Kadetkinje u Novigradu // Foto Ivo Čičin-MašanskerOvaj osvrt stavili smo u rubriku reportaža, kako bi dulje bio vidljiv i lakše dostupan.

TRENERI SURADNICI: Piše Branko Krajačić

Utakmicama završnog turnira prvenstva države za kadetkinje i finalnog turnira Kupa RH, ekipa Podravke Lino završila je natjecateljski dio sezone 2012/13. Bio je to tjedan za pamćenje u kojem smo odigrali devet utakmica u pet dana, u četvrtak čak tri, i to polufinale i finale kadetskog prvenstva, pa odmah nakon  toga i polufinale Kupa.

Kako bi izvješće bilo razumljivije krenut ću kronološkim redom, i moram se odmah i ispričati, jer sve ovo pišem po sjećanju, a morate priznati da je teško upamtiti detalje iz devet utakmica u nizu. Na završnicu kadetskog prvenstva države, plasman je ostvarilo 12 ekipa, koje su podijeljene u dvije skupine u svakoj po šest. Podravka u skupini B u kojoj su se našla tri od četiri prvaka regija, čime se odmah vidjelo da je ova skupina jača, što se kroz turnir i potvrdilo.

Završnica državnog prvenstva za nas je krenula u ponedjeljak poslije podne, a prvu utakmicu igrali smo s TVIN Trgocentrom. Nešto lakši suparnik nam je i odgovarao, jer smo, uz sigurne ruke našeg Mirka i ugodnu vožnju plavim busom, tek stigli u Umag. Visoka prednost od samog početka (8:1), prilika za igru svim igračicama i konačnih 25:18 (12:6).

Utorak prije podne prva meč lopta i utakmica s neugodnim Sinjo . Ozbiljan pristup, zbog prisjećanja na Božićni turnira u Sesvetama u kojem nas je Sinj pobijedio, već u prvom dijelu dao je rezultat i na odmor smo otišli sa četiri pogotka prednosti (12:8). Drugi dio još bolji, no ”digli” smo igru i na kraju velikih 23:14. Zadovoljstvo i ”osveta” za Sesvete.

Večernji program završili smo drugom meč loptom i kasnom utakmicom (20 sati) s odličnim Sesvetama. Stalno vodstvo od 2-4 pogotka, a krajnjih 19:16 (9:7) i realan je omjer vrijednosti ekipa.

Srijeda počinje ranim ustajanjem, jer smo igrali prvu utakmicu već u 8 sati sa Splitom 2010. Bez doručka uz laganu šetnju da bi se probudili, otišli smo na ogled ”napaljenim”  Splićankama. Poluvrijeme pospano, ali prednost od 9:5, dalo nam je sigurnost i utakmicu je samo trebalo privesti kraju. Istina zadnjih 10 minuta dajemo samo dva pogotka i Split smanjuje na minimalnih 18:17.

Poslije podne i treća meč lopta koja odlučuje prvaka skupine. Ekipa Zameta, iskusni drugoligaš s nekoliko odličnih igračica, ozbiljan je suparnik i traži potpunu mobilizaciju. Da smo utakmicu shvatili ozbiljno govori rezultat prvog dijela 14:4, a konačnih 26:16 možda je i prevelika razlika u odnosu na prikazano. Ovom smo pobjedom osigurali broj jedan u grupi i čekali drugoplasiranog iz grupe A, u kojoj su s lakoćom prošle ekipe, Zrinski kao prva i Lokomotiva kao drugoplasirana.

U četvrtak u jutarnjem terminu slijedile su polufinalne utakmice i, naravno borba za finale.

U prvoj utakmici Zrinski je, lakše od očekivanog, pobijedio Zamet 29:21 (14:9), dok se s posebnim zanimanjem očekivala utakmica Podravke i Lokomotive. Tradicionalno rivalstvo seniorskih ekipa seli se i na mlađe uzraste, a ekipu ne treba posebno motivirati. Utakmica je bila puna naboja, čvrsta, na granici grubosti uz 22 minute isključenja (Podravka 12 i Lokomotiva 10 minuta), a za svaku se loptu išlo se ”na glavu”. Naravno, kao i uvijek uz glasnu podršku dvorane protiv Podravke, neovisno tko je na drugoj strani. Početak utakmice u grču, u igri gol za gol, do rezultata 6:6. Nakon toga Podravka radi seriju od 5:0 i odlazi na odmor s visokih, a pokazalo se i nedostižnih 11:6. Drugi dio otvarili smo pogotkom i postavili rezultat na +6 (12:6), a već u slijedećem napadu L. Kalaus neopravdano zarađuje isključenje, pa diskvalifikaciju zbog prigovora, tako da cijeli drugi dio igramo bez vrlo bitne igračice. Isključenjem Zagorščak ostali smo sa četiri igračice u polju, što Lokomotivi daje prigodu za priključak. Rezultat 12:10 bio je i najmanja razlika u drugom dijelu susreta, jer je povratkom na isti broj igračica u polju, razlika i prednost ubrzo iznosila +6 (17:11 i 18:12). Na žalost mnogobrojnih navijača Lokomotive, još uvijek bolja i kvalitetnija ekipa Podravke zasluženo odnosi pobjedu 19:15 (11:6) i ostvaruje plasman u finale.

Uslijedilo je preseljenje u Novigrad i finalna utakmica sa starim znanicama ekipom Zrinski. Finalna utakmica, kao i sve do sada, tvrda i neizvjesna u igri gol za gol, a o pobjedniku odlučuju nijanse. Zrinski je strpljivo i dugo gradio napad i čekao svoju priliku realizacijom s krila, ili sedmerca, dok Podravka igra nestrpljivo, više griješi i na kraju gubi sa pogotkom razlike 16:15 (7:7). Omjer sedmeraca 6:2 za Zrinski i 0 minuta isključenja, a kod Podravke šest minuta ide u korist pobjednicama.

Nažalost za zlato je potrebno i malo sreće koja danas nije bila na našoj strani. Čestitke ekipi Zrinskog koja je obranila naslov. Osim igre zanimljivo je bilo i na tribinama. Evo i zašto! Imali smo privilegiju igrati iza prve polufinalne utakmice Kupa, u kojoj su snage odmjerile naša prva ekipa: Podravka Vegeta i Sesvete Agroproteinka. Naravno pobjednik susreta nije bio upitan, ali bilo je zanimljivo navijanje skupine navijača Kronikusa, koja je doputovala u Novigrad. Tijekom cijelog susreta bili su glasni i zdušno davali podršku našim curama.

Nažalost, nakon završetku utakmice, ista skupina izašla je iz dvorane, a na tribinama je ostalo brojno gledateljstvo i roditelji igračica Zrinskog, koji su im, kao i svaki puta uz njih, davali podršku bubnjevima i glasnim navijanjem. Pitam se a i mnogi u dvorani postavljali su to pitanje? Zar i mi nismo dio te Podravke, u koju se kunu? Prepoznaju li oni, da je dio tih igračica već nastupao za, kako ga oni zovu ”njihov klub”? I na kraju čak i da sve to zanemarimo, pa svi smo mi iz Koprivnice, iz ženske rukometne utvrde koju već dugi niz godina nitko u državi nije osvojio. Neću reći da bi rezultat utakmice bio drugačiji, ali sam siguran da bi nam podrška puno značila.

U najbolju sedmorku uvrštene su naše igračice: Sara Šenvald i Dora Kalaus dok je Ana Krmpotić proglašena, najboljom vratarkom.

Plasman ekipa: 1. Zrinski, 2. Podravka, 3. Zamet, 4. Lokomotiva, 5. Sesvete, 6. Bjelovar, 7. Sinj, 8. Dugo Selo, 9. Vranjic, 10. TVIN Trgocentar, 11. Zelina, 12. Split 2010.

Što se tiče završnice Kupa sve je već rečeno u izvješću novinara. Poslije finalne utakmice kadetskog prvenstva, ostalo nam je da odmah odigramo polufinalnu utakmicu s Lokomotivom, a koju smo očekivano izgubili. Teško je bilo poslije izgubljenog finala vratiti ekipu u emocionalnu stabilnost, iako im se ne može zamjeriti na trudu i zalaganju. To je bila treća teška utakmica u istom danu, osma u nizu i jedva smo čekali da sve to završi. Drugi dan (petak), utakmica za treće mjesto,  koju smo odigrali ispod svojih mogućnosti, očekivano, jer iza nas je bio jedan vrlo zahtjevan tjedan u kojem smo odigrali devet teških utakmica u pet dana. Sam plasman u završnicu Kupa, veliki je uspjeh 2. ekipe Podravke, jer do sada to nije uspjelo ni jednoj generaciji u povijesti kluba. Ostaje žaljenje što se organizacija poklopila sa završnicom kadetskog prvenstva države, jer bi u suprotnom naš nastup i igra u Kupu bili, siguran sam, zapaženiji.