Rukometašice Podravke Vegete su odigrale prvu utakmicu trećeg pretkola kvalifikacija za Europsku ligu i upisale uvjerljivu pobjedu u utakmici u kojoj su najprije bile gošće, slavile su rezultatom 17:26, poluvrijeme je bilo 9:13.

Odlična utakmica s puno napetosti već u prvim minutama, ali borba je bila ravnopravna, uz veliki angažman obje ekipe u obrani i u startu jako dobro raspoloženu Bešen na vratima. Igralo se u prvih deset minuta gol za gol. U desetoj minuti zabija Zadravec za prvih +2 za podravkašice u današnjem susretu, rezultat je bio 5:7. Otvorilo se malo u napadu pa su tu prednost podravkašice vrlo brzo poduplale. Trener Švicarki je pozvao minutu odmora. Nakon toga dva puta su podravkašice došle u šansu da se za +5, ali blokada na jednoj i drugoj strani i gotovo osam minuta nema pogodaka. Svoj deseti podravkašice su ipak postigle i nekako zapečatile taj +5. Trgnula se švicarska ekipa, krenu no opet je tu Bešen koja brani sedmerac i vratile su prednost podravkašice ponovno do +5, 7:12, virtuozno je to s vanjske pozicije zabila Katarina Pandža. Na kraju prvog dijela s obzirom na sve viđeno podravkašice su ipak s lijepom prednošću od 9:13 otišle na odmor.

U drugom poluvremenu nisu odmah na startu eksplodirale naše igračice, ali su smanjenje zaostatka švicarske ekipe na samo dva pogotka shvatile ozbiljno i nastavile borbu. Trener Ivica Obrvan ponovno je reagirao, a zacrtani plan nije se odmah ostvario pa su se Švicarke priključile na pogodak zaostatka. S dva vezana pogotka vraćaju podravkašice ponovno prednost do +3 i u 38. minuti. Šimara ponovno vraća rezultat u sigurniju zonu i plus s poluvremena, a trener Švicarki zove minutu odmora. U nastavku podravkašice kontroliraju rezultat uz kontinuiranu prednost od 3-4 pogotka. Deset minuta prije kraja iz prilično komotne prednosti, krivom zamjenom na već postojeće isključenje dobili smo još jedno i ostale su samo četiri igračice na terenu. Nisu to najbolje iskoristile Švicarke i osam minuta prije kraja podravkašice i dalje imaju sigurnu prednost te je uslijedio i posljednji time out naše ekipe. Pet minuta prije kraja ponovno su se raspucale naše igračice imale velikih +6, bilo je 16:22. Padala je snaga u protivničkim redovima i mogli smo samo uživati u spektakularnom završetku koji je podravkašicama osigurao mirnu noć i prednost od 9 pogodaka uoči sutrašnje utakmice koja bi ekipu mogla odvesti u grupnu fazu EHF Lige. Krajnji rezultat bio je 16:25 čime je ekipa pokazala da je danas odigrala jednu odličnu, borbenu utakmicu uz jaku obranu i da ima svo pravo reći da su na korak bliže ostvarenju cilja. U našim je redovima najviše pogodaka postigla Barišić, ukupno 7, a po pet su zabile Katarina Pandža i Nikolina Zadravec. Lucija Bešen imala je 16 obrana, gotovo 52 posto. 

Moramo se zahvaliti i Selectu čije lopte smo danas podijelili našim malim navijačicama i navijačima te Šport Dolencu jer smo publiku razveselili i majicama s našim obilježjima. Sjajnu atmosferu predvodile su naše djevojčice iz Škole rukometa koje su cijelu utakmicu navijale i bile podrška našoj ekipi.

Trener Ivica Obrvan bio je zadovoljan utakmicom i pobjedom.

Trener Ivica Obrvan sa svojim stručnim stožerom//foto: Ivan Brkić

Zadovoljan sam visokom pobjedom, a ono čime sam posebno zadovoljan s borbenošću cura koja je bila na visokoj razini kroz cijelu utakmicu. Kada se protivnik osjeti, uživo, vidimo da te cure imaju i visinu i mišiće, ali i da igraju jedan organiziran i dobar rukomet. Bilo ih je 12, ali sve ključne igračice su bile ovdje. Poznalo se da je europska utakmica i nedostajalo je kisika u nekim trenucima što i ne čudi jer nam nedostaju prave utakmica, kontinuirano preko tjedna. Imali smo i dosta trenutaka u kojima smo promašili neke bitne zicere i radili tehničke greške no na kraju smo to kompenzirali jako jako dobrom obranom, posebno, zadnjih 15 minuta kada smo bili gusti, kada nismo izlazili van devet metara i anulirali smo sve te situacije koje su nam pravile probleme. Raspoložena je bila i Lucija Bešen, cijelu utakmicu s puno obrana i na kraju smo utakmicu s 4-5 razlike u posljednjih 10 minuta prelomili na 9 tako da sam s te strane zadovoljan i volio bih da sutra nema druge utakmice jer je teško dva dana igrati s istim protivnikom, ali kako je nama tako je i njima. Kao trener ne mogu reći da je Europa tu, ali mislim da smo blizu i dovoljno pametni da sutra ne dopustimo senzaciju. Dogovorili smo se da sutra idemo na pobjedu, ne zanima nas razlika i nastavljamo s našim planom rada – rekao je trener Ivica Obrvan. 

Podravkašice na zagrijavanju//foto: Ivan Brkić

Čestitam curama na prvoj utakmici pobjedi. Na početku utakmice smo imale malu tremu i nervozu no pokazale smo da možemo igrati s njima. Kad smo preuzeli vodstvo održavali smo to u nastavku i ja još jednom čestitam curama, a mi se sada okrećemo sutrašnjem danu i novoj utakmici u kojoj moramo biti na visini zadatka i ponoviti našu današnju izvedbu ako ne i bolju. Moram pohvaliti našu obranu danas, od prve do zadnje minute i vjerujem da ćemo i sutra biti na toj razini – rekla je Lucija Bešen nakon utakmice. 

 

SPONO EAGLES – PODRAVKA VEGETA 17:26 (9:13)
KOPRIVNICA – ŠSD ‘Josip Samaržija – Bepo’. Gledatelja 800. Sutkinje: Barbora Bocakova i Lucia Janosikova. Delegatkinja EHF-a: Branka Marić (Srbija).
SPONO EAGLES: Schaller (9), Zürcher; A. Emmenegger 4, M. Emmenegger 1, Stuttfeld 1, Zumstein, Hodel 4, Amrein, Boesen, Snedkerud 2, Bucher 5(4), Cilurzo.
TRENER: Marco von Ow.
PODRAVKA VEGETA: Tucaković, Bešen (14); Zadravec 5, Vuković, K. Pandža 5, Popović, Franušić 3, Đelekovčan, L. Kalaus, D. Kalaus Žulj 1, Šenvald, Vuljak, Barišić 7(1), Šimara 2(1), A. Pandža 3, Mamić.
TRENER: Ivica Obrvan.
SEDMERCI: Spono Eagles 5(4), Podravka Vegeta 3(2).
ISKLJUČENJA: Spono Eagles 8 min. (Hodel 2+2, A. Emmenegger, Zumstein), Podravka Vegeta 12 min. (Barišić 2+2, K. Pandža, L. Kalaus, Šenvald, Šimara).

Foto: Ivan Brkić Po