Ivona Mrđen na utakmici s Brazilom // Foto IHFNaše kadetkinje nisu uspjele proći četvrtzavršnicu Svjetskog prvenstva u Slovačkoj. U poluzavršnicu se plasirala Danska koja je uvjerljivo i zasluženo svladala naše izabranice s 20:30 (10:14). U utakmicama za plasman od 5. do 8. mjesta su Mađarska, Francuska, Hrvatska i Švedska, a u polufinalu Norveška, Rusija, Danska i Koreja.

Rezultati četvrtzavršnice

Mađarska – Norveška 27:28 (16:18)

Francuska – Rusija 19:24 (8:18)

Hrvatska – Danska 20:30 (10:14)

Švedska – Koreja 21:25 (12:12)

Danska je u 5. minuti vodila s 0:4, a nakon 3:4 u 8. minuti Dankinje su povećavale i održavale vodstvo do visokih sedam razlike (7:14) u 23. minuti. Tada je stiglo poznato hrvatsko dostizanje rezultata. Danska od 23. do 35. minute nije postigla ni gol, a Hrvatska je napravila veliku seriju od 5-0 i u 34. minuti bilo je samo gol razlike za Dankinja, 13:14. Poluvirijeme je inače završilo njihovim vodstvom 10:14.

To su bili trenuci nade, ali u 1. poluvremenu se gubilo lopte zbog vlastitih grešaka, a darovane lopte Dankinje su spretno i brzo trpale u gol iz kontri i polukontri. U 2. poluvremenu obrana je bolje funkcionirala, a istaknula se i Bešen s nekoliko dobrih obrana. Međutim, nakon 14:15 u 36. minuti Hrvatska je polako tonula, a Danska povećavala vodstvo: na svakih danskih 3, 4 ili 5 golova Hrvatska je dala jedan, pa na kraju 10 razlike, 20:30, niti ne čudi.

– Ponovno je problem bio otvaranje utakmice. Ušli smo bojažljivo, nije se igralo kako smo se dogovorili i u napadu je igrala samo Pletikosić. Nekako smo uspjeli stići do tih deset pogodaka na poluvremenu. Nakon ozljede Pletikosić koja nas je držala u igri, ozlijedila se i Papac, a to su praktički dvije igračice iz prve postave. Obje su upitne za daljnje natjecanje. Za nas je to bio veliki udarac, jer nemamo toliku širinu klupe. Uspjeli smo u drugom dijelu nekako posložiti i učvrstiti obranu, proigrala je Kalčić, ali kada igraju samo pojedinci to nije dovoljno za nešto više. Sada nas čeka Mađarska u razigravanju. S njima smo igrali pripremne utakmice i dobro ih poznajemo. I one su iscrpljene, ali mi ćemo dati sve od sebe da nešto pokušamo i da se dignemo nakon ovog poraza – rekao je izbornik Ivan Jerković.

Preostaju još dvije utakmice u borbi za 5. do 8. mjesto. Svaka pobjeda bit će veliki uspjeh. Prvi protivnik u razigravanju bit će Mađarska, a utakmica je na rasporedu u subotu, 30. srpnja, u 12,30 sati. Pobjeda donosi utakmicu za 5/6. mjesto, poraz za 7/8. mjesto

UTAKMICA 1/4 ZAVRŠNICE SP JUNIORKI U SLOVAČKOJ

HRVATSKA – DANSKA 20:30 (10:14)

BRATISLAVA – Ondrej Nepela Arena. Gledatelja: 220. Sutkinje: Viktoria Alpaidze i Tataiana Berezekina (obje Rusija).

HRVATSKA: Bešen (9+1/32), Ečimović (1+0/9), Šafar (-); Japundža 6(5), Karlovčan 2, Franušić, Mikolić 1, Pletikosić 3, Kalčić 6, Mrđen 1, Papac, Jurlin, Dobrić, Horvat, Pavlović, Mrazović 1. IZBORNIK: Ivan Jerković.

DANSKA: Soerensen (6+0/15), Milling (8+0/19); Bendtsen, Joergensen 5, Hansen 1, Hagesoe 2, Nielsen 3, Thomsen 1, Olsen 4, Svarre 3, Friis 6(1), Dahl 4, Lundgreen, Stougaard, Jensen 1(1). IZBORNIK: Heine Mogensen Eriksen.

SEDMERCI: Hrvatska 5(5), Danska 2(4).

ISKLJUČENJA: Hrvatska 10 minuta (Mrazović 2+2, Mikolić, Papac, Jurlin), Danska 2 minute (Svarre).