Veliki europski uspjeh podravkašice su strpljivo čekale četiri godine

Rukometašice Podravke Vegete odigrale su utakmicu 5. kola EHF Europske lige i na domaćem terenu protiv mađarskog Praktiker Vaca upisale pobjedu 27:24, poluvrijeme 13:9. Utakmica u kojoj je po prvi puta postojao pritisak pobjede jer ova utakmica podravkašice je jedno kolo prije kraja grupne faze odvela u četvrtfinale Europske lige, Posljednji puta su se ovako važne utakmice u Koprivnici igrale 2020. godine u dobra korone kada je Podravka Vegeta ostvarila plasman u polufinale EHF Kupa no tu sezonu podravkašice nisu završile s trofejima jer su sva službena natjecanja prekinuta zbog problema izazvanih pandemijom. U dvoranu je danas stiglo oko 1500 navijača, nekolicina ih je bila i iz Mađarske no ovog su puta bili nadglasani. U prvim minutama nije se puno toga moglo otkriti, bilo je malo pogodaka, povela je Podravka odmah na startu, ali Vac je došao do minimalnog vodstva u narednim minutama što im na domaćem terenu nije pošlo za rukom. U 9. minuti prednost je ponovno u rukama domaćih igračica, a do prvih +2 podravkašice dolaze u 11. minuti, strijelkinja je bila Sara Šenvald, a rezultat 5:3. Smireno do gola išle su podravkašice i u sljedećim napadima, a vrlo čvrsto u obrani pa je poentirala Mamić u 13. minuti za prvih +3 u današnjoj utakmici. Dva vezana pogotka gošći i promašeni zicer podravkašica i priključile su se gošće do sredine poluvremena na pogodak zaostatka. Ispravila je to Mamić već u sljedećem napadu, a onda uzlaznom putanjom nastavljaju podravkašice i deset minuta prije kraja prvog dijela, mađarski trener zove minutu odmora jer su podravkašice došle i do četiri pogodaka prednosti. Podravkašice su mađarsku ekipu punih 20 minuta uspjele zadržati na tek pet postignutih pogodaka. Prvi puta pet pogodaka više za podravkašice bilo je sedam minuta prije kraja prvog dijela, a pogodak je pod pritiskom sudačkih ruku izvana postigla Katarina Pandža. Od velikih +5 brzo su se priključile Mađarice i približile se ponovno na dva pogotka zaostatka, bilo je 11:9, ali vratila je Katarina Pandža to na +3 već u sljedećem napadu. Dvije minute prije kraja prvog poluvremena ponovno je bila precizna Katarina Pandža, a rezultat u posljednje dvije minute ostao je 13:9 te su podravkašice otišle na odmor s uvjerljivim plusom.

U drugom poluvremenu podravkašice su već u prvih pet minuta natjerale gostujuću ekipu na minutu odmora jer su otišle i do velikih +6. U šest minuta drugog dijela Mađarice su postigle tek jedan pogodak. U nastavku je dobro to izgledalo zabijale su podravkašice i držale se na 5-6 pogodaka prednosti, ali ponovno se počela vraćati mađarska ekipa. Trener Ivica Obrvan osjetio je pad ekipe i pozvao minutu odmora za svoje igračice kod rezultata 19:16. Uslijedio je dug napad podravkašica, ali dolazi do pogotka raspoložena Katarina Pandža i vraća mir u Podravkine redove. Uslijedilo je zatišje, nisu padali golovi, a mađarska je ekipa čak dva puta bila u prilici za smanjenje i priključak na dva pogotka zaostatka no domaća ekipa nije dozvolila dramu. Ukrale su potom podravkašice dvije lopte zaredom otišle ponovno na +4, a onda promašen zicer, umjesto +5, vratio je mađarsku ekipu ponovno u šansu za priključak, bilo je tada 22:19 i 8 minuta do kraja. Dobro je u tom trenutku došao promašaj mađarske igračice koja je šutnula metar iznad gola i podravkašicama ponudila novu šansu da se ponovno imaju četiri pogotka prednosti. Iz napada to nije uspjelo, ali zabila je potom na prazan gol Mađarica Antonija Tucaković za 23:19 i šest minuta prije kraja utakmice zaradila ovacije publike i poljupce igračica. Do kraja utakmice potpuna kontrola rezultata bila je u rukama podravkašica koje su zasluženo slavile rezultatom 27:24 i dokazale da će ih se itekako imati što pitati u ovom natjecanju. Danas je u redovima podravkašica pogocima ekipu predvodila Katarina Pandža koja je sedam puta zatresla mrežu protivnica, a po četiri su dodale Šenvald i Mamić. Mađarsku je ekipu predvodila Kutzora koja je zabila 10 pogodaka.

Osim što su se podravkašice plasirale u četvrtfinale Europske lige upisale su ukupno tri pobjede, jedan remi i izgubile tek jednu utakmicu što je u odnosu na protekle sezone i više nego senzacionalan rezultat za ovu mladu i potentnu ekipu koja naporno radi i raste iz utakmice u utakmicu na čelu sa svojim trenerom Ivicom Obrvanom i uz podršku stručnog stožera. Zajedničkim su snagama došli u poziciju da kolo prije kraja mogu slaviti ovako značajan rezultat i plasman u daljnju fazu. Ostaje im još jedno kolo u nastavku grupne faze i to sljedeće subote na gostovanju u Danskoj kod Nykobinga. U ovom tjednu će isto tako u srijedu odigrati utakmicu osmine finala hrvatskog ženskog Kupa na gostovanju u Sesvetama, a u petak kreću put Danske gdje ih u subotu očekuje posljednja utakmica grupne faze, skupine A.

Nakon utakmice svoje su izjave dali trener Ivica Obrvan i Katarina Pandža.

Katarina Pandža je danas sa sedam pogodaka predvodila ekipu//foto: Ivan Brkić

Pripremile smo se pre pre dobro. Imale smo svaki dan video, svaka od nas je znala što mora raditi, gdje stajati u obrani i kako šutirati. Sve te male stvari i mislim da smo danas bile bolje pripremljene od njih. Igrale smo odlično i bile dobra ekipa. Ovo je za mene najveća sreća i jako sam ponosna. Rad nam se isplatio, svaka od nas je htjela i ovo je prelijepo. Mi smo mlada ekipa i sada moramo probati doći najdalje što možemo – rekla je Katarina Pandža i čestitala svojim curama i stožeru na čelu s trenerom Ivicom Obrvanom.

Trener Ivica Obrvan//foto: Ivan Brkić

Ovim putem čestitam ne samo na ovoj pobjedi nego na svemu što su cure napravile dosad u Europskoj ligi. Na onome kako su se postavile i mi svi skupa no naglasak je naravno na njima. One su se za ovo izborile, nitko im ništa nije poklonio. Izborili smo četvrtfinale i da se malo našalim mogu čestitati i sebi jer sam konačno pobijedio Mađarice. Bila je ovo teška utakmica, puno teža nego ona gore. Ovom se utakmicom puno toga dobivalo. Imali smo nešto lošiji početak, a nakon toga stabilizacija i veći dio prvog poluvremena bila je dobra igra i imali smo prednost pa nakon toga u prvoj polovici drugog dijela, prednost od 6 pogodaka. Malo je opet bilo nervoze, promašenih zicera i izglednih šansi i utakmica se unervozila, ali niti jednog trenutka nije bila u pitanju. Sve je bilo pod kontrolom u jednom suženom rosteru, bez Tine Barišić smo iznijeli teret jedne apsolutno zaslužene pobjede i cijelom klubu bih čestitao, svima koji su dosad sudjelovali u ovom uspjehu. Moram naglasiti da je uspjeh ostvaren isključivo s domaćim igračicama što je rijedak slučaj i ne pamtim da se tako skoro dogodio – rekao je trener Ivica Obrvan.

Trener je naglasio kako je tjedan iza njih bio iznimno dugačak iako je priprema trajala šest dana izgledalo je kao vječnost.

Bio je ovo dugačak tjedan kao 20 dana. Svaki dan smo imali dobru pripremu, trening, dobar video i onda to izgleda kao cijela vječnost. Vidio sam jučer na treningu da su cure pogubljene i da je koncentracija padala u iščekivanju te utakmice. Važna utakmica koja je nosila pritisak i bile su cure pripremljene na to, ali bez obzira na to, ako ti nisi kadar sprovesti sve dogovoreno u djelo onda sve pada u vodu. One su većinu toga što smo se dogovorili sprovele u djelo i bila je sjajna obrana. Bile su vratarke, pogotovo Lucija u prvom poluvremenu u dobrom izdanju. Napravili smo u jednoj važnoj utakmici sve preduvjete da pobijedimo, a jedna tako važna utakmica nosi i greške kakvih je bilo i danas što je očekivano – rekao je trener Ivica Obrvan.

O putu o Dansku i želji za novim bodovima uopće nema rasprave i trener je siguran da će i ovu narednu utakmicu dobro pripremiti.

Kakav bi ja bio trener kada bi rekao da idemo tamo na izlet. U srijedu imamo utakmicu u Sesvetama i vraćamo se u Koprivnicu pa u petak ponovno putujemo. Utakmica osim prestiža ne donosi ništa, ali cure moraju shvatiti da je moraju odigrati za sebe i za prezentaciju igre, a ne da shvatimo sad je gotovo pa što bude. Nastojat ćemo odigrati maksimalno fokusirano da budemo zadovoljni nakon te utakmice – rekao je trener Ivica Obrvan.

PODRAVKA VEGETA 27(13)

VAC 24(9)

KOPRIVNICA: ŠSD Josip Samaržija-Bepo Gledatelja 1.500. Suci: Aleksandrs Radčenko i Ralfs Persis (Latvija). Delegat EHF-a: Boris Vukašinović (Srbija).
PODRAVKA VEGETA: Bešen (7), Tucaković(1gol), Galinec,; Zadravec 1, Vuković, K. Pandža 7, Popović, Franušić 2, Đelekovčan, L. Kalaus 3, D. Kalaus Žulj 1, Šenvald 4, Vuljak, Šimara 3, A. Pandža 1, Mamić 4(1).Trener: Ivica Obrvan.
VAC: Csizmadia (4), Bukovszky (1), Gyori (4); A. Ballai, Csikos 2, Ferenczy, B. Ballai 2, Kovacs 1, Such 2, Marincsak 1, Kurucz 1, Banfai, Csire 3, Bordas 2, Kuczora 10(4), Kovalcsik. Trener: Gabor Herbert.
Sedmerci: Podravka Vegeta 1(1), Vac 4(4).
Isključenja: Podravka Vegeta 8 min. (K. Pandža, L. Kalaus, Šenvald 2+2), Vac 8 min. (Csikos, Ferenczy,Bordas 2+2)