Rukometašice Podravka Vegete odigrale su prvu utakmicu četvrtfinala Europske lige u koprivničkoj dvorani Josip Samaržija-Bepo i upisale prvi europski poraz na domaćem terenu od rumunjske ekipe Dunarea Braila 26:32. Povele su Rumunjke u 2. minuti utakmice, ali brzo je uzvratila Katarina Pandža za izjednačenje na samom startu današnjeg susreta. Potom su se zaredale tehničke pogreške u redovima podravkašica koje su nakon pet minuta susreta gubile 1:4. Prva je to utakmica koju su podravkašice u ovoj sezoni Europske lige otvorile na ovaj način i trener Ivica Obrvan nije imao drugog izbora nego u petoj minuti uzeti predah. I nakon minute odmora teško su podravkašice dolazile do pogotka, a Ana Panža je prekinula šutnju i u sedmoj minuti zabija i vraća nadu. Precizna je odmah nakon toga i Mamić s krila nakon promašaja rumunjske ekipe, a podravkašice su i dalje bile kratke za tri gola. Obrana nije bila najbolja i nije bila ono na što smo bili naučeni od početka sezone pa je i Bešen imala težak izazov. Držale su se podravkašice na 3-4 pogotka zaostatka, a rezultati 3:6, 5:8 davali su nadu u preokret. Odlično raspoložena rumunjska golmanica Trusova koja u ovoj sezoni ima sjajnu statisku u europskoj ligi opravdala je to i u Koprivnici. Otišle su Rumunjke i do +6, sredinom poluvremena. Smanjivale su podravkašice zaostatak, ali opet bi svoju najveću prednost vratile Rumunjke. Sedam minuta prije kraja prvog dijela pozvao je trener Ivica Obrvan minutu odmora, ali potom je opet uslijedio pad u napadu. Zabile su tada Rumunjke još tri brza gola i u potpunosti zapečatile rezulatat poluvremena. Podravkašice su za 30 minuta primile čak 21 gol i na odmor su otišle sa zaostatkom od 8 pogodaka i rezultatom 13:21.

Otvorile su podravkašice bolje drugo poluvrijeme, postigle su dva zaredom na startu drugog dijela. Dobro je otvorila i Bešen pa su domaće igračice smanjile zaostatak s poluvremena na šest ,a potom i pet pogodaka. Borbene i u nastavku, pritisnule su podravkašice gostujuću ekipu te u četvrtoj minuti drugog dijela došle u šansu da prepolove zaostatak iz poluvremena. Ipak, nije uspjelo Lei Franušić, pročitala je i to vratarka koja je nastavila u ritmu prvog poluvremena unatoč padu njezine ekipe. Sve napravljeno u prvih par minuta drugog dijela istopilo se do 37. kada su podravkašice ponovno zaostajale sedam pogodaka. U desetoj minuti ponovno su podravkašice smanjile zaostatak na pet pogodaka, a dobro je došla i odlična reakcija Bešen koja je ponovno obranila. Larissa Kalaus tada zabija jako važan pogodak u 11. minuti drugog dijela i podravkašice su opet na četiri pogotka zaostatka. U drugom poluvremenu smo u tom trenutku podravkašice su pružile puno bolju igru, a Rumunjke su puno teže dolazile do gola, pa je trener rumunjske ekipe pozvao minutu odmora. Došle su podravkašice nakon toga i do prilike za -3, ali ipak nisu uspjele. Sredina drugog poluvremena i dalje je davala nadu za povoljniji rezultat. Podravkašice su dobro odrađivale svoje zadatke u obrani, ali i napadu. Uslijedio je još jedan fantastičan pogodak Josipe Mamić koja je danas zabila deset pogodaka i podravkašice su rezultatski zaostajale tri pogotka. Deset minuta do kraja utakmice, a podravkašice su i dalje bile u zaostatku i u posljednjim se minutama teško moglo dogoditi čudo. Gostujuća je ekipa akumulirala veliku prednost u prvom poluvremenu i to je bilo preizazovno za sustići čak i uz sve dobro što smo vidjeli u drugih 30 minuta. Zadnje su minute prolazile sporo, ali svaki je potez bio važan da podravkašice sačuvaju što bolji rezultat prije odlaska na uzvrat u Rumunjsku. Umjesto mogućih 3 ili čak dva pogotka u zadnjih smo pet minuta ponovno vratili Dunarei moć i otišle su ponovno na šest pogodaka prednosti. Smanjila je ponovno Mamić na pet, ali do kraja nisu podravkašice došle do povoljnijeg rezultata. Završilo je 26:32 uz 10 pogodaka fantastične Josipe Mamić, sedam je dodala Šimara, a Bešen je upisala 6 obrana. Bit će jako teško na uzvratu u Rumunjskoj, ali curama se nema što zamjeriti. Cijelo drugo poluvrijeme borile su se, bile bolja ekipa i dobile to drugo poluvrijeme s minimalnom prednošću no zaostatak iz prvog, nažalost nam nije dao priliku za povoljniji rezultat uoči gostovanja u Rumunjskoj.

Josipa Mamić//foto: Ivan Brkić

Znale smo da su jako dobra ekipa. To su sve iskusne cure i dobro su nam naplatile prvo poluvrijeme gdje se nismo dobro sastavile u obrani i bilo nam se teško vratiti u utakmicu. U drugom smo poluvremenu pokazale veću želju, veću borbu, ali razlika je bila prevelika. Na nama je da ispravimo sve greške i da na kraju kad dođemo tamo da se puno bolje potučemo jer možemo, što smo vidjele u drugom poluvremenu. Tih prvih 15 minuta su nam skupo naplatile i imamo veliki zaostatak, ali ne trebamo ići s pritiskom. Moramo doć tamo opušteno i igrati kao danas drugo poluvrijeme. Ako gore krenemo ko danas prvo poluvrijeme bit će nam još teže uz buku i duplo više njihovih navijača – rekla je Josipa Mamić. 

Trener Ivica Obrvan//foto: Ivan Brkić

Ogromna je razlika u kvaliteti što je bilo jasno i ranije. Govorili smo da smo ostvarili veliki uspjeh ulaskom u četvrtfinale. Žao mi je prvog poluvremena ne zato što smo gubili jer je realno da bi one ovu utakmicu dobile. Muči me ta razlika jer je bilo vidljivo da su naše djevojke bile u nekom grču. U uvodnim minutama bili smo u šansi da povedemo, ali onda nošena lopta i nekoliko tehničkih pogrešaka zaredom i nismo uspjeli. Imali smo ukupno devet tehničkih pogrešaka za prvo poluvrijeme. Drago mi je da smo pronašli snagu da stignemo na tri pogotka zaostatka, ali iluzorno je bilo očekivati da se utakmica okrene. Žao mi je da je na kraju ispalo šest jer je moglo biti i 3-4. Dobro drugo poluvrijeme, bolje od prvog i velika razlika u kvaliteti. Imaju puno iskusnih igračica koje su odradile uistinu kako treba. Napravili smo svega pet prekršaja u prvom poluvremenu u odnosu na njihovih 15. Imali smo i devet tehničkih grešaka, a ne može se bez dobre obrane odnosno kontakt igre ni tražiti povoljniji rezultat. To je ono što nas je krasilo, a mi nismo imali dobru duel igru i nismo radili faulove. Njihova igra 2 na 2 s pivotmenom im je funkcionirala sjajno i moramo im čestitati na zasluženoj pobjedi. Ovo je jedna škola na čemu se treba poraditi i na treninzima i na samim utakmicama. Ja bi čestitao mojim curama na onome što smo napravili. Ovo je bila šesta utakmica u seriji Europe na domaćem terenu uz pet pobjeda i ovo nam je prvi poraz. Želimo odigrati što kvalitetnije u uzvratnoj utakmici. Ovo je veliki rezultat dosad i veliki zalog za novu sezonu – rekao je trener Ivica Obrvan i dodao kako nema što zamjeriti curama jer većini je ovo jedna od najvećih utakmica karijere, osvrnuvši se na izjavu Katarine Pandže na posljednjoj konferenciji za medije.

Uzvratni susret na rasporedu je u nedjelju, 24. ožujka u 18 sati u Rumunjskoj.

PODRAVKA VEGETA – DUNAREA BRAILA 26:32 (13:21)

KOPRIVNICA – ŠSD ‘Josip Samaržija – Bepo’. Gledatelja 1500. Sutkinje: Marija Ilieva i Silvana Karbeska (Sj. Makedonija). Delegat: Vladimir Jović (BiH).
PODRAVKA VEGETA: Tucaković (1), Bešen (6); Zadravec, Vuković, K. Pandža 3, Popović 1, Ćurić, Franušić, Đelekovčan, L. Kalaus 1, D. Kalaus Žulj, Šenvald 3, Vuljak, Šimara 7, A. Pandža 1, Mamić 10(3).
TRENER: Ivica Obrvan.
DUNAREA: Serban (3), Trusova (10); Severin, Živković 2, Quintino 3, Ježić 7, Kanaval 3, Munhoz 3, Schmelzer 3, Gomes, Da Silva, Popa 3, Liščević 5, Mohamed, Lupei 1, Gonzales 2.
TRENER: Jan Leslie.
SEDMERCI: Podravka Vegeta 4(3), Dunarea -.
ISKLJUČENJA: Podravka Vegeta 2 min. (L. Kalaus), Dunarea 4 min. (Knaval, Ježić).

Foto: Ivan Brkić