Rukometašice Podravke Vegete su danas gostovale kod mađarskog Vaca i u utakmici 1. kola A skupine EHF Europske lige upisale remi 28:28 te od moguća dva u Koprivnicu nose samo jedan bod. Bila je ovo sjajna prilika da djevojke nakon dosta vremena pokažu zube i vrate se s punim plijenom s gostovanja u Mađarskoj no gotovo riješena utakmica do kraja se pretvorila u dramu koja je završila neriješenim rezultatom na sveopću radost domaće ekipe koja je gubila ovu utakmicu čak sedam pogodaka razlike na domaćem terenu.

Većim dijelom današnje utakmice podravkašice su bile bolja ekipa. Lošije je to bilo u obrani u prvom dijelu i na odmor se otišlo s jednim pogotkom prednosti i rezultatom 12:13, a u tom je razdoblju vratarka Bešen skupila šest obrana. U drugom poluvremenu je ekipa predvođena Katarinom Pandžom i Tinom Barišić eksplodirala i gotovo da se moglo sanjati o rutinskom završetku ovog susreta. ­­­Taj san nije ostvaren jer je u samoj završnici utakmice jako puno toga na terenu otišlo u krivom smjeru. Domaća ekipa zasigurno u tim ključnim trenucima i samom finišu utakmice nije mogla sanjati takav scenarij da će podravkašice s takvom akumuliranom prednošću promašiti toliko zicera te da će se na terenu dogoditi takav preokret.

Bez obzira na to one nisu stale do posljednjeg sudačkog zvižduka i to im se u potpunosti vratilo i to bodom na domaćem terenu koji je njihova publika, a i one same mogla gromoglasno proslaviti u dvorani koja može primiti tek 660 navijača.
Treba istaknuti Luciju Bešen koja je danas lavovski čuvala našu mrežu uz 13 obrana, a Tina Barišić i Katarina Pandža predvodile su ekipu u napadu. Tina s čak devet pogodaka prije nego je dobila crveni karton, a Katarina Pandža sa šest uz njihov veliki doprinos u obrani. Ništa od toga nije bilo dovoljno jer je domaća ekipa napravila seriju od 7-0 koja ih je vratila u život.

Svima je sada jasno da je taj kraj bio više kao usporeni film, minute su prolazile, a napad je bio bezidejan, spor i nismo pronalazili put do mađarskih vratiju. Neke važne zicere smo promašili, a u ključnim situacijama izgubljen je fokus koji je ekipa gotovo platila porazom iz naizgled dobivene utakmice.
Ekipa se vraća u Koprivnicu, a za tjedan dana na domaćem terenu dočekat ćemo danski Nykobing, ekipu koja će u ovoj utakmici htjeti doći pobjede s obzirom da su prvu utakmicu izgubili od norveškog Storhamara koji je susret otvorio 1:7, a na kraju slavio tek uz gol prednosti, ali je uzeo važne bodove Nykobingu na njihovom terenu. Utakmica s Nykobingom je na rasporedu 14.siječnja s početkom u 16.00 sati u ŠSD Josip Samaržija-Bepo.

Dan nakon utakmice slegli su se dojmovi iako ne u potpunosti i trener Ivica Obrvan dao je svoj vid jučerašnjeg susreta.

Jutro nakon starta Europa lige za rukometašice osjećaji su podijeljeni. Komentar utakmice nakon nepotpune analize je dvojak. Ostaje mi zadovoljstvo da smo uspjeli nakon četiri godine osvojiti prvi bodu gostima u europskom natjecanju na jednom vrućem domaćinskom terenu. Pohvalio bih djevojke koje su iskazale veliku borbenost, zalaganje, koncentraciju u najvećem dijelu utakmice. Isto tako ostaje žal ako šest-sedam minuta prije kraja imate visoku prednost i na kraju ne uspijete pobijediti nego izgubite bod. Možda da nam je netko prije utakmice ponudio neriješen rezultat, razmislili bi da ga prihvatite nakon toliko asptinencije od skupljanja bodova u gostima svih ovih godina. Međutim kad vidite kretanje utakmice za situaciju za koju smo se sami izborili onda nam ostaje žal. Crveni karton za Tinu Barišić utjecao je i na to da se uvukla se nervoza u ekipu, a zadnjih 5-6 minuta bila je smanjena rotacija i promašili smo neke otvorene šuteve. Nismo dobro reagirali u fazi obrane na odbijene lopte Antonije Tucaković i vratila se u ponovljeni napad našim protivnicama. Na to se nadovezala jedna nepromišljenost i kriva izmjena u odlučujućem zadnjem napadu i sve skupa kad pogledamo ne možemo biti zadovoljni raspletom utakmice. Ostaje za analizu svima nama, meni kao treneru i igračicama sve ono što smo napravili dobro i loše i da iz toga izvučemo neki zaključak. Treba ovih dan-dva da se utisci slegnu da proanaliziramo situaciju i da se izvučemo iz ovog sadašnjeg nezadovoljstva jer mora biti nezadovoljstvo kad bod izgubimo na ovakav način. Moramo iz ovog iznaći motiv za utakmice koje slijede ispred nas. Na sve naše greške i izrazito domaćinsku ekipu nadovezalo se i domaćinsko suđenje koji su imali i ponekih nerazumljivih odluka zadnjih deset minuta no bez obzira na to kažem da smo imali sve u svojim rukama no nažalost je puno sitnih detalja utjecalo da se dogodi ovakav rezultat. Ova utakmica i priprema za utakmicu, hrabrost najvećim dijelom utakmice gotovo svih igračica treba biti motiv za sljedeće utakmice  Europa lige. Sljedeći je na redu danski Nykobing koji je izuzetno jak i osjetno bolji od ekipe Vaca pa će nam trebati slična ili još bolja igra na domaćem terenu da probamo skupiti još koji bod i pokušati se predstaviti u boljem svjetlu pa pozivam navijače da dođu i da nam pomognu. Vjerujem da smo spremni i da imamo snage da s velikim doprinosom, zalaganjem i borbenošću vratimo toj publici da budu zadovoljni pristupom, a ako je pristup dobar onda te često puta nagradi i rezultat – rekao je trener Ivica Obrvan.

Jako napeta utakmica s dva različita poluvremena. U prvom poluvremenu je bila sporija igra , igralo se gol za gol i nismo se uspijevali odvojiti, a u drugom poluvremenu je ulazak izgledao puno bolje i oba smjera su funkcionirala. Zabili smo nekoliko lakih golova iz dobre obrane i njihovih grešaka i imali smo tu prednost koju nismo smjeli ispustiti no nažalost to se dogodilo. Imali smo velik broj tehničkih grešaka i isključenja kroz cijelu utakmicu te nam je to došlo na naplatu. Nažalost smo ispustili jedan bod u zadnjim sekundama i s jednim smo se vratili u Koprivnicu. Šteta što je kako i izanalizirat ćemo sve te nastojati što spremnije dočekati ekipu Nykobinga u nedjelju s početkom u 16.00 sati uz nadam se što veću podršku naših navijača – rekla je vratarka Lucija Bešen. 

VAC – PODRAVKA VEGETA 28:28 (12:13)VAC – Vac Varos Sportcsarnoka. Gledatelja 800. Suci: Jakub Jerlecki i Maciej Labun (Poljska). Delegatkinja EHF-a: Lada Palatinus (Češka).

VAC: Csizmadia (1), Bukovszky (6), Gyori; A. Ballai, Csikos 1, Ferenczy 2, B. Ballai 2, Kovacs, Such 2, Marincsak 3, Banfai 1, Csire, Kuczora 7(4), Kovalcsik 2, Tyiskov-Helembai 7.TRENER: Gabor Herbert.

PODRAVKA VEGETA: Tucaković (2+1), Galinec, Bešen (13); Zadravec 3, Vuković, K. Pandža 6(2), Popović, Franušić, Đelekovčan, L. Kalaus 1, Šenvald 4, Vuljak, Barišić 9(2), Šimara 1, A. Pandža 2, Mamić 2.TRENER: Ivica Obrvan.SEDMERCI: Vac 3(2), Podravka Vegeta 5(4).
ISKLJUČENJA: Vac 10 min. (Ferenczy 2+2, Tyiskov-Helembai, Kuczora, Kovalcsik), Podravka Vegeta 16 min. (Barišić 2+2, Šenvald 2+2, Zadravec 2+2, K. Pandža, Vuković, Kalaus).
CRVENI KARTON: Tina Barišić

Foto: Romana Mihalec/RK Podravka