Dan nakon uvjerljive pobjede protiv Konga 33:23, hrvatska ženska seniorska reprezentacija imala je slobodno prije podne. Navečer je pak, odradila uobičajeni dvosatni trening, ali i video analizu prvog susreta na Croatia Cupu. U ponedjeljak, 27. studenog u 18.00 sati u Novigradu – Cittanovi, čeka je nova provjera. S druge strane stajat će Crna Gora, jedna jako ozbiljna i izuzetno kvalitetna ekipa.

Riječ je o reprezentaciji koja je prije manje od godinu dana bila brončana na Europskom prvenstvu u Sloveniji. U Hrvatsku, ali i na Svjetsko prvenstvo putuje doduše, u dosta izmijenjenom sastavu, ali puna sjajnih mladih rukometašica željnih dokazivanja. U odnosu na europsku smotru 2022. godine, u ekipi više nema Jovanke Radičević koja se oprostila od reprezentacije. Nacionalnom dresu, ali i karijeri zbogom je rekla Ema Alivodić, ozlijeđena je Đurđina Jauković, a zbog sukoba s klubom, izbornica Bojana Popović nije pozvala super iskusnu Milenu Raičević. No, tu je još uvijek 12 igračica koje su lani osvojile broncu u Sloveniji.

Na vratarskim pozicijama nalaze se Marina Rajčić, naša Marta Batinović (nekada Žderić). Igru crnogorske reprezentacije vodit će naša Sinjanka Matea Pletikosić koja kao i Marta Batinović, ima crnogorsko državljanstvo i sjajno ove sezone igra u rumunjskom CSM Corona Brašovu. Tu je i iskusna Itana Grbić koja je članica Krim Mercatora.

Crna Gora je iznimno jaka na poziciji kružne napadačice. Uz Ivanu Godeč (Budućnost Bemax), tu su još Bobana Klikovac (SCM Ramnicu Valčea) koja se u nacionalnu ekipu vratila nakon tri godine i Tatjana Brnović (Krim Mercator). Nema sumnje da bi ih svaka ekipa rado vidjela u svojim redovima. Na krilima su nama dobro poznata Dijana Mugoša (bivša članica Podravka Vegete, danas je u SCM Craiovi s našom Dejanom Milosavljević). Do nje na toj strani su još  Ivona Pavičević (Budućnost) i Nađa Kadović (Budućnost) Na desnoj strani su Nina Bulatović (CS Gloria 2018 Bistrita Nasud), mlada Anastazija Marsenić (20. god., Budućnost), itd,itd…

Ukupno sedam igračica na vanjskim pozicijama ima crnogorska izbornica. Dio ih je jako iskusan, Jelena Despotović (FTC Kezilabdasport), Đurđina Malović (SCM Craiova), a dio sasvim mlad poput Jelene Vukčević (18. god, Budućnost), Andrijana Popović (21. god., Budućnost), Nada Ćorović (23. god ES Besancon Feminin) koja je debitantica.

Crnu Goru vodi jedna od najboljih rukometašica svijeta svih vremena. Čak šest puta okitila se Bojana Popović naslovom europskog klupskog prvaka. Ima olimpijsko srebro, svjetsku broncu kao igračica. Kao trener pak, europsku broncu iz Slovenije prošle godine.

Nastup na Svjetskom prvenstvu u Danskoj, Norveškoj i Švedskoj bt iće Crnoj Gori sedmi. Najbolji rezultat do sad im je 5. mjesto iz Japana 2019. godine. Inače, na ovogodišnjoj smotri su u prvoj fazi natjecanja u skupini zajedno s Kamerunom protiv kojega otvaraju prvenstvo, Paragvajem i Mađarskom. Već i ptice na grani znaju da će ako prođu, u što nitko ne sumnja, baš kao i u Hrvatska, igrati s nama u drugom krugu.

Zbog toga, mnogima nije drago da se sada igra međusobna utakmica. Hrvatska je puno puta do sada igrala protiv Crne Gore. Pobjeđivala je, ali i gubila. Nadamo se nastavku  uspješnog niza u ponedjeljak, ali i da će izbornik mudro ponešto sakriti i sačuvati za puno važniji okršaj koji nas vjerujemo, čeka u drugom krugu SP-a u Goteborgu.

Ivica Obrvan, izbornik hrvatske ženske seniorske reprezentacije:
„Igramo protiv sjajne ekipe. Možda nije najsretniji izbor jer ćemo se vjerojatno sresti u drugom krugu SP-a, ali to je dogovoreno davno prije ždrijeba. Ponovno ćemo dati priliku maksimalnom broju igračica i rotirati ih tijekom susreta. Bilo bi lijepo pobijediti i još malo podići samo ouzdanje. Vjerujem da slično razmišljaju i naše suparnice. Mi se odlično poznajemo i tu tajni nema, da bi sada netko nešto skrivao. Najvažnije je da dobro odigramo, i da se nitko ne ozlijedi.„

CROATIA CUP: 3. KOLO
27. 11. 2023.
18.00     HRVATSKA – CRNA GORA (SPTV)

Izvor: HRS