Jorn Pedersen govori na otvorenju // Foto Robert ŠoštarićU prvoj utakmici 7. memorijalnog turnira Josip Samaržija Bepo: Hypo Nö – Krim Mercator 30:31 (18:15), pobjeda Krima. U drugoj: Podravka Vegeta – Budućnost 23:26 (11:17), pobjeda Budućnosti. Na tablici vodi Budućnost s 2 boda, 2. Krim Mercator 2, 3. Hypo 0, 4. Podravka Vegeta 0. Drugo kolo igra se u subotu prije podne: u 9,30 sati Podravka Vegeta – Krim Mercator, u 11 sati Budućnost – Hypo. Poslije podne u 17 sati Krim Mercator – Budućnost i u 19 sati Podravka Vegeta – Hypo. U 14 sati prijateljsku utakmicu igraju Podravka Lino i Hypo Nö II. U prvoj utakmici u petak Lino je pobijedio 25:23 (14:11)

Cvijeće za olimpijke // Foto Robert Šoštarić

Prije druge današnje utakmice, Podravka Vegeta – Budućnost, svečano je otvoren turnir. Otvorio ga je s prigodnim govorom predsjednik UO RK Podravka Jorn Pedersen. On je svim olimpijkama (Tatari, Horvat, Milanović Litre, Gaće, Pušić-Koroljević, Jelčić) te onim koje su trenirale do zadnjeg dana, ali nisu putovale (Žderić, Ž. Čović)) te treneru na pripremama reprezentacije(Golub), predao cvijeće.

DA NE ZABORAVIMO:

JOSIP SAMARŽIJA BEPO, KRATKO SJEĆANJE

Josip Samaržija Bepo rođen je 15. veljače 1932. godine Hercegovcu nedaleko Bjelovara. Poslije Fakulteta za fizičku kulturu bio je profesor u Koprivnici. Od Vinka Zembera 1960. godine preuzeo je vođenje rukometašica. Od tada su dva puta bile u kvalifikacijama za 1. saveznu ligu, 1961. i 1962. godine. U prvoj prvoligaškoj sezoni 1964/65. osvojeno je peto mjesto, a onda u sezonama 1965/1966. i 1966/1967., Samaržija je s rukometašicama Podravke osvojio dva naslova prvaka Jugoslavije uzastopno. Kao savezni selektor i trener ženske reprezentacije bivše države, osvojio je brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu 1982. i zlatnu medalju na 23. olipijskim igrama u Los Angelesu 1984. S omladinskom ženskom reprezentacijom Jugoslavije bio je treći na Svjetskom prvenstvu 1979, drugi 1981. i peti 1983. Nakon odlaska iz Koprivnice 1971. godine vodio je mušku švedsku ekipu Lund i somborski ženski klub Vesna, odnosno Bane Sekulić.
Povratkom u RK Podravku i Koprivnicu 1989. godine, za godinu dana uveo je Podravku iz Druge u 1. ligu. Počela se stvarati velika Podravka. Ona je, zahvaljujući njemu, dakako i drugima iza njega, to i danas. Podravku je vodio do 1994. godine, potom je nastavio kao savjetnik i sportski direktor. Završio je rad na knjizi o 50 godina stručnog rada u svjetskom rukometu. Odgojio je niz rukometašica, a uz njega su učili i treneri. Danas igrom i veseljem na parketu na turnirim u njegov spomen, djevojke iz prve europske lige održavaju uspomenu na Profesora. Sudionike njegova doba i njegove nekadašnje suradnike svaki turnir ispunjava ponosom. Rukometno smo i ljudski bogatiji što smo ga zajedno s mnogima od vas poznavali i voljeli, jednako kao što volimo i sport kojim je proslavio naš mali grad.

Podravka Vegeta - Budućnost // Foto Robert ŠoštarićDRUGA UTAKMICA 1. KOLA, PODRAVKA VEGETA – BUDUĆNOST 23:26

Budućnost se vrlo brzo odlijepila na veliku razliku, koja je na poluvremenu bila skoro pa podnošljivih šest golova. Naime, Budućnost je puno spremnija, bez obzira što večeras nije igrala ozlijeđena Suzana Lazović i što se u 4. minuti ozlijedila Katarina Ježić. Podravka Vegeta nije uigrana, olimpijke treniraju tek nepuni tjedan. No, na kraju teret su ipak morale iznijeti sve tzv. starije, ali opet s različitom razinom spremnosti.

Ništa čudno za ovo radzbolje. Na kraju su rezultat 23:26 i pobjeda Budućnosti sasvim prihvatljivi, jer igralo se kontra europskih prvakinja. Uz to, na vratima Budućnosti i ove je sezone čudesna Clara Woltering, koja se držala svog prosjeka i obranila 18 lopti. U 2. poluvremenu na vratima Podravke Vegete bila je Ivana Jelčić i imala je nekoliko vrhunskih obrana. Jedan dobar dio igre bio je po receptu: Woltering brani, a Mehmedović iz kontre zabija. Ili neka druga. Istaknula se, osobito pred kraj, i Milena Knežević. Damnjanović kod Podravke Vegete s najvećim učinkom, Tatari, možda i najbolja u ekipi, iza nje, a Gaće je zabila tri majstorska gola. 

Ovom utakmicom počelo je pravo uigravanje, u subotu se očekuju zanimljive borbe, a ”igru skrivača” igrat će već u 9,30 Podravka Vegeta i Krim, suparnici u grupi Lige prvakinja. Krim ima 4-5 igračica koje nisu doputovale zbog ozljeda, pa to neće biti prava slika, ali će biti dobar trening za međusobno upoznavanje.

7. MEMORIJALNI TURNIR JOSIP SAMARŽIJA BEPO, 1. KOLO 2. UTAKMICA

PODRAVKA VEGETA – BUDUĆNOST 23:26 (11:17)

KOPRIVNICA – Gimnazijska sportska dvorana. Gledatelja: 500. Suci Saša Pandžić i Boris Šatordžija (oba BiH).

PODRAVKA VEGETA: Žderić (2+1), Jelčić (8+-), Kapitanović; Ž. Čović, Pongrac, S. Šenvald, Božić, D. Kalaus, Gaće 3, Damnjanović 8(5), Milanović Litre 4, Vidak, Tatari 5, Horvat, Pušić-Koroljević 2, Bulath 1. TRENER: Neven Hrupec.

BUDUĆNOST: Woltering (18+1), Vukčević (-); Miljanić 1, Trifunović, Mendy 4, Živković 2, Bulatović, Nikolić, Gjorgijevska 1, Ježić 1, Mehmedović 6, Pavičević 2, Knežević 7(1) , Lazović. TRENER: Dragan Adžić.

SEDMERCI: Podravka Vegeta 6(5), Budućnost 2(1)..

ISKLJUČENJA: Podravka Vegeta 4 minute (Milanović Litre, Tatari), Budućnost 16 minuta (Bulatović 2+2+2, diskv. u 60. minuti, Mendy 2+2, Trifunović, Gjrogijevska, Pavičević po 2).

IGRAČICA UTAKMICE: Clara Woltering (Budućnost).

Utakmica Hypo Nö - Krim Mercator // Foto Ivo Čičin-Mašansker

U PRVOJ UTAKMICI POBJEDA KRIM MERCATORA

U prvoj utakmici Hypo je dugo vodio, ali je Krim Mercator na kraju pobijedio s jednim golom razlike. Velike zasluge ima najbolja igračica utakmice Sussan Müller, koja je u Krim došla iz HC Leipziga. Sjajna vanjska pucačica – 10 golova. Kod Hypa je pucački raspoložena bila Gorica Aćimović – 7 golova. Zapaženo je branila Barbara Arenhartn 11 obrana, od toga 3 sedmerca. Na golu Krima hrvatska reprezentativka Jelena Grubišić istaknula se pod kraj susreta s tri uzastopna obranjena ”zicera”, pa je skupila ukupno 8 obrana.

7. MEMORIJANI TURNIR JOSIPA SAMARŽIJA BEPO, 1. KOLO 1. UTAKMICA

HYPO NÖ – KRIM MERCATOR 30:31 (18:15)

KOPRIVNICA – Sportska dvorana gimnazije Frana Galovića. Gledatelja: 150. Suci: Igor Barle i Saša Vučić (oba Zagreb).

HYPO NÖ: Arenhart (8+3), Blažek (1+-); De Moura 2, Do Nascimento 5, Aćimović 7, De Souza 1, Kaiser, Mauler, Temes 4(3), Da Silva 2, Wess, Diniz 1, Rodriges 4, Cavaleiro 4. TRENER: Andras Nemeth.

KRIM MERCATOR: Grubišić(8+0), Stefanišin (1+1), Kain (-); Piedade 5, Wörz 2, Mavsar 2(1), Bodnieva 2, Lazović 3, Zulić, Müller 10, Janković, Gregorc, Krpež 4, Vergeliuk 1, Zrnec 2, Polisek. TRENER: Tone Tiselj.

SEDMERCI: Hypo Nö 5(3), Krim Mercator 4(1).

ISKLJUČENJA: Hypo Nö 2 minute (Diniz), Krim Mercator 4 minute (Lazović, Krpež).

IGRAČICA UTAKMICE: Sussan Müller (Krim Mercator).

 

Podravka Lino - Hypo Nö // Foto Robert ŠoštarićDODATAK TURNIRU: PRIJATELJSKA UTAKMICA

PODRAVKA LINO NADJAČALA DRUGU EKIPU HYPA

Uz rukometno natjecanje na 7. memorijalu Josipa Samaržije Bepa, uvedena je lijepa praksa prezentacije i mladih snaga. Tako je u petak odigrana prijateljska utakmica Podravke Lina i Hypa Nö II. Pobijedio je Lino 25:23 (14:11).

Uzvrat se igra u subotu s početkom u 14 sati.

 

Završnicu prvog dana 7. memorijalnog turnira Josip Samaržija Bepo, obilježio je prijateljski ogled drugih ekipa Podravke  i Hypa. Ovo je bio prvi susret od dva, koji će se odigrati u programu turnira, a u današnjem susretu bolje su bile Linice. Odlično otvaranje i brzih + 7 bilo je dovoljno da osigura pobjedu domaćeg sastava. Istina bilo je oscilacija u igri Linica, posebno zbog čestih izmjena kako bi se svim igračicama dala određena minutaža, ali pobjeda nije bila upitna niti u jednom trenutku. Posebno raspoložena u sastavu gošći, bila je vratarka B. Topić, koja je svojim obranama držala rezultat i jedini je ”krivac” da je razlika na kraju od samo dva pogotka. (B. Krajačić)

PRIJATELJSKA MEĐUNARODNA RUKOMETNA UTAKMICA

PODRAVKA LINO – HYPO NÖ 25:23 (14:11)

KOPRIVNICA – Sportska dvorana gimnazije Frana Galovića. Gledatelja: 100. Suci: Dalibor Blesić i Marko Presek (Koprivnica).

PODRAVKA LINO: Krmpotić, Kapitanović; Slivar 4, Tvorić 2, Mikolčić 1, Pejak, Bogdanović, Božić 1, Polančec, Zagorščak 1, S. Šenvald, L. Kalaus 5, D. Kalaus 3, Dušak, M. Oremović, Maljak 2, A. Oremović 6, Široki. TRENER: Branko Krajačić.

HYPO NÖ II: Stani, B. Topić; Huber, Reinecker, M. Topić 4, Magloth, Kransiqi 4, Kovacs 9(2), Wustinger 1, Posch 3, Simaković, Knoppel, Wess 2, Krasić. TRENER: Ferenc Kovacs.

SEDMERCI: Podravka Lino 4(0), Hypo Nö 4(2).

ISKLJUČENJA: Podravka Lino 6 minuta (Zagorščak, L. Kalaus, Maljak), Hypo Nö 2 minute (M. Topić).

 

DOSADAŠNJI MEMORIJALNI TURNIRI JOSIP SAMARŽIJA BEPO 

Prvi memorijalni turnir 2006. godine 

Poredak: 1. Podravka Vegeta, 2. Krim Mercator, 3. DVSC Debrecen, 4. Györi Audi ETO, 5. Cornexi Alcoa, 6. TVIN Trgocentar 

Najbolja igračica Anita Görbicz (Györi Audi ETO), najbolja golmanica Barbara Stančin (Podravka Vegeta), najbolji strijelac Andrea Hrg (TVIN Trgocentar) 26 golova.

Drugi memorijalni turnir 2007. godine

Poredak: 1. Podravka Vegeta, 2. Hypo Nö, 3. Krim Mercator, 4, Budućnost

Najbolja igračica Svitlana Pasičnik (Podravka Vegeta), najbolja golmanica Ivana Jelčić (Podravka Vegeta), najbolji strijelac Tanja Oder (Krim Mercator) 22 gola.

Treći memorijalni turnir 2008. godine

Poredak: 1. Podravka Vegeta, 2. Budućnost, 3. Fehérép Alcoa, 4. Krim Mercator

Najbolja igračica Miranda Tatari (Podravka Vegeta), najbolja golmanica Paula Claudia Ungureanu (Podravka Vegeta), najbolji strijelac Kristina Franić (Podravka Vegeta) 25 golova.

Četvrti memorijalni turnir 2009. godine

Poredak: 1. Otlchim R. Vîlcea, 2. Podravka Vegeta, 3. Krim Mercator, 4. Györi Audi ETO

Najbolja igračica: Ionela Stanca (Oltchim), najbolja golmanica Paula Claudia Ungureanu (Oltchim), najbolji strijelac Andrea Penezić (Podravka Vegeta) 26 golova.

Peti memorijalni turnir 2010. godine

Poredak: 1. Budućnost, 2. Podravka Vegeta, 3. Krim Mercator, 4. Hypo Nö

Najbolja igračica Bojana Popović (Budućnost), najbolja golmanica Jelena Grubišić (Krim Mercator), najbolji strijelac Alexandra Do Nascimento (Hypo Nö) 30 golova.

Šesti memorijalni turnir 2011. godine

Poredak: 1. Podravka Vegeta, 2. Krim Mercator, 3. Hypo Nö, 4. Metalurg

Najbolja igračica Lidija Horvat (Podravka Vegeta), najbolja golmanica Jelena Grubišić (Krim Mercator) 57 obrana, najbolji strijelac Andrea Penezić (Krim Mercator)  22 gola.