Hrvatska-za-vrijeme-himne // Foto EHFHrvatska ženska reprezentacija otvorila je nastup u skupini C na Europskom prvenstvu u Varaždinu porazom od Švedske. 28:30 (17:17). Kao što je Švedska iznenadila Hrvatsku, tako je u istoj skupini i Nizozemska iznenadila Njemačku pobjedivši s tri gola razlike: Njemačka – Nizozemska 26:29 (11:12).

Izvještaj prema www.hrs.hr

OTVORENJE // Prvenstvo otvorio predsjednik RH Ivo Josipović

Europsko prvenstvo za rukometašice i službeno je otvoreno na hrvatskom tlu, točnije, otvoreno je svečanom ceremonijom na parketu varazdinske Arene netom prije prvog susreta Hrvatske na Europskom prvenstvu.

Sjajan program otvaranja započet je najavnim video isječkom samog Europskog prvenstva nakon čega je atmosferu u dvorani zagrijala najbolja hrvatska violončelistica Ana Rucner.

Potom je gradonačelnk grada Varaždina Goran Habus pozdravio sve prisutne i tom prigodom kazao:

– Dobrodošli u Varazdin i s velikim zadovoljstvom pozdravljam predsjednika Republike Hrvatske dr. Ivu Josipovića, predsjednika EHF-a Jeana Brihaulta, predsjednika HRS-a Sandija Šolu i sve vas prisutne. Dobrodošli u Varaždin koji je na neki način kolijevka rukometa. Naime, prva službena rukometna utakmica na ovim prostorima odigrana je upravo u Varaždinu 1930. godine. Grad Varaždin u proteklih godinu dana doživljava pravu rukometnu renesansu. Pozdravljam sve reprezentacije koje igraju u Varaždinu, a posebno hrvatske reprezentativke. Želim da svima bude lijepo u Varaždinu te da im ostane u lijepom sjećanju. Svima želim da gledaju vrhunski rukomet, a Hrvaticama da ostvare ono po što su došle.

Josipovic-Šola-Habuš-Brihault // Foto HRS

Na teren su potom izašli predsjednik Republike Hrvatske dr. Ivo Josipović, predsjednika EHF-a Jean Brihault i predsjednik HRS-a Sandi Šola.

Predsjednik Josipović obratio se prisutnima u dvorani ovim riječima:

– Dragi svi prijatelji sporta, drago mi je da europska Hrvatska i europska Mađarska zajedno organiziraju Europsko prvenstvo za rukometašice. Siguran sam kako će ovo natjecanje proći u pravom sportskom duhu te ovim putem hrvatski dio prvenstva smatram otvorenim.

UTAKMICA U POČETKU IZJEDNAČENA // Previše tehničkih pogrešaka

U dvorani u Varaždinu mreže su bile mirne prve tri minute, a tada put do mreže pronalazi Jenny Alm za početno vodstvo Švedske. Na 1:1 poravnava Andrea Penezić, koja potom vodi Hrvatsku i u prvo vodstvo na susret (2:1). Velika borba i izjednačen tok utakmice zadržao se sve do 12. minute kada su nae rerezentativke nanizale nekoliko tehničkih pogrešaka, što dobro iskorištavaju Šveđanke i ostavljaju Hrvatsku na minus dva (5:7). Maja Zebić-Sokač bila je sigurna s linije sedam metara za 6:7, a nekoliko minuta kasnije, nakon odlične obrane Marte Žderić koja čita šut Linnee Torstenson, Lidija Horvat poravnava na 8:8.

Švedska---Hrvatska // Foto EHF

Šveđanke lako pronalaze rješenja za hrvatsku obranu te su se nanovo odvojile na +2 (11:9) što je bio znak za izbornika Vladimira Canjugu da pozove minutu odmora. Nakon predaha Hrvatska je malo popravila igru, ali protivnice drže stečeno vodstvo sve do 27. minute kada raspoložene Zebić-Sokač, Penezić i Ježić izjednačavaju rezultat i osiguravaju da se na odmor otiđe pri 17:17.

Drugo poluvrijeme zgoditkom otvara Zebić-Sokač za 18:17, ali Švedska brzo ponovno poravnava na 18:18. Tada se osjetila nervoza u hrvatskim redovima što dobro iskorištavaju protivnice za novo odvajanje od tri gola (22:19). S glasnom podrškom s tribina probudile su se i nae rerezentativke koje s nekoliko uzastopnih pogodaka stižu na gol zaostatka (23:24), a nakon što sjajna Ivana Jelčić zaustavlja pokušaj Isabelle Gullden kapetanica Miranda Tatari izjednačuje na 24:24. Hrvatska nije nastavila u istom tonu te je nakon novih pogrešaka ponovno dopustila Šveđankama da otiđu na +3 (29:26), a iako je Hrvatska pokušala sustići protivnice do isteka 60. minute Švedska je održala prednost te slavila 30:28.

Najvie golova kod Hrvatske dale su Andrea Penezić i i Maja Zebić, po šest, vratrake Marta Žderić i Ivana Jelčić sakupile su 16 obrana, dok je kod Švedske Isabelle Gullden postigla sedam golova, a Johanna Bundsen i Filippa Idehn obranile su 12 lopti.

UTAKMICA 1. KOLA C SKUPINE EUROPSKOG PRVENSTVA

HRVATSKA – ŠVEDSKA 28:30 (17:17)

VARAŽDIN – Arena. Gledatelja: 3500. Suci: Zotin i Volodkov (Rusija).

HRVATSKA: Žderić (7), Jelčić (9); Tatari 2, Benko, T. Grubišić, Gaće 1, Mičijević, Horvat 3, Elez 3, Penezić 6(1), Ježić 3, Zebić 6(2), Milanović Litre 3, Džono, Marić 1, Bašić. IZBORNIK: Vladimir Canjuga.

ŠVEDSKA: Bundsen (1), Idehn (10); Agren 2, Fogelström 2, Blohm 1, Roberts, Sand, Ahlm 1 (1 obrana), Torstenson 2, Gullden 7(3), Helleberg 2, Hagman, Jacobsen 2, Oden 5, Alm 3, Johannson 3. IZBORNICI: Thomas Sivertsson i Helle Thomsen.

SEDMERCI: Hrvatska 3(3), Švedska 3(3).

ISKLJUČENJA: Hrvatska 6 minuta (Ježić, Penezić, Zebić), Švedska 8 minuta (Jacobsen, Hagman, Torstenson, Fogelstrom).

IGRAČICA UTAKMICE: Isabelle Gullden.