Podravka - Vegeta Viborg, arhivaVeć je 20 godina kako se povremeno u službenim natjecanjima susreću Podravka Vegeta i danski Viborg, suparnici u ovosezonskoj kvalifikacijskoj utakmici za ulazak u grupnu fazu EHF kupa. Prve utakmice odigrali su u sezoni 1996/97. u četvrtzavršnici Lige prvakinja. Prvu je utakmicu Podravka dobila s 25:24, drugu izgubila s 22:25.

Šest godina kasnije u sezoni 2003/04. u osmini finala EHF kupa Viborg je pobijedio visokim rezultatom od 27:23, a Podravka se revanširala pobjedom od 35:34. U sezoni 2006/07. u grupnoj fazi Lige prvakinja opet je Podravka pobijedila s jedan razlike, 32:31, a Viborg je svladao Koprivničanke s 25:32.

Viborg i Podravka Vegeta opet su se sastali u Ligi prvakinja u sezoni 2008/09., ovoga puta u glavnoj rundi, U obje utakmice Viborg je pobijedio: 26:32 i 26:31. U sezoni 29/1. odravka je obijedila 31:27 i izgubila 26:36. Zadnji puta Viborg i Podravka Vegeta sastali su se u grupnoj fazi Lige prvakinja 2011/12. s odličnim rezultatom za Podravku: u Viborgu je bilo neriješeno, a u Koprivnici Podravka je pobijedila s 28:27 – četvrti puta s jedan razlike.

Tako su skori suparnici odigrali međusobno 12 utakmica. Podravka Vegeta pobijedila je pet puta, jednom odigrala neriješeno, a šest puta izgubila. Gol razlika je 330:363 u korist Viborga i otuda, a i zbog visokih poraza, dugogodišnja priča o jačini Viborga i proglašenje Dankinja neželjenim suparnikom. Statistika pobjeda i poraza u proteklih 20 godina nije tako strašna, a hi Viborg nije više bauk kao što je bio.

Općem dojmu pridonose i ostali nastupi Podravke s danskim ekipama. Slagelse je pobijedio Podravku dva puta (razlika 41:55), a s Ikastom je odigrano šest utakmica uz tri pobjede i tri poraza. No. zapamćeni su porazi dva puta s 10 i jeddanput s 12 razlike, pa i dan danas na starim rezultatima volimo unaprijed strašiti sami sebe od nastupa na danskom poluotoku..

Jasno, danas su to drugačije ekipe, Viborg je sedmi u danskoj ligi, ima četiri danske, dvije švedske i jednu nizozemsku reprezentativku, ali i Podravka Vegete ima također veći broj reprezentativki, prvakinja je Hrvatske i ekipa s najviše nastupa u sezonama EHF Lige prvakinja.

Dakle, hrabro u Dansku 10-i puta. Profesionalno i bez straha s veseljem koje donosi igra.