer one u ovome trenutku uslijed svih već navedenih odluka od strane HRS-a i EHF-a do početka iduće sezone nisu u mogućnosti izvršavati svoje obaveze prema klubu pa tako i klub prema njima, te svi moramo biti svjesni novonastale situacije i što bezbolnije se njoj prilagoditi. Smanjenja koja su definirana još uvijek su manja nego primjerice u našem najtrofejnijem muškom rukometnom klubu gdje su igrači pristali na 50-postotno smanjenje plaća.

Koronavirus će u svakom slučaju donijeti i novi poredak u europski rukomet. Ništa više neće biti kao prije.

– Imate primjere iz drugih atraktivnih liga poput Rumunjske i Mađarske, gdje su primanja igračica stavljena na minimum ili su im ponuđeni slobodni papiri da potraže svoju sreću negdje drugdje. U kontaktima smo s predstavnicima brojnih europskih klubova, vrlo je teška i neizvjesna situacija. Nažalost, mnogi klubovi će vrlo teško očuvati svoju opstojnost, a do pojave ove krize uživali su lijep ugled u rukometnom svijetu.

S igračicama se razgovara, u klubu kažu kako one razumiju situaciju i novonastale okolnosti.

– Nažalost, svakog dana imaju priliku čitati i gledati kako brojni ljudi ostaju bez posla, vrlo im je neizvjesna budućnost, a mi smo na određeni način našli moguće rješenje da se to njima ne dogodi. No, za to je potrebno razumijevanje i odricanje svih uključenih u proces te vjerujemo kako imamo igračice koje znaju prepoznati trenutak u kojem se to odvija, pogotovo stoga što je naš klub izvršavao sve svoje obaveze do pojave ove korona krize, da im niti jedan dan nije kasnila plaća i da su imale uvjete treniranja i igranja kakvima se rijetko tko u rukometnom svijetu može pohvaliti. Sve u svemu, vrlo izazovna i neočekivana situacija na koju se nitko nije mogao adekvatno pripremiti – zaključila je direktorica Mihoci.

—————————–

Samo dio igračica vratit će se treninzima

S obzirom na to da će se dio sportaša moći vratiti treninzima, u Podravki Vegeti svakako planiraju ponovno okupiti ekipu. No, kako je poništenje natjecanja stvorilo jednu novu situaciju, neće se sve igračice vratiti treninzima.

– Za igračice koje su već ranije donijele odluku o nastavku igranja i sljedeće sezone u našem klubu, izradit će se plan treniranja pod aktivnim vođenjem od strane naših trenera kako bi održavali formu do uobičajenog raspusta koji je krajem svibnja, početkom lipnja. Važno je da što spremnije dođu na početak priprema u srpnju za novu sezonu, a da bi to bilo tako, sada je jednako važno tu formu i održavati. Igračice koje su već ranije donijele odluku o odlasku iz našeg kluba po završetku aktualne sezone nema smisla zadržavati s obzirom na poništenje svih natjecanja – objasnila je Podravkina direktorica.

Ugovore nisu produljile Jovana Risović, Ana Debelić, Tjaša Stanko, Aneta Benko, Elena Gjorgjijevska i Maria-Andreea Ianasi. (gčm)