Reprezentacija Hrvatske // Foto HRSHrvatska ženska rukometna reprezentacija i u drugom kvalifikacijskom susretu za Europsko prvenstvo 2016. u Švedskoj nastavila je s pobjedama: Makedonija – Hrvatska 22:36 (11:15). U SRC Kale u Skoplju hrvatske rukometašice nadigrale su Makedoniju i s velikih +14 osigurale maksimalna četiri boda nakon dva susreta.

Izvještaj prema www.hrs.hr

Početna sedmorka Hrvatske bila je s Ivanom Kapitanović na vratima, a u polju Andrea Penezić, Sonja Bašić, Ekatarina Nemaškalo, Vesna Milanović Litre, Žana Marić i Ana Nikšić. Hrvatska je dobro počela i nakon tri minute igre zgoditkom Žane Marić postavile 4:1. Dobra igra zadržala se sve do desete minute kada je dvije minute isključenja zaradila Andrea Penezić, a Makedonija to dobro iskoristila i serijom 2-0 došla na samo pogodak zaostatka (5:6). S povratkom Penezić na teren i kompletnom ekipom, Hrvatska je pojačala tempo i u 16. minuti otišla na +3 (9:6). Čvrsta hrvatska obrana nije dopuštala Makedonkama da smanje zaostatak. Na odmor je Hrvatska otišla s +4 (15:11).

I nastavak je ličio početku utakmice: odličan ulazak, a Andrea Penezić, Sonja Bašić i Vesna Milanović Litre u 38. minuti susreta Hrvatsku odvode na +8 (22:14) Makedonija nije mogla pratiti visok tempo naših djevojaka koje su vrlo spretno čuvale stečenu prednost, a u 50. minuti ju i dodatno povećale. Naime, u posljednjih deset minuta utakmice Hrvatska je ušla s +10 (29:19). Do posljednjeg zvižduka austrijskih sutkinja ta se prednost povećala i na kraju su izbornika Gorana Mrđena slavile s 36:22.

Najefikasnija bila je Andrea Penezić s devet pogodaka (u dvije utakmice ukupno 19), po pet golova dale su Vesna Milanović-Litre i Žana Marić. U protivničkoj ekipi istaknula se Sara Ristovska s osam zgoditaka. Valja reći da je Mrđen dao prigodu svim igračicama, pa su se pred kraj susreta u listu strijelaca upisale i Fraković (3), Džono i Milošević (po 2), ostale po 1.
Utakmica 2. kola kvalifikacija između Slovenije i Crne Gore igra se u nedjelju (11. listopada) u 16 sati, pa slijedi stanka do ožujka. Daljnji raspored:

3. kolo: 9/10. 3. 2016. Hrvatska – Crna Gora i Slovenija – Makedonija

4. kolo 12/13. 3. 2016. Crna Gora – Hrvatska i Makedonija – Slovenija

5. kolo: 1/2. 6. 2016. Makedonija – Crna Gora i Slovenija – Hrvatska

6. kolo: 4/5. 6. 2016. Crna Gora – Slovenija i Hrvatska – Makedonija

UTAKMICA 2. KOLA KVALIFIKACIJA ZA EP 2016. U ŠVEDSKOJ

MAKEDONIJA – HRVATSKA 22:36 (11:15)

SKOPLJE – Dvorana Sportskog rekreacijskog centra Kale. Gledatelja: 800. Sutkinje: Ana Vranes i Marlis Wenninger (obje Austrija). Delegat EHF-a: Pero Mrić (BiH).

MAKEDONIJA: Antić, Petkovska; Mitova, Stojanovska, Todorovska, Gakidova, Beleska, Despodovska 1, Nolevska,Gjeorgijevska 5, Nikolić, Keramichieva 4, Jovanovska, Ristovska 8, Livrinić, Sazdovska 4. IZBORNIK: Sime Simovski.

HRVATSKA: Kapitanović, Bešen; Nemaškalo 2, Kožnjak 1, Grubišić 1, Mičijević 1, Penezić 9, Ježić 1, Milošević 2, Milanović Litre 5, Janković, Džono 2, Marić 5, Franković 3, Nikšić 1, Bašić 3. IZBORNIK: Goran Mrđen.

SEDMERCI: Makedonija 4(3), Hrvatska 3(1).

ISKLJUČENJA: Makedonija 10 minuta (Keramichieva i Sazdovska 2+2, Gjeorgjievska 2), Hrvatska 8 minuta Penezić 2+2, Ježić i Nikšić po2 ).

IGRAČICA UTAKMICE: Andrea Penezić (Hrvatska).