Jelena Živković na utakmici s Vardarom // Foto arhivaNakon Lige prvakinja i Regionalne lige i gostovanja u Norveškoj, Španjolskoj, Makedoniji i Crnoj Gori, Podravka Vegeta odlazi na još jedno (daleko) putovanje, u Rostov na Donu u Rusiji (zrakopolovom Zagreb – Moskva – Rostov na Donu), gdje će u nedjelju u 14 sati po našem vremenu igrati prvu utakmicu 1/8 finala EHF Kupa kupova s Rostov-Donom. Uzvrat je iduće nedjelje, 9. veljače, u 18 sati u Koprivnici.

Rostov-Don drugi je na ruskoj tablici iza Dinama iz Volgograda (3 boda više), koji je izgubio zadnju utakmicu u Rostovu 24:22. Ekipa domaćina osim Ruskinja ima pet Ukrajinki i Crnogorke golamince Barjaktarević te jednu Hrvaticu, našu bivšu Kristinu Elez, nekad Franić.

Trener Podravke Vegete Goran Mrđen ocijenio je igru Rostov-Dona:

– Igraju pliću obranu, puno je tu šuteva izvana, imaju puno igračica. Nadam se da će nam to više odgovarati. Imaju sedam strankinja, i kad ih gledamo u ruskom prvenstvu u kojem odjednom u terenu smiju biti tri strane igračice, ne možemo ni dokučiti što može biti kad su sve u terenu. Mogu reći da pobjeđuju, da u zadnjih četiri-pet kola ruske lige nisu izgubile utakmicu. Odigrale su neriješeno u Astrahanu, prvaka doma i Zvezdu u Zvenigorodu dobile su s dva razlike, slavile su i protiv Kubana u Krasnodaru. Imaju dobru ekipu, a ja se nadam ovakvoj našoj želji i volji. S malo više uigranosti mislim da možemo mi to „zakuhati”.

NE IZGUBITI, A AKO SE MORA NEKA BUDE S MALOM RAZLIKOM I MALO GOLOVA

Za nas bi bilo prihvatljivo da ne izgubimo, a i ako izgubimo, da je to s malo razlike i s malim brojem pogodaka. Njima treba pogurati u leđa, ali ne smije to biti u neredu, ne smijemo im dati da trče. Ne odgovara im ”fight”, vidjet ćemo. Mislim da je dobro da nismo izgubili s Lokomotivom, makar sam jako želio pobjedu, to ne mogu skrivati. Drago mi je da se skupilo ljudi, drago mi je da su se cure ”potukle”. A sad, moglo je bolje, slažem se. Činjenica je da mi još ne možemo biti ono što bismo htjeli na visokoj razini. Kad dođemo s putovanja, treba nam tri dana da se oporavimo. Djevojke nisu navikle na takav ritam i to im ne zamjeram. To je iskustvo koje se ne može naučiti, nego se mora steći.

JELENA TRIFUNOVIĆ: MOŽEMO I PROTIV NAJBOLJIH, PA ZAŠTO NE BISMO MOGLI I PROTIV ROSTOVA!

– Pokazale smo s Lokomotivom da možemo, ali mi je krivo što smo osvojile samo bod. Sigurna sam da možemo još bolje, ovo nam je bilo jako važno za sljedeće utakmice u Kupu kupova. Napad nam je bio slabiji i u prvom dijelu sezone, ali radimo na tome, tako da se nadam da će protiv Rostova biti na boljoj razini. Svakako, kako se to kaže, možemo igrati s njima. Pokazali smo da možemo igrati i protiv najboljih ekipa kao što su Vardar i Larvik, pa zašto ne bismo mogli i protiv Rostova – rekla je Jelena Trifunović.

Dakle, put pod noge, odlazak u petak, povratak je u ponedjeljak. TV prijenosa iz Rusije, neće biti…

Imate naš web. Nastojat ćemo biti brzi.

ŠTO SU REKLI TRENERI ŠOŠTARIĆ I MRĐEN UOČI EUROPSKIH NASTUPA DVA NAŠA NAJBOLJA ŽENSKA RUKOMETNA KLUBA

– Zadovoljan sam jer smo s totalno polovičnom ekipom, bez pet igračica, pokazali da možemo. Bila je lijepa utakmica, mislim da su svi vidjeli da i jedni i drugi imamo kvalitetne igračice i da ovo sve zajedno u ženskom rukometu ima smisla. A koliko će sad nas drugi pogurati, o tom potom – rekao je Lokomotivin trener Nenad Šoštarić nakon utakmice Podravka Vegeta – Lokomotiva, a prenijele su Sportske novosti.
Posebno sam zadovoljan prvim poluvremenom, u kojem nam je Podravka na punu zonu zabila tri gola i jedan iz penala, plus četiri-pet iz kontre. U nastavku smo malo pali. što je opet rezultat kvalitete igračica koje igraju u napadu. Nismo više imali tu širinu, ipak nedostaju Bašić, Gaće i Horvat, to su već vrlo bitne igračice. Nadam se da će nam njihov povratak biti plus na proljeće, jer su sad i ove druge shvatile da to mogu odigrati. Na tome i kolega Mrđen inzistira, želi proširiti taj krug igračica koje igraju, jer ako želiš imati normalan ritam, onda moraš imati više igračica.

Goran Mrđen:

– Imali smo dobrih i lošijih trenutaka, znamo što hoćemo i što možemo. Više sam zadovoljan nego što sam nesretan. Bio bih nesretan da smo izgubili, jer mislim da ovim curama treba samopouzdanje. Imali smo taj loš početak utakmice i loš početak drugog poluvremena, teško je objašnjivo zašto nam se to dogodilo, ali ako ništa drugo, vratili smo se oba puta.

Odigrali smo puno bolje nego što smo odigrali u Zagrebu na istu takvu njihovu duboku obranu. Govorio sam i na početku prvenstva koje su igraćice igrale na kakavoj razini, odnosno koje nisu igrale u vrhunskim klubovima. Činjenica je da i njima takve utakmice trebaju, što više takvih utakmica, bit će i neizvjesnije prvenstvo.

Za obje ekipe ovo je bila generalka za Kup kupova, u kojem Lokomotiva dočekuje Byasen, dok Podravka gostuje kod Rostova.

– Mi smo si postavili cilj da probamo proći Byasen, kvalitetnu ekipu koja je u zadnjoj dekadi uz Larvik najjača norveška ekipa. Pogledao sam već dosta njihovih utakmica, gledat ću ih još, i znat ćemo sve u detalje. Meni je prije svega drago da su cure odigrale dobru obranu, jer to je bila dobra obrambena utakmica. Za napad nam treba jedna kvaliteta više, a to nam donose Bašić, Horvat i Gaće – kazao je Šoštarić. 

Mrđen pak smatra da će njegovim curama biti lakše protiv Ruskinja.

– Oni igraju drugačiju, pliću obranu, puno je tu šuteva izvana. Nadam se da æe nam to više odgovarati, i da ćemo im uspjeti nametnuti ”fight” koji im takoðer ne odgovara. Imaju dosta strankinja, u Rusiji pobjeđuju sve redom. Imaju dobru ekipu, a ja se nadam ovakvoj našoj želji i volji. S malo više uigranosti mislim da možemo mi to ”zakuhati” – kazao je Mrđen.

I JEDNO ZANIMLJIVO VIĐENJE O FINAL FOURU

Šoštarić je jasno rekao da mu je Europa važnija od Regionalne lige.

– Nije to podcjenjivanje Regionalne lige, ali Činjenica je da u njoj Miša Marinšek brani za dva kluba (Krim Mercator i GEN-I Zagorje, op. a.), već to pokazuje nekakvu neozbiljnost. Mi u ovom trenutku još uvijek ne znamo kad će se igrati Final Four i hoće li će se igrati, jer naš raspored natjecanja u Prvoj ligi završava 1. lipnja. Nakon toga se okuplja reprezentacija, i kad će biti taj Final Four? U onom prostoru između nema niti jedan slobodan termin. Normalno je da se mi u takvoj situaciji okrećemo onom što nam je puno bitnije, okrećemo se Europi, Kupu i hrvatskom prvenstvu – naglasio je Lokomotivin trener.

NAŠ KOMENTAR: A što se Podravke Vegete tiče, ulaz među četiri bio bi još jedan uspjeh nakon što se nakon Lige prvakinja nastavila natjecatiu u Europi.
Oba trenera, međutim, sigurno imaju glavni cilj: biti prvi u svemu u Hrvastkoj.

I to je istina, a objektivni promatrači potvrdit će da je to dobro za hrvatski ženski rukomet. Ipak su to dvije stabilne rukometne sredine, dok se kod susjeda u Sloveniji osjećaju potresi, nedostaatk novca.

Podravka je dobro preboljela svoj doslovice mučeništvo i nema više financijskih briga.

Potvrđujemo još jedanput da Podravka ne obećava brdo (novca) i doline (obilja), ali pristojne plaće sjedaju svakog mjeseca u isto vrijeme na tekuće račune u sekundu.

A i tu je razlog psihičkoj stabilnosti, koja u protoku vremena mora donijeti i sportske rezultate ove mlade ekipe.