Prva utakmica ženskog rukometa u Koprivnici odigrana je na današnji datum 1955. godine. Pod vodstvom nastavnika Vinka Zembera koprivničke gimnazijalke osnovale su Klub. Prvu utakmicu Ekipa, tada imena Ivo Marinković, odigrala je utakmicu protiv Grafičara iz Bjelovara, a rezultat je bio 7:4.

Igrale su: Barica Tkalčić, Ana Čižmešija 2, Ljiljana Mišić 3, Anka Kotarac, Anđelka Belec 2, Barica Erdec, Radmila Marković, Višnja Tot, Ruža Lukša, Dušanka Radmilović, Višnja Špoljar.
Trener: Vinko Zember.

Prva fotografija koprivničkih rukometašica snimljena 1955. godine

 

 

Svoju prvu službenu utakmicu Klub odigrava u Koprivnici 1. travnja 1956. godine.

Ivo Marinković (Koprivnica) – Slavija (Čakovec) 2:3

Sastav: Radmila Marković, Barica Erdec, Ana Čižmešija, Kosa Karanović, Barica Tkalčić, Anđelka Belec, Marija Čorak, Ljiljana Mišić 2, Anka Kotarac, Marija Kučić, Biserka Glazer.
Trener: Vinko Zember.

 

Zapisnik s prve službene utakmice

 

Ime “RK Podravka” klub dobiva 1964. godine. Podravka postaje glavni sponzor, a nakon toga počinje napredak i ubrzo dolazi do prvih uspjeha. Klub se iste te godine plasirao u Prvu saveznu rukometnu ligu, a za njega su nastupale:  Višnja Andrejak, Jasna Barčanec, Anđelka Belec, Zrinka Biondić, Ivanka Čupović, Biserka Dasović, Ana Kraševac, Zlatica Lorber, Mira Lukša, Jelica Mužinić, Ružica Pobi, Ana Samaržija, Biserka Šestak, Zvonka Šestak, Slobodanka Škundrić, Ana Šprem, Biserka Tomašek, Jasna Vrhoci, Marija Zahar. Trener je bio profesor Josip Samaržija.

Prvu sezonu Podravka završava na petom mjestu no već sljedeće godine postaju prvakinje. Sezonu nakon toga Podravka brani naslov, a zanimljivo je da niti jedna od 11 ekipa Prve lige nije uspjela uzeti bod u Koprivnici. Koprivnica postaje grad “juhe i rukometa”.

RK Podravka je u svojih 64 godine postojanja obilježila sportsku povijest Hrvatske.

Nakon osamostaljenja Podravka 1992/93. postaje prvi puta prvakom Hrvatske i osvajač Hrvatskog kupa. Od 1992/93. uključujući sezonu 2018/19. Podravka je osvojila 25 naslova prvaka države i 23 Kupa Hrvatske. Konstantno je i sudjelovanje u međunarodnim natjecanjima, a vodeći smo i po broju nastupa u europskim natjecanjima. Najznačajniji uspjeh osvajanje je naslova prvaka Europe 1995/96. i iste godine EHF Trofej Superkupa. U finalu Lige prvakinja igrala je 1994/95, u EHF kupu 2000/01. i 2005/06. te u Kupu pobjednika kupova 2004/05.

 

Slika nakon osvajanja naslova prvaka Europe

 

RK Podravka trenutno ima šest ekipa. Podravka Vegeta natječe se u EHF kupu, Regionalnoj ligi i domaćim natjecanjima dok pet ekipa iz omladinskog pogona nastupa u svojim domaćim ligama. Naše igračice redovito dobivaju pozive za reprezentacije, kako seniorsku pa tako i ostale dobne kategorije.

Naravno uspjesi kluba važni su jer ih dijelimo s najboljom rukometnom publikom. Pune tribine prate naše cure na svakoj domaćoj utakmici, a nije bilo dijela Europe gdje naši navijači nisu davali podršku curama.

Sretan nam svima 64. rođendan….