Podravka Vegeta, skupna slika iz Györa // Foto Ivo Čičin-MašanskerTrener Podravke Vegete Neven Hrupec sigurno neće spavati mirno od noći s petka na subotu. Nije mala stvar igrati u najjačoj europskoj ligi. Nije mala stvar i što Koprivnica i Podravka imaju svoju ekipu u vrhunskom natjecanju. Rukomet diljem Europe puni dvorane. Na utakmici Györ – Podravka Vegeta dvorana će biti tako krcata da će ”ponestati kisika”. Na takvim se utakmicama parkirno mjesto jedva nađe na kilometar od dvorane. Kod naših susjeda to je sport broj jedan.

Podravka Vegeta ulazi u dvoboj s finalistkinjama Lige prvakinja bez straha, iako je Györ zamalo pa reprezentacija Europe u malom. Podravka Vegeta smatra da ima pravo na optimizam i nada se dobrom startu. Pobijedi li trenutno na papiru i u stvarnosti bolji, iduće nedjelje u Koprivnici igra se drugo kolo, a ljubljanski Krim možda je i mali dužnik. Red je da u ovim recesijskim vremenima nešto i (ne)planirano zaradimo.

OTVARANJE LIGE VAŽNA JE STVAR, ALI TA UTAKMICA NIJE NAJVAŽNIJA

U noći uoči utakmice razgovarali smo s trenerom Podravke Vegete Nevenom Hrupecom.

– Sve što je bilo, iza nas je: pripreme, ozljede, utakmice s dobrim ili onim drugim rezultatima, ali sutra je svečanost: otvaramo Ligu prvakinja u B skupini. Koliko je ta utakmica važna?

– Da, to je otvaranja Lige prvakinja, ali ne smatram da je u ovom ciklusu ta utakmica najvažnija, mada je sigurno otvaranje Lige prvakinja važno. U gostima smo kod velikog favorita, koji nije samo favorit u našoj B grupi, nego cijele Lige prvakinja. Očekuje nas jako teška utakmica. Znamo to: toliko poznamo Györ, puno puta smo s njima igrali i znamo dobro što nas čeka. Od gromoglasne podrške publike do vrhunske ekipe na terenu. Mi smo, mogu reći, spremni! Jesmo spremni, sve su djevojke ozdravile, pripremali smo se dobro, analizirali smo suparnika i mogu obećati da ćemo dati sve od sebe da budemo što uspješniji. A koliko će to biti uspješno vidjet ćemo nakon utakmice.

ZA PROMOCIJU MLADIH BIT ĆE PROSTORA

Neven Hrupec na treningu u Györu // Foto Ivo Čičin-Mašansker– U Györ nije doputovala šesnaesta igračica, koliko ih može biti uj zapisniku…

– Smatrao sam da objektivno ovaj teret morat će iznijeti sedam-osam iskusnih igračica i to je tako ovoga trenutka. Bit će prilike za promociju neke mlađe igračice u utakmicama koje dolaze. U ovoj bit će teško i igračicama koje su pune iskustva, tako da prostora za neku mlađu sigurno ni neće biti.

– Györ je izuzetno jak, pokupovao je najkvalitetnije igračice u Europi. Podravkina trenerska ekipa gledala je Györ u prvenstvenoj utakmici u srijedu s Békéscsabom. Nije mjerilo, ali – Györ je letio po terenu.

– Je! Da! Mislim da imaju veliku širinu, puno kvalitetnih igračica, puno rotacija igračica tijekom cijele utakmice i ekipa je ”pokrivena” igračicama na svim mjestima, negdje čak i dvostruko, s vrhunskom igračicama i jednostavno to je po mojem mišljenju legitimni kandidat za osvajanje naslova europskih prvakinja.

POTREBNA JE MAKSIMALNA KONCENTRACIJA OD PRVE DO ŠEZDESETE MINUTE

– Nisu svi čitatelji stručnjaci, ali puno je ljudi koji razumiju rukomet, pa da čujemo kako ćete su suprostaviti Györu, to jest kako ćete se braniti, a kako napadati?

– Prvenstveno moramo krenuti od obrane. Györ je na svim pozicijama pokriven vrhunskim igračicama i visoka koncentracija u obrani morat će biti od prve do šezdesete minute, kako mi to volimo reći, na 120 posto. Koncentracija ne smije popustiti ni jedne jedine sekunde, jer su sve igračice na svim pozicijama jednako opasne od Amorin do Görbitz, od Lekić do Löke na crti, od Radičević do golmanice Lunde Haraldsen. Svaka se pogreška koristi maksimalno, odmah iskontriraju suparnika i može se doći u situaciji da te – pregaze! Ponavljam, koncentracija mora biti maksimalna.

S druge strane ako odigramo dobru obranu, trebamo što prije prenijeti loptu na njihovu polovicu, zbog toga što mijenjaju obranu i napad i mijenjaju po jednu ili dvije igračice, i bit će bitno da možda dođemo na nepostavljenu obranu, pa će nam to po neki puta biti lakše. U napadu moramo biti izuzetno strpljivi, organizirati akcije do kraja i tražiti da se dođe u pravu prigodu, pokušati zabiti gol, ni slučajno ne treba srljati u neke individualne akcije da suparnik dođe u prigodu da nas iskontrira. To je druga stvar i treća je stvar da tehničke pogreške svedemo na minimum ako želimo nešto napraviti te držati Györ u jednoj neizvjesnosti što je moguće duže. Jer onog trenutka kad se oni odvoje od bilo koje ekipe, prelome utakmicu, počinju letjeti. Da se ipak i kod njih osjeti nekakva nervoza. Možda je tu šansa s obzirom na to da je to ipak prva ”tekma” Lige prvakinja s novim trenerom. I oni imaju očekivanja i nisu još potpuno sigurni sami u sebe. Ja mislim da će oni, kako utakmica bude tekla, i rasti. Definitivno. Ali mislim da Podravka Vegeta može svakoga iznenaditi i odigrati jako dobro i oni se tog momenta malo pribojavaju, gledajući na ono što smo mi do sada igrali s Budućnosti, Hypom i Krimom. Neće u utakmicu sigurno ući olako.

GYÖROVI NAVIJAČI ISKAZUJU PRIVRŽENOST I LJUBAV PREMA SVOJEM KLUBU

Neven Hrupoec na treningu u Györu // Foto Ivo Čičin-Mašansker

– Iz Koprivnice je najavljeno 18 navijača, šest-sedam je ljudi iz uprave i kancelarije, tri novinara ne računamo u navijače, ali svi će biti suprostavljeni tisućama discipliniranih i glasnih navijača. Ako to baš nije, kako se veli, osim igrač, ali nekakva sitna prevaga jest.

– Apsolutno. Imaju publiku kod koje se svakog trenutka osjeti velika privrženost i velika ljubav prema klubu. Recimo u utakmici s Békéscsabom, suparnikom koji se pobjeđuje s 10-15 razlike, otprilike kao što smo mi pobjeđivali u Hrvatskoj ligi, publika je nakon utakmice ostala stajati 10 minuta i pljeskala svojim igračicama. To znači da ih vole i cijene. A dvorana i na takvoj utakmici skoro potpuno popunjena, svi u majicama Györa i pokazuju da strašno vole svoj klub, privrženi su mu i sigurno da je to i na svakoj utakmici plus za domaćina za vrijeme same igre.

– Da čujemo: ljudi očekuju od stručnjaka prognozu!

– Možda sam slab prognozer, ali ja bih osobno volio da iznenadimo. Nismo nikad uspjeli pobijediti u Györu, mislim da nismo ni uspjeli odigrati neriješeno. Ali zato se i ruše neke tradicije. Bilo bi mi to osobito drago. To da je srušimo. Znam da treba biti realan, da treba postaviti stvari na svoje mjesto, ali favoriti su favoriti na papiru, a to da su zaista favoriti moraju pokazati na igralištu. Kad utakmica krene tada nema više: ja sam favorit, ti autsajder.

Sve se mora pokazati na terenu, priželjkivati da se odigra jako dobro. Ukaže li nam se i mala prilika mi ćemo je iskoristiti. Evo, tako ja mislim. A želio bih da dođemo u Koprivnicu s pozitivnim rezultatom, iako će to, objektivno, biti strašno teško, toga smo svjesni i cure i ja, ali dat ćemo sve od sebe.

UTAKMICOM S GYÖROM LIGA PRVAKINJA TEK POČINJE

– Pa i nakon te utakmice, ma kako završila, vraćate se, raspakirate stvari i idete dalje – slijedi Krim u Koprivnici.

– Da, mislim da će jedna od jako važnih utakmica biti ona koja slijedi, jer objektivno vrlo će teško netko u Györu osvojiti bodove, bilo koja ekipa ne samo iz naše grupe, nego iz čitave Lige prvakinja. Ta utakmica koja slijedi, vrlo je važna kod kuće s Krim Mercatorom. Bilo bi prekrasno da uspijemo pobijediti Krim. Nakon toga slijede dvije utakmice s kvalifikantom Clujom. U slučaju pobjede nad Krimom i eventualnih pozitivnih rezultata s kvalifikantom, bili bismo legitimni kandidati za drugi krug Lige prvakinja. Ta liga ima u prvoj fazi šest utakmica, pa ćemo ovisiti i o drugim rezultatima, ali o tome ćemo kad to dođe na red.

Sada ćemo dati sve od sebe. Sigurno je da će djevojke ostaviti srce na terenu zajedno s nama, sigurno je da ćemo pokušati odigrati najbolje što možemo. Ako uvidimo i malu priliku – pokušat ćemo je zgrabiti.

Razgovarao Ivo Čičin-Mašansker