Nakon tjedan dana treninga i dva susreta Croatia Cupa, završene su pripreme hrvatske ženske seniorske reprezentacije u Poreču. Danas ujutro su iz Zračne luke “Franjo Tuđman“, preko Frankfurta reprezentativke odletjele za Goteborg.

Izbornik Ivica Obrvan odlučio je u Švedsku voditi 20 igračica. Kako su u Poreču bile 22 rukometašice, jasno je da su dvije ostale bez mogućnosti nastupa na Svjetskom prvenstvu. Njegova odluka je da se u svoje klubove vrate Tena Japundža kao jedno od tri desna krila, te Tena Petika kao jedna od 11 vanjskih igračica. Tako u Švedsku putuju tri vratarke, četiri krila, tri kružne napadačice i 10 vanjskih igračica. U zapisnik svake utakmice može ući 16 pa će četiri uvijek biti na tribinama.

Inače, Hrvatska je na Croatia Cupu najprije pobijedila Kongo 33:23, a zatim i Crnu Goru 26:25. U svakoj od tih utakmica izbornik je koristio maksimalni broj igračica i svaka je dobila ponešto minuta. Osim pobjeda, ono što nas sve veseli je činjenica da su sve djevojke zdrave i spremne čekaju početak natjecanja.

Kao što je poznato, Hrvatska se nalazi u skupini A, zajedno sa Senegalom, Kinom i Švedskom. Tim redoslijedom će se i igrati. Prvi susret na rasporedu je 1. prosinca u 18:00 sati protiv Senegala. Dva dana kasnije našu reprezentaciju očekuje susret protiv Kine u 15:30 sati. Na kraju natjecanja po skupinama, čeka nas domaćin i jedan od favorita za zlato. Susret protiv Švedske igra se 5. prosinca u 20.30 sati. Tri najbolje reprezentacije iz svake skupine prolaze dalje. U drugom krugu, skupina A spaja se sa skupinom B u kojoj su Mađarska, Crna Gora, Kamerun i Paragvaj.

Nastup u Švedskoj bit će osmo svjetsko prvenstvo za hrvatsku žensku reprezentacija. Do sada je najbolji rezultat 6. mjesto osvojeno 1997. godine.

Evo popisa igračica za SP 2023. u Danskoj, Norveškoj i Švedskoj:

 1. TEA PIJEVIĆ – SCM GLORIA BUZAU
 2. IVANA KAPITANOVIĆ – CS RAPID BUCURESTI
 3. LUCIJA BEŠEN – RK PODRAVKA VEGETA
 4. PAULA POSAVEC – CS GLORIA 2018 BISTRITA
 5. ANDREA ŠIMARA – RK PODRAVKA VEGETA
 6. NIKOLINA ZADRAVEC – RK PODRAVKA VEGETA
 7. KATARINA JEŽIĆ – HC DUNĂREA BRĂILA
 8. SARA ŠENVALD – RK PODRAVKA VEGETA
 9. MIA BRKIĆ – METZ HANDBALL
 10. ĆAMILA MIČIJEVIĆ – PARIS 92
 11. DEJANA MILOSAVLJEVIĆ – SCM CRAIOVA
 12. KRISTINA PRKAČIN – RK LOKOMOTIVA ZAGREB
 13. TINA BARIŠIĆ – RK PODRAVKA VEGETA
 14. VALENTINA BLAŽEVIĆ – SCM GLORIA BUZAU
 15. STELA POSAVEC – MKS FUNFLOOR LUBLIN
 16. LARISSA KALAUS – RK PODRAVKA VEGETA
 17. KATARINA PAVLOVIĆ – CS MINAUR BAIA MARE
 18. KLARA BIRTIĆ – SG BBM BIETIGHEIM
 19. DORA KALAUS ŽULJ – RK PODRAVKA VEGETA
 20. LARA BURIĆ – RK LOKOMOTIVA ZAGREB

STRUČNO VODSTVO:

 1. IVICA OBRVAN, Izbornik
 2. ANTONIO PRANJIĆ, Trener
 3. MATIJA BILUŠIĆ, Trener vratarki
 4. PERO KUTEROVAC, Kondicijski trener
 5. VESNA HODIĆ, Fizioterapeut
 6. ANDREJ MATEJČIĆ, Fizioterapeut
 7. JOŠKO BILANDŽIĆ, Liječnik
 8. LJERKA VRESK, Tehnički menadžer
 9. IVICA MARAŠ, PR
 10. IVICA UDOVIČIĆ, Direktor nacionalnih selekcija

Foto: Mandatory Credit © Uros Hocevar / kolektiff