Hrv Jun SkupnaHrvatske juniorke na EP u Sloveniji izgubile su susret sa Švedskom 22:23 (14:10) i tako ispale u zadnju grupu reprezentacija, one koje će se boriti za plasman od 13. do 16. mjesta. Makedonija je u istoj grupi izgubila od Rumunjske 21:29, pa u borbu od 9. do 12. mjesta odlaze Rumunjska i Švedska, Hrvatska i Makedonija od 13. do 16. mjesta. U petak u 12 saati Hrvatska igra sa Srbijom, Makedonija s Portugalom. Pobjednici u subotu 5. kolovoza igraju za plasman na 13. mjesto, gubitnici za 15. mjesto.

UTAKMICA 1. GRUPE ZA PLASMAN OD 9. DO 16. MJESTA NA EP JUNIORKI U SLOVENIJI

HRVATSKA – ŠVEDSKA 22:23 (14:10)

CELJE – Dvorana Zlatorog. Gledatelja: 166. Suci: Daniel Freitas i Cesar Carvalho (obojica Potrugal). EHF delegatkinja: Rosica Dimkova (Bugarska). EHF nadzornik: Urmo Sitsi (Estonija).

HRVATSKA: Bešen, Ećimović; Japundža 5, Karlovčan 1, Kaselj, Žderić, Mrazović 1, Mikolić 2, Kalčić 3, Lukić 1, Mrđen 3, Kapetanović 4, Jurlin, Dobrić 2, Pavlović, Adamić. IZBORNIK: Ivan Jerković.

ŠVEDSKA: Schjött, Nilsson: Larsson 4, Ludnström 1, Stankiewicz, Rosell, Matthijs-Holmberg, Flygelholm, Olsson 2, Lerby 1, Scheuer Larsson 9, Löfqvist 3, Thorleifsdottir 3, Lindfeldt, Foesberg. IZBORNIK: Erik Larholm.

SEDMERCI: Hrvatska 3(4), Švedska 1(1).

ISKLJUČENJA: Hrvatska 4 minute (Japundža, Mrđen), Švedska 10 minuta (Stankiewicz, Löfqvist, Thorleifsdottir, Forsberg).

IGRAČICA UTAKMICE: Hannah Scheuer Larsson (Švedska).

IZVJEŠTAJ HRS-a:

Utakmica protiv Šveđanki bila je bitna za ostanak prvi vrhu tablice koji donosi razigravanje za viši plasman, a motivaciju djevojke su pokazale i već u prvom dijelu stvorile dobru prednost. No, nedostajalo je koncentracije u drugom dijelu što je Švedska iskoristila i na kraju u posljednjim trenucima utakmice stigla do slavlja.

Krenulo je nervozno, pa su Šveđanke nakon tri minute igre imale 3:0. Post kod Hrvatske prekida Katarina Mrazović. Raspoložena za golove bila je i Tena Japundža, koja je ubrzo Hrvatsku dovela na samo pogodak zaostatka (3:4), a onda je uslijedila crna rupa kod obje reprezentacije te se dugo čekalo na novi gol.

Prvi put Hrvatice izjednačavaju u 15. minuti (6:6), a potom preko Ivone Mrđen dolaze i do prvog vodstva (7:6). Potporu su imale u ponovno raspoloženoj Magdaleni Ećimović na golu.

Sjajnu igru pokazale su izabranice Ivana Jerkovića u posljednjih pet minuta poluvremena. Obrana se dodatno učvrstila, šut je posao precizan i Leonarda Kapetanović s lakoćom zabija za +2 (11:9). Švedska nije imala rješenja u napadu, dok je naš napad to dobro kažnjavao i do odlaska na odmor povećao prednost na +4 (14:10).

Nervozno se krenulo u drugo poluvrijeme. Na samom startu nanizale su se tehničke pogreške i Hrvatska je bez gola punih devet minuta. Za to vrijeme Švedska je iz polukontri zabila četiri gola i u 39. poravnala na 14:14. Paučinu sa švedske mreže skinula je Anna Dobrić i minimalna prednost zadržala se sve do 48. minute susreta.

Pojavila se nova nervoza kod Hrvatske, a to švedska obrana dobro čita. Iz nove polukontre Hannah Scheuer zabija za novo izjednačenje (18:18) te se u egalu ušlo u posljednjih deset minuta. Preokret je stigao u 54. minuti, ali na strani Švedske. Protivnice su na krilima Scheuer zabile dva laka gola i povele 22:20. Velika borba odvijala se sve do kraja utakmice, jer je Hrvatska uspjela izjednačiti brzom reakcijom Kapetanović u 57. minuti. Borile su se obje reprezentacije da stignu do pobjedničkog gola, a u tome je bila uspješnija Švedska koja je realizirala sedmerac i upisala minimalno slavlje (23:22).

Čvrsta utakmica u kojoj su Šveđanke igrale 6-0 obranu koju smo teško probijali, a naša 5-1 je solidno funkcionirala. Naš problem bio je napad koji nije bio dobar. Nekih 15 do 16 lopti smo dali protivnicama u ruke iz čega su one realizirale barem 12 lakih golova. S druge strane mi smo se dobro namučili za svaki gol. Nažalost promašiš sedmerac u situaciji za novo vodstvo i primiš gol iz penala na samom kraju. Imamo puno tehničkih grešaka kroz cijelo Prvenstvo i nemam što reći osim da čestitam Švedskoj na pobjedi – rekao je izbornik Jerković nakon utakmice.