Dora Kalaus u dresu Podravke Lino // arhiva www.rk-podravka.hrHrvatska ženska kadetska reprezentacija u  nedjelju u podne priredila je ugodno iznenađenje ne samo pobjedom nad favorizirnim domaćinom Rusijom s 26:31 (11:17) i odlaskom na EP (kvalifikacija grupa 3 za odlazak na EP u Poljskoj igrala se u Zvenigorodu kraj Moskve), već i igrom i pristupom igri. Ono što smo vidjeli na izravnom prijenosu na internetu, može ispuniti ponosom i izbornicu i trenere, ali i trenere djevojaka u klubovima, gdje, opet s ponosom, možemo istaknuti i veliki udio Podravkinih igračica, osobito Dore Kalaus, koja je dala 12 golova, jučer Sloveniji 13, a Švicarskoj 8. Za Hrvatsku su nastupale i Krmpotić, S. Šenvald, Maljak, L. Kalaus i Zagorščak. U odnosu na utakmica dan ranije sa Slovenijom, to je bio pravi preporod.

Rusija i Hrvatska odlaze na EP u Poljsku, koje se igra od 15. do 25. kolovoza, jer, nakon što su se bodovno (4 osvojena boda) poravnale Rusija, Hrvatska i Slovenija, odlučila je gol-razlika u međusobnim susretima, a tu je Rusija imala +8, Hrvatska je bila na nuli, a Slovenija na -8. Slovenija je u prvoj utakmici 3. grupe u nedjelju prije podne pobijedila Švicarsku 32:26.

Ruski izbornik već je u 7. minuti morao zvati prvi, a u 12. minuti drugi time out, jer je Hrvatska potpuno nadigrala mladu zbornaju i vodila s 1:4, odnosno 3:7. Uskoro je bilo i 3:9, a na 4:10 i 4:11 Hrvatska je podigla s igračicom manje: odgomna je bila borbenost (vidi isključenja 6-14). Najviše što se Rusija približili bilo je 10:14. Poluvrijeme je završilo s visokih šest golova razlike, 11:17.

U drugom dijelu razlika se manje-više održavala i možda je najkritičnije bilo u 37. minuti kada je Rusija iz sedmerca smanjila na 16:20 i lako je mogla ući ”voda u uši”. Bilo je blizu, jer je u napadu izgubljena lopta, ali se Hrvatska obranila od napada i zabila važan gol za 16:21, da bi se to podiglo na 17:23 i do kraja održavalo ravnotežu i postiglo vrijednu pobjedu od pet razlike, 26:31.

Hrvatske kadetkinje nastavile su tradiciju, jer su na završnom natjecanju Europskog prvenstcva bile redovito 2005, 2007, 2009, 2011. i sada peti puta 2013. godine.

Kao što je i sama izbornica rekla, reprezentaciji nedostaje iskustva, ali i više zajedničkih utakmica. Do kolovoza bit će dosta vremena da se uz borbenost podigne i tehnička razina, pa da se može govoriti o respektabilnom nasljednicama starijih rukometnih reprezentativnih naraštaja. Čestitke svima.

UTAKMICA KVALIFIKACIJA KADETKINJA U-17 ZA EP 3. KOLO GRUPE 3

RUSIJA – HRVATSKA 26:31 (11:17)

ZVENIGOROD – Sportska dvorana Zvezda. Gledatelja: 500. Suci: Sašo Krkačev i Gjoko Kolevski (oba Makedonija). Delegat: Algis Mikucionis (LTU). 

RUSIJA: Ryabtceva, Mikhailova, Likhach 1, Komarova 1, Suslova 5, Kiprigina, Nikiforova, Portiagina, Sisenova 2, Malashenko 2, Titovskaya, Seradskaya 3, Nefedova 2, Frolova 3, Markova 3, Golikova 4. IZBORNIK: Anatoly Skorobogatov. 

HRVATSKA: Bešen, Krmpotić, Hren; Zadravec, P. Posavec 9, S. Posavec 1, Galetić, S. Šenvald 1, Ljubičić, Maljak, Mikolić 3, Vlašić, D. Kalaus 12, Zagorščak 3, L. Kalaus 1, Mamić 1. IZBORNICA: Lidija Bojić-Čaćić.

SEDMERCI: Rusija 4(4) , Hrvatska 4(4).

ISKLJUČENJA: Rusija 6 minuta (Suslova, Malashenko, Golikova), Hrvatska 14 minuta (D. Kalaus i Mamić 2+2, S. Posavec, Galetić, Zagorščak, L. Kalaus po 2).