Hrvatska ženska seniorska rukometna reprezentacija poražena je od Rumunjske 26:24 u 3. kolu Skupine 1, kvalifikacija za EHF EURO 2024. godine. Rezultat je aktivan i ostavlja nadu uoči uzvratnog susreta u nedjelju u Koprivnici, ali Hrvatska može i mora puno bolje igrati nego u Bistriti.

Vrlo slabo ušle su naše rukometašice u susret s Rumunjskom. Za manje od četiri minute domaće su povele 3:0. Hrvatska je prvi pogodak postigla tek nakon 4. minute i 20 sekundi igre. Kod rezultata 3:2 trebali smo čak četiri napada za izjednačenje, a pri tome je Tea Pijević “skinula“ prvi sedmerac Rumunjkama. U 11. minuti naše su ipak, stigle do prvog izjednačenja (3:3).

Nakon toga, imali smo još dva izjednačenja i opet potonuli u minus, a Rumunjska se nudila. Griješila je koliko i Hrvatska, ali realizacija našeg napada bila je vrlo slaba. Malo po malo razbranile su Dacianu Hosu koja je nakon 30. minuta imala osam obrana. Kada svemu tome dodamo da nam je desetak minuta izvan terena zbog razbijene arkade bila Kristina Prkačin koja je jedina mogla s vanjskih pozicija pogoditi, onda je jasno zašto smo bili zabrinuti nakon što je Rumunjska otišla na plus tri (9:6 pa 12:9). Ipak, Prkačin se vratila u posljednje dvije minute i s dva pogotka za redom dovela nas na minus jedan. Na žalost, zadnji napad domaćina od 30-tak sekundi nismo uspjeli obraniti, primile su naše rukometašice pogodak u posljednjoj sekundi te na predah otišle s dva pogotka zaostatka (13:11). Imali smo dvoznamenkasti broj tehničkih pogrešaka i izgubljenih lopti te 52 posto realizacije.

Nažalost, ni ulazak u drugi dio nije bio dobar. Rumunjska je u deset minuta nastavka napravila niz od 6:3, pobjegla nam na pet razlike (19:14) i otvorila mogućnost mirne igre, s dugačkim napadima i strpljivim čekanjem pogreške u našoj obrani. Na svu sreću izbornik je u tim trenucima na teren poslao Klaru Birtić koja je sjajno namjestila svoju ljevicu i bila realno naša jedina prijetnja s vanjskih pozicija. Povremeno bi joj se priključila Dejana Milosavljević, ili s krila Paula Posavec. Njih su tri zabile naših posljednjih 10 pogodaka.

Imala je Hrvatska priliku da prođe i bolje od minus dva koliko je bilo na kraju, jer je u zadnjoj četvrtini veliki doprinos svojim obranama dala i Ivana Kapitanović (šest). Nažalost, nije iskoristila sve slabosti domaćeg sastava. Šest minuta prije kraja došle su naše rukometašice na minus jedan (24:23). Zatim su propustile napad za izjednačenje i Rumunjska je to kaznila. Zabila je dva pogotka za redom te otišla na 26:23. Minutu i pol prije kraja dobili smo igračicu više, zabili jedan pogodak, došli na 26:24, i uz sve to još imali zadnji napad za dolazak na minus jedan. No, zicer s krila Nikoline Zadravec je “skinula“ rumunjska vratarka i ostavila nas na 26:24. Daciana Hosu skupila je 12 obrana. Još dvije je dodala Tomina Bianca Curment. Prvi strijelac Rumunjske bila je kružna napadačica Lorena Gabriela Ostase s devet pogodaka iz devet pokušaja. Kod nas šest obrana Ivane Kapitanović, tri Tee Pijević. Po pet pogodaka dale su Kristina Prkačin Klara Birtić, po četiri Dejana Milosavljević i Paula Posavec.

Ipak, uz sve slabosti, rezultat uoči uzvrata u Koprivnici je aktivan i duboko smo uvjereni da naše rukometašice to mogu nadoknaditi i na kraju osvojiti 1. mjesto u skupini.

Ivica Obrvan, izbornik hrvatske ženske seniorske reprezentacije:
“Odigrale smo prvu utakmicu protiv jake Rumunjske koja ima određene promjene u svom sastavu, ali sve su to odlične igračice, u odličnoj atmosferi pune dvorane, svega s jednim treningom nakon putovanja od 12 sati. Imamo otvoren rezultat koji nam nudi da s dobrim izdanjem u Koprivnici ostvarimo ne samo plasman na Europsko prvenstvo koji po meni nije upitan, već i prvo mjesto u skupini. Vjerujem da kroz treninge koje ćemo imati na raspolaganju do kraja tjedna možemo podići nivo naše igre na više i zabilježiti pozitivan rezultat. Čestitam djevojkama na požrtvovnosti, na borbi do zadnje sekunde, pogotovo u kriznim trenucima kada su se Rumunjke odvojile na +5. Ništa strašno se nije dogodilo s ovim porazom, on je snošljiv i vjerujem da imamo jako dobru šansu na našem terenu u nedjelju u Koprivnici da nadoknadimo -2.“

KVALIFIKACIJE ZA EHF EURO 2024: SKUPINA 1, 3. KOLO
RUMUNJSKA – HRVATSKA 26:24