Prošle nedjelje, na sam Majčin dan, u Požegi je otkrivena skulptura naziva “Rukometašica u pokretu”, a posvećena je Martini Tokić. Skulptura je postavljena ispred Sportske dvorane Grabrik, a svečano su je otkrili Martinini sinovi Niko i Lovro, suprug Branko te njene bivše suigračice Ljerka Vresk i Božica Palčić.

Martina Franić Tokić rođena je u Požegi 10. travnja 1976. godine. Počela je igrati rukomet s 14 godina, a prvi uspjeh joj je nastup na juniorskom prvenstvu Hrvatske gdje je proglašena najboljom igračicom. Nakon toga odlazi na Svjetsko juniorsko prvenstvo u Brazil, a iste godine sa Zvečevom ulazi u prvu žensku rukometnu ligu. 1997. godine odlazi u najbolji hrvatski ženski rukometni klub Podravku, u kojoj ostaje šest sezona i osvaja šest dvostrukih kruna – kup i prvenstvo, te igra u dva finala Kupa EHF-a. Bila je i redovni član Hrvatske ženske rukometne reprezentacije. Nakon Podravke, odlazi u TVIN Trgocentar u kojem je bila najzapaženija i najbolja igračica i poslije godinu dana provedenih u TVIN-u ponovno se vraća u svoj matični klub u Požegu. Hrvatski olimpijski odbor objavio je da je bila najbolja rukometašica iz Požeštine ikada rođena, a 1991. godine proglašena je za najbolju sportašicu Grada Požege. Prerano je preminula u Zagrebu, 9. veljače 2018. godine u 42. godini života.

 

Video otkrivanja:

 

 

Foto: pozega.eu; podravka.hr

Video: YouTube